Wiadukt Franowo w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiadukt Franowo
Ilustracja
Poprzednie nazwy wiadukt franowski
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Poznań
Podstawowe dane
Przeszkoda linia kolejowa 352, tory stacji Poznań Franowo
Długość 535 m
Data budowy druga poł. 1975 - 29 grudnia 1976 (jedna nitka), maj 1977 (całość)
Data remontu luty 2007 - 30 maja 2008
Projektant Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego[1]
Plan
Plan okolic mostu
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Wiadukt Franowo
Wiadukt Franowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wiadukt Franowo
Wiadukt Franowo
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Wiadukt Franowo
Wiadukt Franowo
Ziemia52°22′20,78″N 16°59′12,26″E/52,372439 16,986739

Wiadukt Franowo w Poznaniuwiadukt drogowy nad linią kolejową Poznań Główny-Poznań Franowo, w granicach administracyjnych miasta Poznania. Położony w bliskim sąsiedztwie stacji kolejowej Poznań Franowo. Znajduje się w ciągu ul. Bolesława Krzywoustego tzw. Trasy Katowickiej. Łączy Franowo ze Szczepankowem, w ramach Nowego Miasta.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany jako wiadukt żelbetowy przez Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych Nr 10 (konstrukcja i wykończenie) oraz Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych Nr 15 w Warszawie (roboty palowe). Podczas budowy Trasy Katowickiej był to obiekt inżynieryjny budowany z opóźnieniem półrocznym (budowę wiaduktu rozpoczęto w drugiej połowie 1975), podczas gdy inne fragmenty trasy budowano z wyprzedzeniem harmonogramu. W związku z tym Trasę Katowicką otwarto dopiero po ukończeniu jednej z nitek wiaduktu 29 grudnia 1976. W całości wiadukt ukończono pod koniec maja 1977. Próby obciążeń wykonywano na jednym z przęseł wiaduktu przy użyciu 6 samochodów z ładunkiem o ciężarze 25 ton każdy[2].

Wiadukt był remontowany w latach 2007-2008. Generalnym wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor Sp. z o.o. Prace rozpoczęły się w lutym 2007. Najpierw zmodernizowana została nitka zachodnia (ruch w obie strony odbywał się po nitce wschodniej), a od 7 grudnia 2007 rozpoczęły się prace na nitce wschodniej (ruch kołowy przeniesiono na nitkę zachodnią). Remont wiaduktu nie wpłynął na ograniczenie funkcjonowania stacji Poznań Franowo. 30 maja 2008 zakończono całkowitą modernizację wiaduktu[3], a dzień później oddano obiekt do użytku kierowcom[4]. Realizacja remontu odbyła się przy wsparciu środków unijnych.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. koordynator: inż. Stanisław Lewandowski; główni projektanci: mgr inż. Bogdan Bruzik, inż. Mieczysław Przepiora, inż. Kazimierz Paszkiet; projektanci obiektów konstrukcyjnych: mgr inż. Eugeniusz Płatkiewicz, mgr inż. Leszek Schreiber, mgr inż. Bogumir Wołowczyk, mgr inż. Henryk Szała, mgr inż. Włodzimierz Konkiewicz, mgr inż. Edmund Abryszyński, inż. Tadeusz Holasz
  2. Kronika Miasta Poznania nr 3/1978
  3. Informacja na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu
  4. Informacja na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu