Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje kryteriów encyklopedyczności/Strony internetowe

Skrót: WP:WEB
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Na tej stronie przedstawiono propozycje wytycznych, które należy wziąć pod uwagę, przy ocenie encyklopedyczności artykułów o stronach internetowych zamieszczonych w polskiej Wikipedii.

Artykuły o stronach internetowych są często wstawiane przez ich autorów lub właścicieli, w celu podniesienia ich prestiżu przez pojawienie się w Wikipedii lub wartości PageRank w wyszukiwarce Google. W zdecydowanej większości nie zasługują na osobny artykuł w polskiej Wikipedii.

Strony, które nie spełniają tych kryteriów, powinny być oznaczone odpowiednim szablonem i po okresie tygodnia, jeśli nie wykazano błędu czy nadużycia wstawienia szablonu, skasowane.

Przykładowe kategorie stron internetowych, które podlegają kryteriom encyklopedyczności stron internetowych to: komiksy internetowe, podcasty, blogi, fora internetowe, gazety internetowe itp, portale i usługi hostingowe.

Te zasady nie dotyczą linków do stron w sekcji Linki zewnętrzne artykułów polskiej Wikipedii.

Artykuły o stronach internetowych zgodnie z zasadami Wikipedii (zob. Czym Wikipedia nie jest pkt. 10) nie mogą mieć charakteru reklamowego. Dlatego każdy artykuł o takim charakterze musi albo zostać od razu usunięty albo poprawiony tak, aby nie miał charakteru reklamowego, zanim zastosuje się do niego poniższe kryteria encyklopedyczności.

To że dana strona internetowa może spełniać wymogi encyklopedyczności, wskazują:

 1. jest obiektem publikacji i opracowań naukowych, które są całkowicie niezależne od danej strony internetowej, wiarygodne i zamieszczone w uznanych mediach lub wydawnictwach naukowych
  • z wyłączeniem:
   • publikacji w mediach komunikatów prasowych (press release) i materiałów promocyjnych/reklamowych dotyczących danej strony internetowej,
   • trywialnych publikacji takich jak art. w prasie, które tylko podają adres strony internetowej, krótki opis i inne dane techniczne dot. strony, krótkie notatki o zawartości serwisu w serwisach katalogujących strony,
  • z włączeniem
   • publikacji w dowolnej formie przez niezależne i godne zaufania organizacje działające w interesie ogółu internautów.
 2. strona internetowa zdobyła ważną i niezależną nagrodę za swoją działalność lub zawartość.
 3. zawartość strony jest używana przez inne strony internetowe, które są znane, uznane i niezależne od danej strony internetowej.
 4. posiada opis historii strony internetowej od jej założenia, przez poszczególne fazy rozwoju (nie strona, która powstała pół roku temu i nie da się ocenić jej znaczenia i wpływu)
 5. posiada opis wpływu na historię Internetu czy też historię społeczno-kulturalną kraju/regionu/świata, a także istotnego znaczenia, które osiągnęła (nowatorstwo itp.)


Artykuł musi wykazać, że spełnia te kryteria przez wskazanie odpowiednich faktów, z dokładnym podaniem źródeł w sekcji Przypisy.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]