Ławeczka Stanisława Staszica w Pile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ławeczka Stanisława Staszica
Ilustracja
Widok ogólny pomnika
Państwo

 Polska

Miejscowość

Piła

Typ obiektu

Ławeczka

Projektant

dr Norbert Sarnecki

Data odsłonięcia

9 października 2017

Położenie na mapie Piły
Mapa konturowa Piły, w centrum znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Stanisława Staszica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Stanisława Staszica”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Stanisława Staszica”
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa konturowa powiatu pilskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Ławeczka Stanisława Staszica”
Ziemia53°08′49,66″N 16°44′21,93″E/53,147128 16,739425

Ławeczka Stanisława Staszica w Pile – pomnik w formie ławeczki usytuowany na placu Konstytucji 3 Maja w Pile.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ławeczka początkowo miała stanąć na pilskim deptaku z okazji obchodów 500-lecia Piły. Konkurs na projekt ławeczki został ogłoszony dwukrotnie, jednak nie przyniósł rozstrzygnięcia i w 2013 projekt został zawieszony. Dopiero zgłoszony przez mieszkańców miasta w ramach budżetu obywatelskiego w roku 2017, został przyjęty do realizacji. Zwycięski projekt był jednym z czterech nadesłanych na konkurs. Autorem ławeczki jest absolwent Akademii Sztuk Pięknych, obecnie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby dr Norbert Sarnecki.

Odsłonięcie[edytuj | edytuj kod]

Odsłonięcie ławeczki odbyło się w poniedziałek 9 października 2017 na placu Konstytucji 3 Maja w Pile. W uroczystości odsłonięcia uczestniczyli inicjatorzy powstania ławeczki, parlamentarzyści, samorządowcy z przewodniczącym Rafałem Zdzierelą i prezydentem Piły Piotrem Głowskim, oraz młodzież szkół podstawowych i seniorzy[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Odlew pomnika wykonano w całości z brązu. Na ławeczce umieszczono siedzącą postać Stanisława Staszica i napis na oparciu, w górnej części: "1755 Stanisław Staszic 1826" oraz w dolnej części oparcia: "Być Narodowi Użytecznym". Stanisław Staszic przedstawiony jest jako zamyślony mężczyzna, który przegląda pierwsze wydanie swojego dzieła: "Przestrogi dla Polski" i unosi zamyślony wzrok znad lektury w stronę osoby, który przysiada obok niego, co ma "przybliżyć postać utrwaloną w brązie jako człowieka, który żył w odległej czasowo epoce, ale był takim samym człowiekiem jak współcześni"[2]. Stanisław Staszic nie przez przypadek ubrany jest w strój francuski, model z roku 1812, co ma nawiązywać do faktu, że kształcił się w Paryżu. Natomiast sama konstrukcja ławki nawiązuje do ikonografii Ogrodów Łazienkowskich ujętych na akwarelach Zygmunta Vogla z 1795 oraz pałacu w Nieborowie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Miasto Piła, Ławeczka Stanisława Staszica odsłonięta [online] [dostęp 2018-08-19] (pol.).
  2. W Pile odsłonięto ławeczkę Stanisława Staszica, „dzieje.pl” [dostęp 2018-08-19] (pol.).
  3. Ławeczka Staszica stanęła na placu Konstytucji - asta24.pl, „asta24.pl”, 9 października 2017 [dostęp 2018-08-19] (pol.).