Tomb Raider: Anniversary

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomb Raider: Anniversary
Producent Crystal Dynamics
Wydawca Eidos Interactive
Dystrybutor POL: Cenega
Seria gier Tomb Raider
Projektant Toby Gard
Scenarzysta Toby Gard
Kompozytor Troels Brun Folmann
Silnik Crystal engine
Data wydania 1 czerwca 2007
POL: 8 czerwca 2007
Gatunek TPP
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation Portable, PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox 360, Windows, OS X
Nośniki DVD (1)
Wymagania

procesor Pentium III 1.4 GHz lub Athlon 1500+, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB, 4 GB HDD

Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad (dla konsoli PlayStation 2, wbudowany w konsolę PSP)
Poprzednik Tomb Raider: Legenda
Kontynuacja Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Anniversary – oficjalny remake pierwszej części Tomb Raidera, gra komputerowa z gatunku TPP, wykonany przez firmę Crystal Dynamics i wydany 1 czerwca 2007.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dziewięcioletnia Lara Croft przeżyła katastrofę lotniczą w Himalajach, gdzie była świadkiem tajemniczej śmierci swojej matki. Po tym, jak przetrwała podczas samotnej, dziesięciodniowej podróży z miejsca katastrofy do Katmandu, spędziła resztę dzieciństwa pod troskliwym okiem swego ojca, Richarda Crofta, archeologa i hrabiego Abbingdonu. Kiedy Lara miała osiemnaście lat, jej ojciec zmarł, a ona sama odziedziczyła po nim majątek Croftów i tytuł hrabiny Abbingdonu. Od tego czasu Larą kieruje żądza odkrycia tajemnic zamierzchłej przeszłości planety, ponieważ ma nadzieję, że te odkrycia pomogą jej zrozumieć przyczynę śmierci rodziców.

Lara zostaje wynajęta przez bogatą bizneswoman, Jacqueline Natlę, która zleca Larze odnalezienie w Peru grobowca Qualopeca, władcy mitycznej Atlantydy, oraz pochowanego razem z nim jednej z trzech części Dziecięcia Atlantydy. Gdy Lara dociera do grobowca i zdobywa pierwszy fragment artefaktu, zjawia się pracownik Natli, Larson. Próbuje on zabić Croft oraz odebrać jej fragment Dziecięca Atlantydy. Lara obezwładnia przeciwnika i wyciąga od niego informacje na temat trwających poszukiwań drugiego fragmentu. Lara postanawia odnaleźć pozostałe części Dziecięcia. Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej, dokonuje włamania do biura Natli, gdzie poznaje lokacje kolejnego elementu, którą są ruiny monastyru św. Franciszka w Grecji. Na miejscu jest już rywal Lary, Pierre Dupont. Wnętrze klasztoru okazuje się kryć korytarze prowadzące do pałacu mitycznego króla Midasa, a stamtąd – do grobowca Tihocana, drugiego z władców Atlantydy. Lara łączy posiadane fragmenty Dziecięcia, a jej oczom ukazuje się wizja osądu nad jednym z władców Atlantydy oraz miejsce ukrycia ostatniej części artefaktu – egipską świątynię.

Po przejściu kompleksu Croft zdobywa ostatni element układanki. Łącząc posiadane części Dziecięcia, ogląda zakończenie poprzedniej wizji. Okazuje się, że skazaną na wieczne potępienie władczynią jest Natla. Gdy tylko Lara odzyskuje świadomość, otoczona zostaje przez ludzi Natli, którzy uprzednio pozbawili bohaterkę broni oraz artefaktu. Natla rozkazuje zabić Larę, ta jednak cudem ucieka i rusza w pościg za swoimi przeciwnikami. Dostaje się na jacht, którym Natla ze swoją świtą dopływa do tajemniczej wyspy, na której znajduje się niewielka kopalnia, będąca własnością korporacji Natli. Po odzyskaniu broni Croft zmuszona jest do konfrontacji z Larsonem. Mimo wewnętrznych rozterek, zabija go. Wkrótce stacza walkę z pozostałymi pracownikami Natli. Ci jednak giną, walcząc ze sobą. Kopalnia szybko przekształca się w korytarze starożytnego kompleksu. Po wyczerpujących walkach ze stworzonymi przy pomocy Dziecięcia potworami Lara dociera na szczyt piramidy, gdzie odbywa rozmowę z Natlą. Ostatecznie niszczy Dziecię, a następnie zrzuca Natlę do lawy. Po uszkodzeniu artefaktu cały kompleks zaczyna się walić. Lara dociera do wyjścia z kompleksu, gdzie czeka na nią poparzona Natla. W wyniku walki oraz postępującego zniszczenia budowli Lara zrzuca na Natlę filar, a następnie ucieka z wyspy, która przestaje istnieć po eksplozji. Panna Croft staje za sterem jachtu i odpływa.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online PC: 8/10[1]
IGN PC: 8/10[2]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
Metacritic

PC: 83/100 (z 26 recenzji)[3]

Gra Tomb Raider: Anniversary jest remakiem pierwszej części serii z 1996 roku. Twórcy poprawili oprawę graficzną i dźwiękową, pozostawiając fabułę i ogólną filozofię rozgrywki takimi, jak w 1996 roku. Gra została wyposażona w nowy sposób sterowania, znany z gry Tomb Raider: Legenda, a także w możliwość balansowania bohaterki na kładce, znaną z Tomb Raider: Chronicles. Podobnie jak jej pierwsza część, gra pozwala zwiedzić lokacje, takie jak Peru, Grecja, Egipt oraz Atlantydę. Podobnie jak w oryginale, można zwiedzić posiadłość Croftów, która koresponduje z posiadłością z Tomb Raider: Legenda oraz filmową wersją, nie zaś z oryginałem. W miarę postępów w grze dochodzą bonusy w postaci filmików, muzyki, strojów dla panny Croft, kodów i komentarzy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tomb Raider: Anniversary - recenzja gry (pol.). Gry-Online, 2007-06-08. [dostęp 2014-11-09].
  2. Greg Miller: Lara Croft Tomb Raider: Anniversary Review (ang.). IGN, 2007-06-01. [dostęp 2014-11-09].
  3. Tomb Raider: Anniversary PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2014-11-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]