Tesco Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tesco Polska
Ilustracja
Państwo  Polska
Adres 30-347 Kraków,
ul. Kapelanka 56
Data założenia 1995
Forma prawna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Prezes O'neill William Patrick
Nr KRS 0000016108
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 3 503 720 000 PLN
brak współrzędnych
Strona internetowa

Tesco Polska – polska filia brytyjskiej sieci handlowej Tesco. Siedziba główna Tesco Polska znajduje się w Krakowie. W 2019 roku Tesco Polska posiadało 382 sklepy w całym kraju[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tesco zawitało do Polski w roku 1995, dokonując zakupu sklepów trzech sieci: Minor, Madex i Savia zlokalizowanych w okręgu bielskim i wałbrzyskim. Dzięki tej transakcji Tesco miało możliwość poznania specyfiki polskiego rynku i zdobycia doświadczenia, aby móc rozwijać sieć wielkopowierzchniowych sklepów[2].

W roku 1997 Biuro Główne Tesco, które początkowo mieściło się w Bielsku-Białej, zostaje przeniesione do Krakowa[2].

Pierwszy hipermarket Tesco w Polsce został otwarty 18 listopada 1998 roku we Wrocławiu. Hipermarket o powierzchni 10 tys. m² został zlokalizowany w Centrum Handlowym Wrocław Bielany[2].

W Polsce działają trzy Centra Dystrybucyjne Tesco: w Teresinie, Gliwicach i Komornikach[3].

W 2018 i 2019 r. sieć rozpoczęła proces optymalizacji kosztów. Spośród ok. 450 sklepów Tesco zlikwidowano ok. 100 z nich. W styczniu 2019 ogłoszono zamknięcie kolejnych 32 sklepów[4], w lipcu kolejnych ośmiu[5].

Ezakupy Tesco[edytuj | edytuj kod]

Samochody dostawcze Ezakupów Tesco

W lipcu 2012 roku[6] Tesco Polska uruchomiła usługę Ezakupy Tesco, która pozwala na zamówienie zakupów przez Internet. Zakupy dostarczane są[7] w Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Krakowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Szczecinie, Bydgoszczy, Tychach oraz Gdyni[8].

Klienci Tesco Ezakupy za pośrednictwem Internetu mogą wybierać swoje zakupy z listy ponad 16 tysięcy artykułów[9], które równocześnie dostępne są w wybranych hipermarketach. Produkty wybierane są ręcznie spośród towarów dostępnych w wybranym markecie. Dokonanie płatności możliwe jest on-line lub kartą płatniczą przy odbiorze[10].

W ofercie sklepu znajdują się produkty takie jak: świeża i sucha żywność, napoje, produkty dla niemowląt, chemia gospodarcza, kosmetyki i akcesoria, jedzenie i akcesoria dla zwierząt, książki, gry komputerowe, zabawki dla dzieci, produkty do domu i biura, akcesoria samochodowe, produkty sezonowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]