Tomb Raider II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tomb Raider II
Producent Core Design
Wydawca Eidos Interactive
Dystrybutor POL: Cenega
Seria gier Tomb Raider
Projektant Gavin Rummery
Data wydania Świat: 15 listopada 1997
PL: 30 września 2001
Gatunek przygodowa gra akcji
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen
Język angielski
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation, PC
Nośniki CD (1)
Wymagania

procesor Pentium 90 MHz lub podobny, 16 MB RAM, akcelerator 3D, karta dźwiękowa

Kontrolery klawiatura, mysz, gamepad

Tomb Raider II – druga część serii gier komputerowych Tomb Raider, wydana w 1997 roku.

Opis ogólny fabuły[edytuj | edytuj kod]

Fabuła opiera się na poszukiwaniu mitycznego sztyletu Xian. Jak mówi legenda, osoba, która wbije sobie go w serce, zmieni się w potężnego smoka. Moc ta została źle wykorzystana przez jednego z chińskich cesarzy podczas wojen z tybetańskimi mnichami. Ci, po pokonaniu władcy i odkryciu mocy sztyletu, ukryli go we wnętrzu Chińskiego Muru, tak, by nikt nigdy go nie użył. Jednak przywódca sekty Fiama Nera pragnie odnaleźć artefakt i objąć władzę nad światem. Zadaniem Lary Croft jest nie dopuścić do tego, by sztylet dostał się w ręce sekty. Okazuje się, że artefaktu szuka ktoś jeszcze. W poszukiwaniu starożytnego artefaktu Lara odwiedzi Wielki Mur Chiński, Wenecję, platformę wiertniczą, zatopiony wrak „Marii Dorii” oraz Tybet, by w końcu wrócić do Wielkiego Muru.

Opis szczegółowy fabuły[edytuj | edytuj kod]

Historia Tomb Raider II obraca się wokół mitycznego Sztyletu Xian, broni, która była używana przez cesarza Chin w celu dowodzenia jego armią. Broń wbita w serce jej posiadacza przemienia go w smoka. W retrospekcji ukazana jest ostatnia bitwa, w której miał udział Sztylet, i która kończy się, kiedy wojowniczemu mnichowi z Tybetu udaje się usunąć nóż z serca cesarza. Sztylet zostaje następnie zwrócony na miejsce spoczynku wewnątrz Wielkiego Muru Chińskiego.

Gra zaczyna się w czasach obecnych, w okolicach Wielkiego Muru Chińskiego, gdzie Lara Croft zaczyna śledzić legendarny artefakt. Kiedy dociera do drzwi prowadzących do Sztyletu, zostaje zaatakowana przez mężczyznę, który oznajmia, że pracuje dla Marco Bartoliego, szefa weneckiej mafii, mającego obsesję na punkcie starożytnego Sztyletu. Po przedarciu się przez kryjówkę Bartoliego i dom operowy w Wenecji, Lara śledzi Bartoliego na pokładzie jego samolotu, jednak w pewnym momencie zostaje ogłuszona przez jednego z jego ludzi.

Samolot kieruje się w stronę wiertni. Tymczasem kult przeprowadza badania statku „Maria Doria” zatopionego dwa lata temu, którego posiadaczem był ojciec Marca Bartoliego. Kiedy Lara odzyskuje przytomność, uświadamia sobie, że załoga zabrała jej broń i ekwipunek. Następnie odzyskuje stracone rzeczy i przedziera się przez wiertnię. Potem dowiaduje się od uwięzionego tybetańskiego mnicha, Brata Chana, że wrak statku zawiera starożytny tybetański artefakt zwany Seraph. Lara by nurkować pozbywa się butów, ściąga skarpety i chwyta się łodzi podwodnej dostając się na wrak statku. Tam udaje je się zdobyć Serapha. Potem opanowuje samolot i zaczyna lecieć w kierunku celu.

Kiedy Lara zbliża się do tybetańskiego klasztoru, silniki ulegają awarii i samolot uderza w ziemię. W czasie gdy kadłub sunie po śniegu, Larze udaje się uciec przy pomocy spadochronu, po czym przybywa ona do klasztoru Barkhang w Tybecie. Tam mnisi pomagają jej w walce z ludźmi Marca Bartoliego. Z pomocą mnichów znajduje pięć młynków modlitewnych i używa ich do otwarcia drzwi wiodących do pomieszczenia, w którym ma być umieszczony Seraph. Kontynuuje podróż wewnątrz katakumb, by znaleźć Talion, klucz używany do otwarcia drzwi prowadzących do Sztyletu. Po starciu z kilkoma yeti, odzyskuje Talion. Scenka pokazuje Larę uciekającą z jaskiń. Wsiada do jeepa, umknąwszy uwadze strażnika. Następnie inny jeep z dwoma strażnikami ściga Larę, ale udaje jej się uciec.

Ponownie w Chinach Lara otwiera drzwi do komnaty, w której znajduje się Sztylet. Jednak przed dosięgnięciem artefaktu, wpada do katakumb pod Wielkim Murem. Po wspięciu się po schodach pełnych ostrzy, dostaje się do miejsca z zielonymi, dryfującymi w powietrzu wyspami i wojownikami, którzy ożywają, gdy coś porusza się wokół nich. W końcu dociera do komnaty, w której widzi, jak Bartoli wbija sobie nóż w serce i zamienia się w smoka. W finałowej scenie Lara tymczasowo pozbawia smoka przytomności i chwilę później wyciąga Sztylet z serca Bartoliego. Zaraz potem cały grobowiec zaczyna się zawalać i część Wielkiego Muru zostaje zniszczona. W epilogu, gdy Lara w swoim domu czyści Sztylet nagle rozlega się alarm. Odkrywa, że ostatni człowiek Bartoliego wraz ze swoimi ludźmi śledził Larę w jej drodze powrotnej do domu i teraz planuje najazd na jej rezydencję. Na szczęście udaje jej się go powstrzymać. Ostatnie ujęcie pokazuje Larę rozbierającą się przed wejściem pod prysznic. Zwraca się do kamery i mówi: „Nie sądzisz, że widziałeś już wystarczająco dużo?”. Następnie wymierza shotguna i oddaje strzał w kierunku kamery.

Zmiany w stosunku do pierwszej części[edytuj | edytuj kod]

Zespół programistów Core Design opuścił Toby Gard, nie zgadzający się z chęcią wykreowania jeszcze bardziej seksownej bohaterki, co później omal nie doprowadziło do upadku serii. Akceleratory 3D były obsługiwane bez konieczności instalowania łatki, czego wymagał Tomb Raider. Grafika została nieco poprawiona w stosunku do pierwszej części dzięki obsłudze standardu DirectX. Poprawiono nieco proporcje bohaterki i dodano zestaw ubrań noszonych przez nią stosownie do lokacji. Po raz pierwszy Lara może korzystać z pojazdów.

Tomb Raider II: The Golden Mask[edytuj | edytuj kod]

Dodatek Tomb Raider II: The Golden Mask zawiera cztery nowe misje plus dodatkową bonusową po znalezieniu wszystkich artefaktów. Fabuła rozgrywa się wokół tytułowej Złotej Maski.