Szpital św. Pawła w Barcelonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szpital św. Pawła w Barcelonie
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Miejscowość

Barcelona

Styl architektoniczny

secesja

Architekt

Lluís Domènech i Montaner

Rozpoczęcie budowy

18 stycznia 1902

Ukończenie budowy

1930

Położenie na mapie Barcelony
Mapa konturowa Barcelony, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital św. Pawła w Barcelonie”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Szpital św. Pawła w Barcelonie”
Położenie na mapie Katalonii
Mapa konturowa Katalonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Szpital św. Pawła w Barcelonie”
Ziemia41°24′46″N 2°10′28″E/41,412778 2,174444
Strona internetowa
Plan zabudowań szpitala Sant Pau w Barcelonie. Kolorami oznaczono: zielonym – secesyjne zabudowania według projektu L. Domènecha i Montanery z lat 1902-1914; jasnożółtym – modernistyczne pawilony według projektu P. Domènecha i Roury z lat 1922-1926; ciemnożółtym – klasyczne zabudowania P. Domènecha i Roury z lat 1926-1929; szarym – budynki pomocnicze z końca XX w.; pomarańczowym – nowe zabudowania z XXI w. Białym kolorem oznaczono obszar przewidziany do stylowej restauracji.
Pałac Muzyki Katalońskiej i szpital św. Pawła, Barcelona[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, II, IV

Numer ref.

804

Region[b]

Europa i Ameryka Północna

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1997
na 21. sesji

Dokonane zmiany

2008

Szpital św. Pawła w Barcelonie (właśc. szpital św. Krzyża i św. Pawła, kat. L'Hospital de la Santa Creu i Sant Pau) – zespół budynków w barcelońskiej dzielnicy Eixample, zaprojektowanych w głównej części przez Lluisa Domènecha i Montanera, jednego z najważniejszych przedstawicieli katalońskiej secesji, a w uzupełnieniu - przez jego syna Pere Domènecha i Rourę[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki placówki sięgają roku 1401, kiedy połączono sześć istniejących wówczas szpitali. Nową lecznicę nazwano wówczas Szpitalem św. Krzyża (Hospital de la Santa Creu).

Pod koniec XIX wieku znaczny rozwój miasta oraz postępy w medycynie sprawiły, że konieczne stało się rozbudowanie szpitala. Zaplanowano postawienie nowego budynku, którego sfinansowanie zapowiedział bankier Pau Gil. Budowa rozpoczęła się 18 stycznia 1902 i trwała 18 lat, z przerwami spowodowanymi brakiem środków. Wreszcie w 1930 udało się ukończyć inwestycję. Na prośbę sponsora do nazwy szpitala dodano jego patrona, św. Pawła. Pełna nazwa brzmiała więc Szpital św. Krzyża i św. Pawła. Współcześnie pomija się pierwszą część nazwy.

Budowla[edytuj | edytuj kod]

Zespół zaprojektowano na dziewięciu kwartałach ulic w dzielnicy Eixample, na kwadratowej działce o wymiarach 300 na 300 metrów. Składa się z budynku głównego, przeznaczonego na administrację, i 27 pawilonów. Wszystkie budynki połączone są podziemnymi korytarzami, przystosowanymi do transportu chorych. Urządzenia techniczne pozostawiono na zewnątrz, dla łatwiejszej obsługi i konserwacji.

Pośród budynków wyróżnia się przede wszystkim siedziba administracji, do której prowadzą szerokie schody. Po obu stronach położone są biblioteka i sekretariat. W wydzielonej części mieści się kościół. Interesujące są również wszystkie pawilony, szczególnie, że każdy z nich różni się od pozostałych.

Przy budowie szpitala Domènecha wspomagali inni katalońscy artyści – rzeźbiarze Eusebi Arnau i Pau Gargallo, malarz i autor mozaik Francesc Labarta oraz kowal Josep Perpinyà[1].

Wraz z upływem lat szpital wzbogacał się o kolejne budynki, spośród których wyróżnia się Instytut Urologii. Zaplanowano kolejny, dużym budynkek, który stanie na skraju kompleksu.

W 1997 szpital znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO[2][3].

Makieta szpitala, znajdująca się w Muzeum Historii Katalonii w Barcelonie

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Agata Mościcka, Witraże w szpitalu Sant Pau w Barcelonie, Barwy Szkła, 11 września 2017 [dostęp 2021-12-14] (pol.).
  2. a b Barcelona, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-12-14].
  3. Jak remontować, by nie niszczyć? Zabytkowe szpitale zasługują na ochronę, pwr.edu.pl [dostęp 2021-12-14] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]