Wyspa Spichrzów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy wyspy w Gdańsku. Zobacz też: Wyspa Spichrzów – dzielnica Elbląga.
Wyspa Spichrzów
{{{nazwa oryginalna}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Akwen {{{akwen}}}
Powierzchnia {{{powierzchnia}}} km²
Długość linii brzegowej {{{długość brzegu}}}
Najwyższy punkt {{{najwyższy punkt}}} m n.p.m.
Populacja 
• liczba ludności
• gęstość

{{{liczba ludności}}}
{{{gęstość zaludnienia}}} os./km²
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
[[Plik:{{{mapa wyspy}}}|240x240px|{{{opis mapy wyspy}}}]]
{{{opis mapy wyspy}}}

Wyspa Spichrzów (niem. Speicherinsel[1], kaszb. Spichrze[2]) – wyspa w Gdańsku na rzece Motławie, położona w dzielnicy Śródmieście.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wyspa jest położona pomiędzy Motławą a jej przekopem – Nową Motławą. Leży w centrum Śródmieścia, od wschodu połączona z Długimi Ogrodami poprzez Most Stągiewny, od południa ze Starym Przedmieściem, od zachodu poprzez Most Krowi i Most Zielony z Głównym Miastem. Ponadto przez jej środek przebiega Trasa W-Z. Od północy wyspa sąsiaduje z wyspą Ołowianką. Dodatkowo południowa część wyspy, na której składowano niegdyś towary łatwopalne, została odcięta od głównej części wyspy poprzez powstały sztucznie Kanał Smolny (na północ od ul. Toruńskiej).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawne nazwy: Speicherinsel, Speichern (1843), Spichlerze (1988)[3].

Około 1330 powstały tutaj pierwsze spichlerze Głównego Miasta, folwark miejski, rzeźnia, Dwór Popielny i składy[3]. Wyspa została utworzona w 1576 po przekopaniu kanału Nowej Motławy. Od XIII w. była to dzielnica przemysłowa z licznymi spichlerzami, w XVI w. było ich już około 340. Były to duże i przestronne magazyny, z wieloma piętrami, zbudowane z drewna, cegły, gliny, kamieni. Spichlerze położone nad brzegami rzek posiadały drewniane pomosty służące do załadunku lub wyładowywania towarów. Nie posiadały numerów, ale nazwy[4].

Wyspa Spichrzów, w drugiej połowie XVIII wieku

Wykopanie kanału i utworzenie wyspy ułatwiło ochronę spichrzów przed częstymi grabieżami. Na wyspie wprowadzono całkowity zakaz przebywania w nocy, dodatkowo w nocy spuszczano watahy psów. Rabunek karano śmiercią[5].

W 1540, podczas powodzi, Wyspa Spichrzów została całkowicie zalana i znajdowała się pod wodą przez dwa tygodnie[6].

Od 1885 towary były dostarczane do spichlerzy również koleją[7]. Na wyspie istniała rozwinięta sieć torowisk, biegnących z dworca Gdańsk Brama Nizinna. Ze względu na bezpieczeństwo przeciwpożarowe na terenie wyspy wagony kolejowe były ciągnięte przez konie, a nie przez parowozy, które miały zakaz wjazdu na teren wyspy[8]. Do dzisiaj zachowały się brukowane ulice i pozostałości na nich torów kolejowych, z obrotnicami kolejowymi które służyły do skręcania wagonami w poprzeczne ulice (dzięki czemu zmiana kierunku jazdy nie wymagała zajęcia torowiskami znacznej powierzchni niewielkiej wyspy).

W 1914 na wyspie było 294 budynków, z których 121 nadal pełniło funkcję magazynów[9].

W 1945 wyspa została prawie całkowicie zniszczona podczas walk między Wehrmachtem i Armią Czerwoną. Wojnę przetrwały tylko trzy spichlerze: Steffen, Deo i Wisłoujście. Odbudowy doczekało się 36 (18 z nich, zlokalizowanych przy ul. Stągiewnej, pełniło funkcję mieszkalną). Najważniejszym ocalałym zabytkiem są Stągwie Mleczne (Brama Stągiewna), powstałe w latach 1517-1519, które zostały podczas ostrzału miasta w dużej części zburzone i spalone. Do dnia dzisiejszego odbudowano tylko kilkanaście budynków nad Motławą. Powstał też kwartał nowych budynków w stylu istniejących tam przed wojną zabytkowych kamienic przy ul. Stągiewnej, w środkowej części wyspy.

Północna część wyspy znajduje się w niemal całkowicie niezmienionej formie od 1945. Istnieją tam jedynie niezagospodarowane ruiny i resztki bardzo gęstej i zwartej, przedwojennej zabudowy. W 2007 miasto Gdańsk rozpisało konkurs na wybór inwestora[10]. 17 sierpnia 2013 uruchomiono nocną iluminację ruin[11]. W 2014 kosztem 23 mln zł udostępniono dla pieszych nabrzeże w północnej części wyspy, składające się z odcinków o długości 258,65 m (naprzeciw Długiego Pobrzeża) i 325,64 m (naprzeciwko Szafarni)[12]. Jednocześnie dokonana została rozbiórka spichrza "Woli Łeb", oficjalnie z powodu złego stanu technicznego. Konserwator zabytków nakazał przy tym zachowanie jego płyty inskrypcyjnej, klińca z herbem Woli Łeb oraz części materiału do ponownego wbudowania pod nową inwestycję.

Wnętrze Klubu Morza "Zejman" na gdańskiej Wyspie Spichrzów

31 grudnia 2009 miasto Gdańsk podpisało nieprawnie utajnioną umowę z firmą Polnord SA na zabudowę Wyspy Spichrzów. Na jej mocy Gdańsk i Polnord SA miały utworzyć spółkę celową w celu zabudowy 2,6-hektarowej działki na północnym cyplu wyspy. W nowej spółce Gdańsk miał objąć 49% udziałów, wnosząc do niej aportem grunty na wyspie, wycenione na 59 mln zł. Polnord SA miał objąć 51% udziałów w spółce, a jego zadaniem miało być zdobycie finansowania i zabudowa tego terenu[13], z czego firma ta się nie wywiązała, a kwestia upublicznienia zapisów umowy stała się przedmiotem postępowania administracyjnego wszczętego na wniosek jednej z miejskich radnych.

W południowej części wyspy, przez którą przebiega Podwale Przedmiejskie wraz z linią tramwajową, trwa i jest zaplanowana realizacja kilku inwestycji (m.in. Aura Gdańsk i Chmielna Park)[14][15]. Ta część wyspy rozwija się, ponieważ jest zabudowywana jako prywatne przedsięwzięcia[16].

19 marca 2015 rozstrzygnięto konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Partnerem miasta w realizacji inwestycji szacowanej na blisko 400 mln zł zostało konsorcjum firm Multibud W. Ciurzyński S.A oraz Immobel Poland[17]. 9 marca 2017 r. wmurowano akt erekcyjny pod zabudowę części wyspy należącej do miasta[18]. W tym samym roku przewidywane jest rozpoczęcie budowy zwodzonej kładki łączącej północną część wyspy z Długim Pobrzeżem[19].

W 2016 r. w trakcie modernizacji i przebudowy północnego cypla Wyspy Spichrzów odkryto unikatowy destrukt żeliwnej armaty z przełomu XVIII i XIX wieku[20][21]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dawne nazwy geograficzne. danzig-online.pl.
 2. Dr. Florjan Cenôva, Skôrb Kaszébskosłovjnskjè mòvè, str. 84, Svjecè, 1866
 3. a b Jednostki morfogenetyczne Gdańska
 4. Gdzie gdańszczanie przechowywali skarby?. trojmiasto.pl, 21 lutego 2011. [dostęp 21 lutego 2011].
 5. Ołów w spichlerzach i gdański skrzypek na dachu. trojmiasto.pl, 28 stycznia 2010. [dostęp 28 stycznia 2010].
 6. Gdańsk przez stulecia pod wodą. trojmiasto.pl, 10 grudnia 2009. [dostęp 10 grudnia 2009].
 7. Disputatio Tom V - Gdańsk. scribd.com.
 8. Brunon Zwarra Wspomnienia gdańskiego bówki – tom I., s. 73.
 9. Ewa Karendys Wyspa Spichrzów. Tu będzie biło serce śródmieścia Gdańska
 10. „Czas na Wyspę Spichrzów”, serwis UM Gdańsk.
 11. Wyspa Spichrzów w Gdańsku już mieni się kolorami [dostęp 19.08.2013]
 12. Już w lipcu będzie można spacerować nabrzeżem Wyspy Spichrzów
 13. „Nowe oblicze Wyspy Spichrzów”, serwis UM Gdańsk
 14. Śródmieście Gdańska zmienia oblicze. trojmiasto.pl, 6 października 2011. [dostęp 6 października 2011].
 15. Wyspa Spichrzów się rozwija. Inwestycje w części południowej. trojmiasto.gazeta.pl, 15 lutego 2013.
 16. Wyspa Spichrzów. Po kawałku, ale budować. trojmiasto.gazeta.pl, 22 listopada 2011.
 17. Ewelina Oleksy Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Wyniki konkursu
 18. Ewa Karendys Tak rośnie serce Gdańska
 19. Ewa Karendys Kładka za kładką. Jesienią ruszy budowa przeprawy na gdańską Wyspę Spichrzów
 20. Armata odnaleziona na Wyspie Spichrzów, „trojmiasto.pl” [dostęp 2017-06-02] (pol.).
 21. DETEKT - Nadzór archeologiczny Gdańsk, Wyspa Spichrzów, przebudowa ul. Stągiewnej (etap 1 i 2), www.detekt.com.pl [dostęp 2017-06-02] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]