Przejdź do zawartości

Zdzisław Kawecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Lowdown (dyskusja | edycje) o 15:30, 11 kwi 2014. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Zdzisław Kawecki
Ilustracja
rotmistrz kawalerii rotmistrz kawalerii
Data i miejsce urodzenia

21 maja 1902
Husiatyn

Data i miejsce śmierci

kwiecień 1940
Katyń

Przebieg służby
Lata służby

1919-1940

Siły zbrojne

Wojsko Polskie II RP

Jednostki

18 Pułk Ułanów, 26 Pułk Ułanów, 10 Pułk Strzelców Konnych, Centrum Wyszkolenia Kawalerii, 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich

Główne wojny i bitwy

wojna polsko-bolszewicka
II wojna światowa (Kampania wrześniowa)

Odznaczenia
Medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921
ilustracja
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Polska
Igrzyska olimpijskie
srebro Berlin 1936 jeździectwo
WKKW drużynowo
Tablica upamiętniająca polskich olimpijczyków pomordowanych przez NKWD w Bazylice katedralnej św. Michała i św. Floriana w Warszawie

Zdzisław Szczęsny Kawecki herbu Gozdawa (ur. 21 maja 1902 w Husiatynie, zm. w kwietniu 1940 w Katyniu) – rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego II RP, srebrny medalista olimpijski w jeździectwie na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936.

Życiorys

Urodził się w rodzinie ziemiańskiej jako syn Stanisława i i Jadwigi, z domu Gańczakowska. Uczęszczał do gimnazjów w Husiatynie, Wiedniu i Kołomyi. Świadectwo dojrzałości uzyskał w 1921 w Stanisławowie. Od 1918 był w POW, a od czerwca 1919 w Wojsku Polskim. W 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej.

Absolwent Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie i Szkoły Jazdy w Przemyślu. Służył kolejno w: 18 Pułku Ułanów, 26 Pułku Ułanów (szwadron KOP), 10 Pułku Strzelców Konnych, Centrum Wyszkolenia Kawalerii (był instruktorem jazdy konnej) i w 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich.

Od lat dwudziestych był cenionym jeźdźcem. Wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie 1936 we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego, gdzie indywidualnie zajął 18. miejsce, a w drużynie zdobył srebrny medal (wraz z Sewerynem Kuleszą i Henrykiem Leliwą-Roycewiczem). Ukończył WKKW pomimo złamania dwóch żeber podczas próby terenowej. Startował na koniu Bambino.

Po wybuchu II wojny światowej w kampanii wrześniowej walczył w składzie Ośrodka Zapasowego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w stopniu rotmistrza. Po agresji ZSRR na Polskę z 17 września 1939 został aresztowany przez Sowietów. Był przetrzymywany w obozie w Kozielsku[1]. Został rozstrzelany Katyniu przez funkcjonariuszy Obwodowego Zarządu NKWD w Smoleńsku oraz pracowników NKWD przybyłych z Moskwy na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940. Jest pochowany na terenie obecnego Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.

Upamiętnienie

Decyzją z 5 października 2007 awansowany pośmiertnie do stopnia majora. Awans został ogłoszony 9 listopada 2007 w Warszawie, w trakcie uroczystości "Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów"[2].

W dniu 25 kwietnia 2009 roku przed Gimnazjum nr 12 w Rybniku - Niewiadomiu - dzięki inicjatywie ówczesnego dyrektora szkoły Adriana Fojcika - został zasadzony "Dąb Pamięci" rotmistrza Zdzisława Kaweckiego herbu Gozdawa. W sąsiedztwie drzewa położona jest pamiątkowa tablica ufundowana przez społeczność miasta, dzielnicy i szkoły[3].

W ramach akcji „Katyń... pamiętamy” / „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, w Rybniku został zasadzony Dąb Pamięci honorujący Zdzisława Kaweckiego.

Awanse

Ordery i odznaczenia

  1. Andrzej Leszek Szcześniak: Katyń. Lista ofiar i zaginionych jeńców obozów Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk. Warszawa: Alfa, 1989, s. 223. ISBN 83-7001-294-9.
  2. LISTA OSÓB ZAMORDOWANYCH W KATYNIU, CHARKOWIE, TWERZE I MIEDNOJE MIANOWANYCH POŚMIERTNIE NA NA KOLEJNE STOPNIE. policja.pl. [dostęp 9 kwietnia 2014].
  3. Dęby katyńskie - Nowiny Tygodnik Regionalny. nowiny.rybnik.pl. [dostęp 2013-12-30]. (pol.).

Bibliografia