Myszka Miki: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
m Wycofano edycje użytkownika 178.235.12.11 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to AndrzeiBOT.
Linia 17: Linia 17:
'''Myszka Miki''' (w oryginale ''Mickey Mouse'') – fikcyjna postać z [[film animowany|filmów animowanych]], stworzona w studiu [[Walt Disney|Walta Disneya]]. Pierwowzorem był [[Królik Oswald]]. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci.
'''Myszka Miki''' (w oryginale ''Mickey Mouse'') – fikcyjna postać z [[film animowany|filmów animowanych]], stworzona w studiu [[Walt Disney|Walta Disneya]]. Pierwowzorem był [[Królik Oswald]]. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci.


W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies [[Pies Pluto|Pluto]]. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są [[Kaczor Donald]] (w komiksach rzadko się spotykają) oraz [[Goofy]] i [[Horacy (postać Disneya)|Horacy]].
W większości przygód Mikiemu


== Historia ==
== Historia ==

Wersja z 20:24, 2 mar 2016

Szablon:Postać filmowa infobox

Znak drogowy z charakterystycznymi uszami Miki

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya. Pierwowzorem był Królik Oswald. Myszka Miki powstała, gdy Disney stracił prawa do tej postaci.

W większości przygód Mikiemu towarzyszy jego pies Pluto. Najlepszymi przyjaciółmi Myszki są Kaczor Donald (w komiksach rzadko się spotykają) oraz Goofy i Horacy.

Historia

Pierwszy raz postać ta pojawiła się w filmie Plane Crazy z 15 maja 1928 r.[1] W tym samym roku na ekranie kina Colony w Nowym Jorku miał premierę pierwszy animowany film dźwiękowy pt. Parowiec Willie (Steamboat Willie) z 18 listopada 1928. Głosu postaci Myszki Miki udzielił sam Walt Disney, który w 1931/1932 otrzymał za jej stworzenie Oscara.

Na początku lat 30. Mickey i jego przyjaciele nabrali barw dzięki Technicolorowi.

Rywalem Mikiego do ręki Minnie w filmie Mickey's Rival (1936) był Mortimer – mysz, a właściwie postać myszopodobna. Mortimer to imię, jakie pierwotnie miał nosić Miki, jednak żona Disneya, Lillian, zasugerowała mężowi imię „Mickey”, ponieważ „Mortimer” brzmiało jej zdaniem zbyt „dziewczęco”.

W 1940 Mickey zagrał w nagrodzonym Oscarem pełnometrażowym filmie Fantazja.

Nazwa

W języku angielskim wyraz mouse (mysz) jest rodzaju nijakiego, a nie jak w języku polskim – żeńskiego. Sugeruje to polskim widzom, że Myszka Miki to dziewczynka, w rzeczywistości jest to chłopiec. Wyraz Mickey to zdrobnienie od imienia Michael – polskie Michał. W polskiej wersji językowej z początku pozostawiono wyraz Mickey, jednak później zaczęto zapisywać go tak, jak powinno się je wymawiać: Miki.

Myszka Miki w innych językach:

Zobacz też

  1. The Encyclopedia of Disney Animated Shorts Wiele źródeł błędnie podaje, że to Steamboat Willie był pierwszym filmem z udziałem Myszki Miki. W rzeczywistości był to pierwszy animowany film dźwiękowy. Przed nim powstały dwa filmy nieme z Mikim jako głównym bohaterem. Jeden z nich (Gallopin' Gaucho), wzbogacony o ścieżkę dźwiękową, miał swoją oficjalną premierę miesiąc po Steamboat Willie.

Linki zewnętrzne