Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku
Distinctive emblem for cultural property.svg A-197 z dnia 21 lipca 1987[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Białystok

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Stanisława BM w Białymstoku

Wezwanie

św. Stanisława Biskupa Męczennika

Wspomnienie liturgiczne

8 maja

Położenie na mapie Białegostoku
Mapa konturowa Białegostoku, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku”
Ziemia53°06′00,10″N 23°07′54,94″E/53,100028 23,131928

Kościół pw. Świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Białymstoku – jeden z białostockich rzymskokatolickich kościołów parafialnych. Należy do dekanatu Białystok-Nowe Miasto. Mieści się przy ulicy Wiadukt.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Świątynia została wybudowana w 1895 roku jako garnizonowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Serafina Sarowskiego przy carskich koszarach 11 Pułku Ułanów Charkowskich. W 1919 koszary przejęła armia polska, a cerkiew została zamieniona na garnizonowy kościół katolicki, co wiązało się z nadaniem świątyni nowej oprawy architektonicznej.

Po 1945 roku zdewastowana świątynia została odremontowana dzięki staraniom ks. kapelana Wiktora Kłosowicza. W 1952 roku została zlikwidowana parafia garnizonowa, a kościół stał się filią parafii farnej. W 1975 roku przy kościele została utworzona nowa parafia. W dniu 11 stycznia 1990 świątynia została wydzielona z terenu koszar i przeszła na własność parafii, dzięki staraniom proboszcza ks. Antoniego Łuszcza[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. podlaskiego. [dostęp 2013-02-13].
  2. Parafia św. Stanisława B.M.. Archidiecezja białostocka. [dostęp 2013-02-13].