Przejdź do zawartości

Pałac Tryllingów: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Dodano kategorię "Bojary" za pomocą HotCat
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 31: Linia 31:
|www =
|www =
}}
}}
'''Pałac Tryllingów''' – zabytkowy pałac w [[Białystok|Białymstoku]], zbudowany w latach [[1898]]-[[1899]]. Należał do Heleny Trylling, żony żydowskiego fabrykanta Chaima Tryllinga, który zmarł przed oddaniem budynku do użytku<ref>[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/bialystok/11,synagogi-domy-modlitwy-i-inne/18637,palac-tryllingow-warszawska-7-/]</ref>.
'''Pałac Tryllingów''' – zabytkowy pałac miejski w [[Białystok|Białymstoku]], zbudowany w latach [[1898]]-[[1899]] w stylu eklektycznym.


== Historia ==
== Historia ==
Budynek został sprzedany przez syna Tryllingów, Anatola, przed wybuchem [[II wojna światowa|II wojny światowej]]. Po wojnie pałac został przejęty przez Skarb Państwa<ref>[http://www.dwory.cal.pl/podstrony/palac_tryllingow.php?wojew=podlaskie]</ref>, a w 2011 roku na skutek wymiany z [[Centralne Biuro Antykorupcyjne|CBA]] nowym właścicielem zostało miasto Białystok. Pałac jest częścią szlaku białostockich fabrykantów.
Pałac powstał z inicjatywy producenta sukna Chaima Abrama Tryllinga, który zaczął budowę rezydencji przy Warszawskiej, jednak zmarł w 1899 roku przed końcem zakończeniem budowy. Budynek następnie należał do wdowy po nim Heleny Trylling i dlatego nad wejściem i w dekoracyjnym kartuszu znalazły się ostatecznie jedynie inicjały Heleny (Eleny) – „ET”<ref>[http://www.sztetl.org.pl/pl/article/bialystok/11,synagogi-domy-modlitwy-i-inne/18637,palac-tryllingow-warszawska-7-/]</ref><ref>{{Cytuj|tytuł=Pałac Tryllingów (ul. Warszawska 7) - Zabytki kultury materialnej - Zabytki - Białystok - Wirtualny Sztetl|data dostępu=2017-03-29|opublikowany=www.sztetl.org.pl|url=http://www.sztetl.org.pl/pl/article/bialystok/39,zabytki-kultury-materialnej/18637,palac-tryllingow-ul-warszawska-7-/|język=pl}}</ref>. Fabryka „Trylling i Syn” działała do roku 1932. Budynek został sprzedany przez syna Tryllingów, Anatola, przed wybuchem [[II wojna światowa|II wojny światowej]] i następnie rodzina wyjechała do USA. Po wojnie pałac został przejęty przez Skarb Państwa jako mienie opuszczone<ref>[http://www.dwory.cal.pl/podstrony/palac_tryllingow.php?wojew=podlaskie]</ref>. Do 2006 roku mieścił się w budynku Dom Turysty „Rubin”, a w 2011 roku na skutek wymiany z [[Centralne Biuro Antykorupcyjne|CBA]] na kamienicę przy Waryńskiego 8 nowym właścicielem zostało miasto Białystok.

Pałac znajduje się na szlaku białostockich fabrykantów.


{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

Wersja z 09:27, 29 mar 2017

Pałac Tryllingów
Symbol zabytku nr rej. A-176 z 8.08.1979[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Adres

ul. Warszawska 7

Styl architektoniczny

eklektyzm

Rozpoczęcie budowy

1898

Ukończenie budowy

1899

Pierwszy właściciel

Helena Trylling

Kolejni właściciele

Skarb Państwa

Obecny właściciel

miasto Białystok

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Pałac Tryllingów – zabytkowy pałac miejski w Białymstoku, zbudowany w latach 1898-1899 w stylu eklektycznym.

Historia

Pałac powstał z inicjatywy producenta sukna Chaima Abrama Tryllinga, który zaczął budowę rezydencji przy Warszawskiej, jednak zmarł w 1899 roku przed końcem zakończeniem budowy. Budynek następnie należał do wdowy po nim Heleny Trylling i dlatego nad wejściem i w dekoracyjnym kartuszu znalazły się ostatecznie jedynie inicjały Heleny (Eleny) – „ET”[2][3]. Fabryka „Trylling i Syn” działała do roku 1932. Budynek został sprzedany przez syna Tryllingów, Anatola, przed wybuchem II wojny światowej i następnie rodzina wyjechała do USA. Po wojnie pałac został przejęty przez Skarb Państwa jako mienie opuszczone[4]. Do 2006 roku mieścił się w budynku Dom Turysty „Rubin”, a w 2011 roku na skutek wymiany z CBA na kamienicę przy Waryńskiego 8 nowym właścicielem zostało miasto Białystok.

Pałac znajduje się na szlaku białostockich fabrykantów.