Trans-Fuzja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fundacja Trans-Fuzja
Osoba prezesująca Wiktor Dynarski
Profil działalności działalność na rzecz osób transpłciowych w Polsce
Data założenia 2008
Nr KRS 0000309669
Data rejestracji 8 lipca 2008
Status fundacja
Siedziba Warszawa
Zasięg ogólnopolski
Adres ul. Noakowskiego 10 lok. 66, 00-666 Warszawa
Strona internetowa

Fundacja Trans-Fuzja – ogólnopolska organizacja pozarządowa utworzona notarialnie przez pięcioro fundatorów 26 lutego 2008 i działająca formalnie od 8 lipca 2008. Posiada status fundacji oraz organizacji pożytku publicznego, zajmuje się edukacją w zakresie wiedzy o płci, organizowaniem akcji mającym na celu przeciwdziałanie transfobii oraz zabiega o prawa osób transseksualnych, transwestytycznych, transpłciowych oraz transgenderowych. Fundacja deklaruje starania o zwiększenie reprezentacji społecznej osób transseksualnych, transpłciowych, bi- i homoseksualnych, kształtowanie postaw tolerancji, przełamywanie stereotypów oraz znoszenie praw dyskryminujących przedstawicieli tych grup. Jest obecnie jedyną[potrzebne źródło] w Polsce organizacją stawiającą sobie za główny cel działalność na rzecz osób transpłciowych:[1]

Uważamy, że każdy ma prawo do swobody w zakresie kreowania własnego publicznego i osobistego wizerunku, bo własny wizerunek należy do nienaruszalnych dóbr osobistych każdego człowieka[1].

Trans-Fuzja prowadzi grupy wsparcia dla osób transseksualnych, organizuje Trans-Wieczorki, spotkania filmowo-dyskusyjne, spotkania dla bliskich osób transpłciowych, warsztaty cross-dressingowe, uczestniczy w happeningach, dyżuruje w Telefonie Zaufania dla osób transpłciowych oraz monitoruje media w zakresie tematyki trans. Ważnym działaniem jest prowadzenie edukacyjnych warsztatów i seminariów na temat transpłciowości. Siedzibą fundacji jest Warszawa z oddziałem we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Szczecinie.

Trans-Fuzja współpracuje z policją w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji osób transpłciowych, przygotowuje eksperckie opinie do sądów dotyczące osób nienormatywnych płciowo. Wspólnie z posłanką Anną Grodzką przygotowuje projekt Ustawy o uzgodnieniu płci.

Organizacja została wymieniona na stronie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich jako współpracująca w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną[2]. W czerwcu 2009 rzecznik Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych i administracji z prośbą o wprowadzenie postulowanych przez fundację specjalnych legitymacji dla osób transpłciowych z dwoma zdjęciami. Wcześniej o takie działanie zwróciła się do niego Trans-Fuzja[3][4]. Jak napisał rzecznik, legitymacje takie miałyby umożliwić im korzystanie z konstytucyjnych praw, zwłaszcza prawa do prywatności[5].

W kwietniu 2011 po konsultacjach z Fundacją Trans-Fuzja Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz wystąpiła do Minister Pracy i Polityki Społecznej w sprawie braku przepisów regulujących kwestie zmiany danych osobowych w świadectwie pracy, w sytuacji zmiany płci przez byłego pracownika[6].

W sierpniu 2011 ponownie pani rzecznik wspomniała o Fundacji Trans-Fuzja występując w sprawie osób transpłciowych do Ministra Sprawiedliwości w sprawie potrzeby przyjęcia kompleksowego aktu prawnego dotyczącego osób transpłciowych[7]. A następnie w marcu 2012 wystąpiła ponownie do Ministra Sprawiedliwości w sprawie postępu prac nad regulacją prawną dotyczącą osób transseksualnych[8].

Akcje[edytuj | edytuj kod]

Trans-fuzja angażuje się w działania na polu LGBTQ[9]:

 • Festiwal Lesbijki, Geje i Przyjaciele
 • Festiwal Miss Trans
 • Parada Równości
 • Festiwal Tęczowych Rodzin
 • Obchody Dni Pamięci Osób Transpłciowych
 • Kampania Społeczna: Stop dyskryminacji osób transpłciowych na rynku pracy
 • konferencja: Rodzina-transseksualność-prawo
 • konferencja: Różne barwy trans
 • happening: Chłopak i dziewczyna – normalna rodzina
 • happening: Wiec propagandy homoseksualnej
 • happening: Paramobil
 • happening: Prychod

Przypisy

 1. a b Informacja o Fundacji Trans-Fuzja w serwisie Crossdressing.pl, dostęp 2009-07-09
 2. Informacje w serwisie Rzecznika Praw Obywatelskich, dostęp 2009-07-09
 3. Magdalena Dubrowska: Podwójna legitymacja dla osób transpłciowych. Gazeta.pl, 2 czerwca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
 4. PAP: RPO proponuje wprowadzenie legitymacji dla osób transpłciowych. Gazeta.pl, 22 czerwca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
 5. Janusz Kochanowski: list RPO do MSWiA. Rpo.gov.pl, 19 czerwca 2009. [dostęp 7 lipca 2009].
 6. Informacje w serwisie Rzecznika Praw Obywatelskich, dostęp 2011-04-26
 7. Informacje w serwisie Rzecznika. Praw Obywatelskich, dostęp 2011-08-01
 8. Informacje w serwisie Rzecznika Praw Obywatelskich, dostęp 2012-03-21
 9. co robimy • artykuły • portal

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]