William R. Day

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: William Day.
William Rufus Day
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 kwietnia 1849
Ravenna, Ohio, USA
Data i miejsce śmierci 9 lipca 1923
Mackinac Island, Michigan
36. Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych
Okres od 28 kwietnia 1898
do 16 września 1898
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik John Sherman
Następca John Hay
podpis

William Rufus Day (ur. 17 kwietnia 1849 w Ravennie, w stanie Ohio., zm. 9 lipca 1923 w Mackinac Island) – amerykański dyplomata i prawnik, przez dziewiętnaście lat był sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.

W 1870 roku ukończył University of Michigan, a następnie spędził kilka lat na wydziale prawa. Osiadł w Canton w stanie Ohio w 1872 roku, gdzie rozpoczął pracować w zawodzie prawniczym. Przez 25 lat pracował jako prawnik w korporacjach. Związał się także z Partią Republikańską. W czasie lat pracy stał się dobrym przyjacielem Williama McKinleya. Został jego prawnym i politycznym doradcą podczas kampanii McKinleya na gubernatora Ohio. Po zwycięstwie jego kandydata został zastępcą podsekretarza stanu.

Pięć miesięcy później opuścił stanowisko by negocjować pokój z Hiszpanią. Po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej Day stał na stanowisku, że kolonie hiszpańskie poza Kubą powinny być zwrócone Hiszpanii. W przeciwieństwie do decyzji McKinleya, Stany Zjednoczone powinny jego zdaniem przejąć kontrolę nad Filipinami, Portoryko i Guam od Hiszpanii. Day prowadził pokojowe negocjacje z Hiszpanią na warunkach McKinleya. Jego wysiłki doprowadziły do podpisania traktatu paryskiego. Po powrocie z Europy, McKinley powołał go na stanowisko sędziego sądu federalnego.

Day objął stanowisko kierownika Departamentu Stanu. Prezydent McKinley został zamordowany we wrześniu 1901. Jego następca wiceprezydent Theodore Roosevelt w styczniu 1903 roku nominował Daya sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Senat potwierdził nominację i Day objął swoje nowe stanowisko 2 marca 1903.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]