Stare Szkoty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zabytkowa dzwonnica z 1777 przy kościele św. Ignacego
Zabytkowy fort, tzw. Szaniec Jezuicki przy ul. Kolonia Anielinki
Zabytkowy zespół szkolny przy ul. Brzegi

Stare Szkoty (dawniej: Szotland Stary, kaszb. Stôri Szotland, niem. Altschottland)[1] – obszar historyczny w Gdańsku, leżący pomiędzy osiedlem administracyjnym Orunia-Św. Wojciech-Lipce i dzielnicą Chełm.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Stare Szkoty są położone na zboczu wzgórz Chełmu. Teren opada w stronę wschodnią, aż do linii kolejowej numer 9, która jest wschodnią granicą tego obszaru. Od południa Stare Szkoty są ograniczone piaszczystą skarpą.

W granicach Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec znajduje się południowa i wschodnia część obszaru a w granicach Chełmu tylko północno-zachodni kraniec, dokładniej rejon ogrodów działkowych przy ulicy Kolonia Anielinki.[2]

Sąsiednie podjednostki[edytuj | edytuj kod]

Południowy teren Starych Szkotów i część Oruńskiego Przedmieścia nazywane były Chmielnikami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawne nazwy: Zotlandia (XVII wiek), Czotland (XVII wiek), Altschottland (1772, 1814), Szotland (XVIII/XIX wiek), Danzig - Altschotland (1906)[3].

Do 1277 były to grunty wsi książęcej Górka[3]. Następnie Stare Szkoty były darowizną księcia Świętopełka na rzecz biskupa kujawskiego. Darowiznę potwierdził w osobnym dokumencie Mściwoj II w 1277. Od XVI w. osada zamieszkana była przez mennonitów, Żydów i Szkotów.

W 1592 sprowadzono jezuitów[3]. W Kolegium Jezuickim studiowali Józef Wybicki i Jacek Rybiński. Od połowy XVII wieku przy Trakcie św. Wojciecha istniał cmentarz, związany z pierwszym kościołem jezuickim w Starych Szkotach. Cmentarz ten został zamknięty po otwarciu w pobliżu w 1866 nowego cmentarza św. Ignacego[4].

Stare Szkoty zostały przyłączone w granice administracyjne miasta w 1814. Należą do okręgu historycznego Gdańsk[3].

Zabytki i obiekty historyczne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy