Wiadukt Antoninek w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiadukt Antoninek
im. Orląt Lwowskich
Poprzednie nazwy

Wiadukt Antoninek

Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Poznań

wiadukt zachodni
Przeszkoda
  • ul. Światopełka,
  • linia 3
Data budowy

lata 70. XX wieku[1]

Data remontu

kwiecień 2010 – lipiec 2012[2]

wiadukt wschodni
Przeszkoda

ul. Bałtycka

Data budowy

2010 – lipiec 2012

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, po prawej znajduje się punkt z opisem „Wiadukt Antoninekim. Orląt Lwowskich”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wiadukt Antoninekim. Orląt Lwowskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Wiadukt Antoninekim. Orląt Lwowskich”
Ziemia52°24′40,8″N 17°01′23,3″E/52,411333 17,023139

Wiadukt Antoninek im. Orląt Lwowskich, nazywany także Wiaduktem Antoninekwiadukt drogowy nad linią kolejową nr 3 Poznań GłównyWarszawa Zachodnia, w granicach administracyjnych miasta Poznania. Położony w bliskim sąsiedztwie stacji kolejowej Poznań Antoninek. Znajduje się w ciągu ul. Warszawskiej, jest węzłem drogi krajowej nr 92. Łączy Antoninek z Główieńcem, w ramach Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiadukt powstał w latach 70. XX wieku[1], składał się z dwóch niezależnych konstrukcji o długości około 278,5 m[3]. W latach 2010–2012 został gruntownie przebudowany. Rozebrano obie części starego wiaduktu, a w ich miejsce zbudowano nowe – oddzielnie nad linią kolejową i nad ulicą Bałtycką, połączone krótkim odcinkiem przebiegającym na nasypie. Dobudowano także trzeci wiadukt, przechodzący poprzecznie nad ul. Warszawską, będący częścią łącznicy do ulicy Bałtyckiej – w kierunku północnych dzielnic miasta oraz Bogucina i drogi do Gniezna. Cała inwestycja dostosowana jest do połączenia z planowaną III ramą komunikacyjną Poznania. W styczniu 2017 na mocy uchwały Rady Miasta Poznania wiadukt (bez części przechodzącej poprzecznie nad ul. Warszawską) otrzymał nazwę Wiadukt Antoninek im. Orląt Lwowskich[4].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]