Zamek w Čachticach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zamek w Čachticach
Ilustracja
Współczesny widok ruin
Państwo  Słowacja
Miejscowość Čachtice
Styl architektoniczny gotyk
Ukończenie budowy 1. połowa XIII wieku
Ważniejsze przebudowy XV wiek
Zniszczono 1. połowa XVIII wieku
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Zamek w Čachticach
Zamek w Čachticach
Ziemia48°43′32,2″N 17°45′39,4″E/48,725611 17,760944

Zamek w Čachticach – zamek na Słowacji, w Małych Karpatach, w gminie Čachtice. Obecnie znajduje się w ruinie. Jest dawną siedzibą znanej z okrucieństwa Elżbiety Batory.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że teren dzisiejszego zamku był zamieszkany już w czasach prehistorycznych. Zamek, mający na celu ochronę granicy Węgier, powstał w 1 połowie XIII wieku. W 1273 roku twierdza została zdobyta i uszkodzona przez czeskiego króla Przemysła II Ottokara. Pierwsza pisemna wzmianka o budowli datuje się na 1276 rok. Następnie warownia znalazła się pod czasową kontrolą węgierskiego możnowładcy, Mateusza Czaka. Od 1392 zamkiem rządził Ścibor ze Ściborzyc. Potem właściciele często zmieniali się. W XV wieku warownia została rozbudowana, a w 1569 roku przeszła w ręce rodziny Nádasdy. Franciszek Nádasdy przekazał zamek swojej żonie, Elżbiecie Batory, która zamieszkała w nim na stałe po śmierci męża w 1604 roku. Nowa właścicielka (siostrzenica króla Polski Stefana Batorego) przeszła do historii jako domniemana sadystyczna morderczyni i jest niekiedy określana jako „wampir z Siedmiogrodu”. W latach 1604-10 w rezydencji zginęło wiele kobiet. Po procesie sądowym Elżbieta została w 1611 roku uwięziona (zamurowana ścianą z otworem) na jednej z wież budowli, gdzie zmarła w 1614 roku. Jednak cała ta sprawa do dziś budzi kontrowersje. Za rządów Krwawej Hrabiny zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Podczas antyhabsburskiego powstania twierdza została zdobyta przez wojska Franciszka Rakoczego w 1708 roku, przekształcona w więzienie i zniszczona około 1715 roku. Już nigdy nie doczekała się odbudowy. Obecnie, ruiny stanowią atrakcję turystyczną, lecz w latach 2012-14 ich wnętrza nie były dostępne dla zwiedzających, ze względu na prace konserwatorskie. Na podzamczu znajduje się renesansowy pałac Draškovičovský kaštieľ, mieszczący muzeum krajoznawcze związane z zamkiem i Elżbietą Batory.

Wizerunek prawdopodobnego dawnego wyglądu zamku

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Na temat zamku w Čachticach i Elżbiety Batory powstały różne legendy. Według jednej z nich hrabina jest wciąż zamurowana gdzieś w warowni. Inne podanie głosi, że Elżbieta ukazuje się turystom, aby zaprowadzić ich do węża, który ma umożliwić im odnalezienie ukrytego skarbu.

W Čachticach zostały nagrane fragmenty filmu Bathory w reżyserii Juraja Jakubisko, opowiadającego o dziejach Elżbiety Batory.

Zamek był też wykorzystany jako plan dla niektórych scen z filmu Roba Cohena Ostatni smok.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]