Alien Swarm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alien Swarm
Producent Valve Corporation
Wydawca Valve Corporation
Silnik Source
Data wydania 14 lipca 2010
Gatunek Strzelanka, strzelanka trzecioosobowa
Tryby gry gra jednoosobowa
gra wieloosobowa (4-osobowy tryb współpracy)
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows
Nośniki Download
Wymagania

Windows XP lub nowszy
Pentium 4 3.0 GHz
1 GB RAM dla WinXP / 2 GB dla Visty
karta graficzna kompatybilna z DirectX 9, 128 MB VRAM, obsługa Shader 2.0
2,5 GB HDD
karta dźwiękowa kompatybilna z DirectX 9.0c

Kontrolery klawiatura + mysz

Alien Swarm (dosł. rój obcych) – strzelanka TPS, wyprodukowana i wydana przez amerykańską firmę Valve Corporation, udostępniona 19 lipca 2010 roku bezpłatnie na platformie Steam. Gra jest remakiem moda do gry Unreal Tournament 2004 o tym samym tytule i została wyprodukowana przez twórców oryginału, zatrudnionych przez Valve.

20 kwietnia 2017 wydana została ulepszona wersja gry o tytule Alien Swarm: Reactive Drop. Zawiera ona nowe kampanie, trzy nowe rodzaje broni, możliwość gry w kooperacji do 8 graczy oraz możliwość gry z botami.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Alien Swarm ukazuje świat gry w rzucie izometrycznym. W trakcie gry jednocześnie na mapie może pojawić się do 4 graczy, którzy przemieszczając się po poziomie mają za zadanie przedrzeć się przez hordy pojawiających się przeciwników wykonując przy tym określone zadania. W tym celu możliwe jest użycie 23 różnych broni i 17 przedmiotów. Gracze mogą wybierać pomiędzy 8 różnymi postaciami należącymi do 4 różnych klas.

Klasy postaci[edytuj | edytuj kod]

W grze występują cztery klasy postaci: Oficer (Officer), Specjalista (Special Weapons), Medyk (Medic) i Technik (Technical Specialist). Każda klasa posiada dwie postaci i jest zróżnicowana pod względem zdolności a także uzbrojenia.

  • Oficer - oficer jest jedną z dwóch klas, której obecność nie jest obowiązkowa w żadnej misji z kampanii Jacob's Rest (podstawowej kampanii w grze). Grając tą klasą mamy dostęp do broni takich jak strzelba Vindicator czy miny zapalające. Oficerami są Sarge i Jaeger. Sarge ma duże zdolności przywódcze oraz jest najwytrzymalszą postacią w grze. Jaeger zadaje największe obrażenia Vindicatorem oraz ma najmocniejsze ładunki wybuchowe oraz granaty. Oficerowie noszą ciemnoszare kombinezony.
  • Specjalista - tak jak oficerowie, żołnierze specjalni nie są obowiązkowi w kampanii Jacob's Rest. Grając tą klasą mamy dostęp do nieco silniejszych broni takich jak Autogun lub Minigun. W tej randze mamy do wyboru Wildcat i Wolfe'a. Wildcat jest najszybszą postacią w grze. Wolfe zadaje nieco większe obrażenia z Autoguna i Miniguna lecz mniejsze z innych broni w porównaniu do Wildcat. Specjaliści noszą jasnoszare kombinezony z okrągłym plecakiem.
  • Medyk - jego główne zadanie to leczenie swoich towarzyszy oraz dezynfekowanie ich od pasożytów. Tylko ta klasa może używać specjalnych apteczek oraz działka medycznego. W tej randze mamy do wyboru Faith i Bastille'a. Faith ma większe zdolności medyczne od Bastille'a, który jest lepiej wyszkolony w walce i używaniu stymulantów. W kampanii Jacob's Rest obecność medyka jest obowiązkowa jedynie w misji "SynTek Residential". Medycy noszą białe kombinezony z czerwonym krzyżem na plecaku.
  • Technik - zajmuje się włamywaniem się do komputerów oraz otwieraniem drzwi zablokowanych kodem. Technicy mogą jako jedyni korzystać z karabinu Prototype. Ponadto dodają bonus do szybkości rozkładania wieżyczek, spawania i otwierania drzwi. Technikami są Crash i Vegas. Crash posiada mniejsze zdolności inżynieryjne od Vegasa, ale posiada bonus do materiałów wybuchowych i obrażeń. Vegas jest wytrzymalszy i zadaje największe obrażenia w walce wręcz. W kampanii Jacob's Rest przynajmniej jeden technik musi być obecny w misjach "Landing Bay", "Deima Surface Bridge", "Rydberg Reactor" oraz "Timor Station". Technicy noszą żółte kombinezony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]