Droga wojewódzka nr 194

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DW194
Początek drogi Poznań
Koniec drogi AB-Kreuz.svg Gniezno Południe
Długość 34,3[1] km
Województwa wielkopolskie

Droga wojewódzka nr 194 (DW194) – droga wojewódzka klasy G[1] w środkowej części Polski w województwie wielkopolskim z Poznania przez Kobylnicę i Pobiedziska do drogi S5 na zachód od Gniezna. W całości poprowadzona starym śladem drogi krajowej nr 5. Przebiega przez powiaty: poznański i gnieźnieński.

W 2017 roku dokonano zmiany przebiegu trasy. Wcześniej droga przebiegała z Wyrzyska przez Gołańcz do drogi DW241 w kierunku Wągrowca (32 km długości). Przebiegała przez powiaty: pilski i wągrowiecki. Jej stary przebieg w całości został włączony w DW242.

Według danych zawartych na stronie internetowej Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich (WZDW) odcinek drogi od węzła Gniezno Południe, prowadzący przez miasto Gniezno, aż do miejscowości Modliszewko[1] posiada oznaczenie robocze „194A”, choć formalnie nie ma żadnego numeru[a]. Droga na Mapach Google została naniesiona dopiero w październiku 2019 roku, chociaż wciąż oznaczony jest w nich stary przebieg.

Dopuszczalny nacisk na oś[edytuj | edytuj kod]

Na całej długości drogi dopuszczalny jest ruch pojazdów o nacisku na oś do 8 ton[2].

Miejscowości leżące przy trasie DW194[edytuj | edytuj kod]

Dawny przebieg[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W wykazie dróg wojewódzkich WZDW widnieje adnotacja brak numeracji dla tej drogi - jest to numer roboczy. Pomimo braku formalnego oznaczenia niektóre mapy, np. OpenStreetMap błędnie traktują numer roboczy jako oficjalny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich: Mapa dróg wojewódzkich (pol.). [dostęp 2017-05-05].
  2. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich: Nośności i klasy techniczne dróg wojewódzkich województwa wielkopolskiego (pol.). wzdw.pl. [dostęp 2017-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-22)].