Wanilina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wanilina
Wanilina Wanilina
Wanilina
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C8H8O3
Masa molowa 152,15 g/mol
Wygląd białe lub lekko żółtawe ciało stałe
Identyfikacja
Numer CAS 121-33-5
PubChem 1183[1]
Podobne związki
Podobne związki fenol, benzaldehyd
Pochodne kwas weratrowy
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Wanilina (nazwa systematyczna: 4-hydroksy-3-metoksybenzaldehyd, C8H8O3) – organiczny związek chemiczny posiadający kilka grup funkcyjnych: aldehydową -CHO, hydroksylową -OH i eterową -O-R. Stanowi jeden ze składników aromatycznych wanilii.

Otrzymywanie i zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Wanilina otrzymywana jest syntetycznie na dużą skalę i stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym jako związek zapachowy. W najbardziej popularnej metodzie wanilinę otrzymuje się w procesie eliminacji ligniny podczas produkcji papieru. Otrzymywana jest w kilku etapach. Na samym początku zachodzi alkalizacja ługów posulfitowych, które są zagęszczone. Następnie neutralizuje się hydrolizat za pomocą kwasu siarkowego. Powstały element filtruje się w wyniku czego uzyskuje się ligninę. Kolejnym etapem jest ekstrakcja za pomocą toluenu zanieczyszczonej waniliny pochodzącej z filtratu. Jest ona następnie wyodrębniana w wyniku bisulfitacji. Powstały roztwór waniliny poddaje się działaniu kwasu siarkowego. Wanilinę oczyszcza się i odwadnia toluenem. Następnie zachodzi destylacja oraz krystalizacja. Ostatnim etapem jest odwirowanie kryształków i wysuszenie ich.[2]

U osób wrażliwych może wywołać podrażnienia skóry, egzemę, zmiany pigmentacji i kontaktowe zapalenie skóry.

Przypisy

  1. Wanilina – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  2. Mieczysław Dłużewski: Technologia żywności 4, Podręcznik dla technikum. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 2008, s. 351. ISBN 9788302079788. strony 251-252.