Wielka Sobota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Sobota
ilustracja
Dzień 1 dzień przed Wielkanocą
w 2020 11 kwietnia (zachód)
18 kwietnia (wschód)
w 2021 3 kwietnia (zachód)
1 maja (wschód)
w 2022 16 kwietnia (zachód)
23 kwietnia (wschód)
Typ święta chrześcijańskie
Religie chrześcijaństwo
Zwyczaje święcenie pokarmów
Znaczenie Czas, kiedy ciało Chrystusa przebywa w Grobie Pańskim

Wielka Sobota – ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania. Obchodzone przez chrześcijan obu tradycji, wschodniej i zachodniej.

Wielka Sobota w Kościele rzymskokatolickim[edytuj | edytuj kod]

Święcenie pokarmów, XXI wiek
Święcenie pokarmów, XIX wiek

W Kościele rzymskokatolickim dzień ten jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Chrystusa. Od wczesnych godzin rannych katolicy adorują Najświętszy Sakrament w przygotowanej do tego celu kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, a niekiedy również strażacy[1] i inni (np. parafialne grupy modlitewne, asysta).

Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty. Tradycyjnie w tym dniu błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny (patrz: święconka)[potrzebny przypis].

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim, podobnie jak w Wielki Piątek, nie są odprawiane msze. Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, ale są to już obchody Niedzieli Wielkanocnej[potrzebny przypis].

Wielka Sobota jest jedynym dniem bez sakramentu Eucharystii. W kościołach nie tylko nie odprawia się mszy, jak to jest w Wielki Piątek, lecz w odróżnieniu od niego nie rozdaje się też eucharystii. Komunię można zanosić jedynie umierającym jako wiatyk[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]