Waplewo Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Waplewo Wielkie
Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim
Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim
Państwo  Polska
Województwo pomorskie
Powiat sztumski
Gmina Stary Targ
Sołectwo Ramoty
Liczba ludności (2015) 877
Strefa numeracyjna (+48) 55
Tablice rejestracyjne GSZ
SIMC 0157606
Położenie na mapie gminy Stary Targ
Mapa lokalizacyjna gminy Stary Targ
Waplewo Wielkie
Waplewo Wielkie
Położenie na mapie powiatu sztumskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sztumskiego
Waplewo Wielkie
Waplewo Wielkie
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Waplewo Wielkie
Waplewo Wielkie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Waplewo Wielkie
Waplewo Wielkie
Ziemia53°55′45″N 19°14′03″E/53,929167 19,234167

Waplewo Wielkie (niem. Waplitz, Grosswaplitz[1]) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Stary Targ.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Miejscowość jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe, należącej do dekanatu Dzierzgoń, diecezji elbląskiej.

Wieś położona jest na Pojezierzu Iławskim, na trasie RamotyStary Targ. We wsi znajduje się dwór należący przed II wojną światową do rodziny Sierakowskich. Gościł tu m.in. Stefan Żeromski.

We wsi znajduje się szkoła podstawowa i przedszkole im. Rodziny Sierakowskich, placówka Ochotniczej Straży Pożarnej, biblioteka, kościół, cmentarz, stadion oraz kilka sklepów i bar. W Waplewie Wielkim ma siedzibę klub piłkarski o nazwie „LKS Waplewo Wielkie”[2].

W miejscowości działało Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 1994 jako Ośrodek Hodowli Zarodowej Skarbu Państwa Waplewo[3], od 1996 po przekształceniu jako Ośrodek Hodowli Zarodowej Waplewo Sp. z o.o.[4], a następnie zlikwidowany.

W Waplewie Wielkim istnieje ośrodek wypoczynkowy „Gałęziaki”, który w swoim zanadrzu ma kilka jezior połowowych, kąpielisk, hotelik oraz pole namiotowe i kempingowe. W trakcie budowy jest PUB ze sklepem oraz sala wielofunkcyjna z dużym holem, szatnią, toaletami i sauną.

W 2010 został wybudowany budynek, w którym mieści się świetlica z profesjonalną salą komputerową i siedziba Ochotniczej Straży Pożarnej Waplewo Wielkie. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przed budynkiem mieści się parking dla osób korzystających z budynku.

10 września 2011 w Waplewie Wielkim odbywały się po raz pierwszy dożynki gminne.

Na terenie miejscowości działa ciepłownia na biomasę o mocy 3 MW, która dostarcza ciepło dla mieszkańców Waplewa Wielkiego.

24 września 2012 w miejscowości powstała Agencja Urzędu Pocztowego Poczty Polskiej.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Liczba mieszkańców: 877 (30.06.2015)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Waplewie (dawna kaplica przypałacowa Sierakowskich)

Nazwa wsi pojawia się po raz pierwszy w 1376, zapisana jako Vaplis. Od XV wieku zmieniała ona właścicieli (głównie wśród rycerzy zakonu krzyżackiego). Była w posiadaniu m.in.: Segenanda von Waplis. Pod koniec XV wieku była w posiadaniu rodu Rabe. Kolejnym właścicielem był m.in. Jan Rogala hr. Biberstein Zawadzki, spokrewniony po kądzieli z Wazami, który w XVI wieku zbudował tu dwór. Po nim w spadku majątek przejął ród Sierakowskich. W XVII wieku dwór został rozbudowany do obecnej postaci, a dokoła niego powstał park w stylu angielskim. Po wojnie dwór przeszedł na własność Państwowego Ośrodka Hodowli Zarodowej. Dziś mieści się tam oddział Muzeum Narodowego w GdańskuMuzeum Tradycji Szlacheckiej i Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim.

W 1873 w Waplewie Wielkim zbudowano kaplicę grobową, gdzie leżą ciała rodziny Sierakowskich. Znajduje się w niej m.in. alabastrowe epitafium „Zmartwychwstanie Chrystusa” oraz barokowe ołtarze i gotycka rzeźba Madonny[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  2. Strona klubu LKS Waplewo Wielkie
  3. M.P. z 1994 r. Nr 83, poz. 383
  4. M.P. z 1996 r. Nr 81, poz. 378
  5. Piotr Skurzyński: Warmia, Mazury, Suwalszczyzna, Wyd. Sport i Turystyka – Muza S.A., Warszawa 2004, s. 32, ​​​ISBN 83-7200-631-8

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]