Wiskitno (osiedle Łodzi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa obszarów SIM dzielnicy Łódź Górna

Wiskitno – dawna podłódzka wieś, obecnie osiedle administracyjne (jednostka pomocnicza gminy) w południowo-wschodniej części Łodzi, w dawnej dzielnicy Górna, oraz obszar SIM, zamieszkiwane przez 3 218 osób[1]. W granice miasta Wiskitno zostało wcielone w 1988. Granice osiedla administracyjnego oraz obszaru SIM pokrywają się.

Wieś kapituły katedralnej krakowskiej w powiecie brzezińskim województwa łęczyckiego w końcu XVI wieku[2].

Osiedle leży na skraju miasta i graniczy z gminami Brójce i Andrespol, obejmuje obszar dawnych podłódzkich wsi – Wiskitno oraz Jędrzejów i w dużej mierze zachowało swój wiejski charakter. Do 1954 istniała gmina Wiskitno.

Wiskitno to dawna wieś wielodrożnicowa położona na piaszczysto-żwirowych wzniesieniach. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z akt kapituły krakowskiej, która w 1419 przejęła Wiskitno jako wieś szlachecką od rodziny Remiszewskich. O Wiskitnie wspomina również w swojej kronice Jan Długosz[3].

Granice obszaru SIM i osiedla administracyjnego
granica sąsiadujące obszary SIM sąsiadujące osiedla administracyjne ulice lub inne
północ Dąbrowa, Olechów (Widzew) Olechów-Janów i Andrzejów (Widzew), Chojny-Dąbrowa Jędrzejowska, linia kolejowa Łódź Chojny - Łódź Widzew, Zagrodowa, Ziemiańska
wschód i południe
granica administracyjna miasta
zachód Stare Chojny Chojny Przyjacielska

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tabela Nr 13 do Uchwały budżetowej Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2014 r.
  2. Województwo sieradzkie i województwo łęczyckie w drugiej połowie XVI wieku. Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 1998, s. 68.
  3. Ryszard Bonisławski. Rzeka Olechówka. „Z biegiem łódzkich rzek”, 2008. UM Łodzi.