Turki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Turki w Radomyślu nad Sanem. Wielkanoc 2016 r.
Turki z Góry k. Drobina, woj. mazowieckie

Turki, turki wielkanocnewielkanocny zwyczaj ludowy związany ze strażą przy Grobie Pańskim znany w regonach Kaliskim, Podkrapackim, na Mazowszu Płockim (Góra)[1][2] i w okolicach Koziegłów (Koziegłówki, Winowno, Lgota-Mokrzesz)[3].

Według legendy funkcjonująca w tych regionach nazwa straży grobowych wywodzi się z czasów odsieczy wiedeńskiej. Powracający z wojny chłopi ubrani byli w zdobyczne stroje tureckie i przybywali do rodzinnych wsi w Wielki Piątek, Wielką Sobotę lub Wielką Niedzielę, udając się bezpośrednio do kościoła i zaciągając wartę przy Grobie Pańskim[4].

Zwyczaj ten przetrwał do dnia dzisiejszego, szczególnie uroczyście obchodzony jest w województwie podkarpackim – w Woli Rzeczyckiej oraz w Radomyślu nad Sanem. Pomimo drobnych różnic, w większości wsi przebieg obchodów wyglądają podobnie. Rozpoczyna je straż w strojach żałobnych przy grobie Chrystusa, która trwa przez cały Wielki Piątek aż do rezurekcji. W Wielką Niedzielę odbywa się defilada (często z orkiestrą dętą), połączona z pokazem musztry. „Turki” przybierają wtedy mundury ozdobione szarfami, pomponami lub kwiatami. Po uroczystym przemarszu uczestnicy defilady obchodzą wszystkie domostwa i składają gospodarzom wielkanocne życzenia[5].

Geneza tradycji[edytuj | edytuj kod]

W wyniku zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683, wojsko Rzeczypospolitej zdobyło liczne łupy, w tym oręż i mundury tureckie. W wyprawie brali udział także żołnierze pochodzący z Radomyśla i okolic, dowodzeni przez Nikodema Żaboklickiego. Według podań ludowych żołnierze wrócili do Radomyśla nad Sanem dopiero wiosną 1684, w Wielki Piątek. Ubrani w zdobyczne mundury i wyposażeni w turecką broń, postanowili zaciągnąć straż przed Grobem Chrystusa, składając w ten sposób podziękowanie za szczęśliwy powrót do domu, co dało początek tradycji[6].

Skład Straży[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Straży Grobowej pełnią w niej określone funkcje. Każda drużyna składa się ze zwiadowców i szeregowych żołnierzy, na czele których stoi basza (z jęz. irańskiego - wysokiej rangi urzędnik osmańskiej Turcji)[7]. Odznacza się on charakterystycznym strojem - długą peleryną, brodą (nieraz sztuczną) oraz pokaźnym brzuchem. Basza powinien wykazywać się poczuciem humoru i pomysłowością, gdyż to na nim spoczywa zaszczytne zadanie składania życzeń gospodarzom. Baszy towarzyszy czterech adiutantów, tzw. "kogutów", ubranych przeważnie w wysokie, stożkowe czapki zwane czako oraz obowiązkowy poczet sztandarowy. Poza wyżej wymienionymi funkcjami, w pewnych miejscowościach obecni są także doktorzy odpowiedzialni za strojenie żartów oraz kwatermistrz, zwany inaczej dordą. Jego zadanie polega na zbieraniu przeróżnych trunków do jednej manierki, w wyniku czego powstaje "napój turecki", którym częstowani są co odważniejsi przechodnie[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kurzajczyk M., Turki padają na ziemię, „Ziemia Kaliska”, 21 marca 2008, s. 15 [dostęp 11.04.2008].
  2. B. Ogrodowska, Tradycje i obyczaje, Wieki Piątek, Świat Polonii [dostęp 11.04.2008].
  3. [1]
  4. Turki. Straże grobowe Polski południowo-wschodniej 1998-1999, Stalowa Wola 2000, s. 7.
  5. S. Myszka, Radomyśl nad Sanem. Dzieje miasta i parafii, Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ISBN 83-911733-7-2.
  6. WIELKANOC W RADOMYŚLU NAD SANEM, artykuł 1504 - Aktualności - Wiadomości - Gmina Radomyśl nad Sanem, www.radomysl.pl [dostęp 2023-09-28].
  7. Mojmir, Światosław: Turki czyli wielkanocna straż grobowa z Woli Rzeczyckiej., Światosław, 27 marca 2016 [dostęp 2016-05-24].
  8. Redakcja, Wielkopiątkowe straże grobowe, Dziennik Polski, 2 kwietnia 2010 [dostęp 2023-09-28] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]