Święta Katarzyna (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Święta Katarzyna
Herb
Herb
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Powiat wrocławski
Gmina Siechnice
Wysokość 125 m n.p.m.
Liczba ludności (2008) 2000
Strefa numeracyjna (+48) 71
Kod pocztowy 55-010
Tablice rejestracyjne DWR
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Święta Katarzyna
Święta Katarzyna
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Święta Katarzyna
Święta Katarzyna
Ziemia 51°01′31,40″N 17°06′50,84″E/51,025389 17,114122Na mapach: 51°01′31,40″N 17°06′50,84″E/51,025389 17,114122

Święta Katarzyna (niem. Kattern) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, 9 kilometrów na południowy wschód od centrum Wrocławia, w gminie Siechnice, do 31.12.2009 siedziba gminy Święta Katarzyna.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa wrocławskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wzmiankowana w 1257 jako Santa Katherine. Według najdawniejszych zapisów łacińskich jest to nazwa pochodząca od imienia patronki tamtejszego kościoła. Jeszcze w XIX wieku była nazywana Santa Katherine, dopiero później została zgermanizowana na Kattern. Swoje dobra kuchenne posiadały tam osadzone we Wrocławiu zakony rycerskie: szpitalników–joannitów oraz krzyżowców z czerwoną gwiazdą. Poważnie zniszczona w czasie wojny trzydziestoletniej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[1]:

 • kościół par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej - sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, z XIII w.; historia powstania tej budowli zlokalizowanej w miejscowości Święta Katarzyna sięga 1257 roku, kiedy to wzmiankowano ją po raz pierwszy. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach takich jak pożar w 1720 roku w l. 1743-48, czy wysadzenie przez Niemców podczas trwania II wojny światowej. Kościół reprezentuje architekturę późnoromańską z zauważalnymi w konstrukcji elementami gotyckimi. Zewnętrzna elewacja nie jest otynkowana ani pomalowana dzięki czemu budowla swoim wyglądem przypomina o swojej długiej historii. W ciągu wieków Dolny Śląsk przechodził skomplikowane dzieje w skutek zawirowań politycznych. Podobnie kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny, który zmieniał swój wygląd. Raz popadał w ruinę, po czym znowu się odradzał. Sam kościół pełnił rolę nie tylko świątyni katolickiej jak ma to miejsce dziś, ale w przeszłości, także kościoła protestanckiego. Dziś kościół pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej jest najbardziej charakterystyczną budowlą zabytkową na terenie gminy Siechnice. Dodatkowo posiada rangę Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, dzięki czemu znany jest wśród wiernych w całym kraju. Ważnym elementem świątyni jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ten dziewiętnastowieczny obraz w 1945 roku z kresów wschodnich (z miejscowości Dolina) przywiózł pierwszy po wojnie proboszcz parafii w Świętej Katarzynie ks. kanonik Józef Garbicz. 29 maja 1952 roku gościł w Świętej Katarzynie Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, który dokonał poświęcenia odbudowanego po wojnie kościoła. Kościół został wpisany do krajowego rejestru zabytków 31 maja 1950 roku. Obecnym Proboszczem Rzymsko-Katolickiej Parafii pod wezwaniem Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej jest Ks. dr Bogdan Kania.
 • zespół klasztorno-szpitalny ss. ze Zgromadzenia Chrystusa Dobrego Pasterza z pocz. XX w., 1925 r. Właśnie siostry z tej wspólnoty przeprowadziły się z Monachium do Wrocławia, a następnie do Świętej Katarzyny. Miało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku. W 1907 roku zakończyła się budowa pierwszej części kompleksu mieszkalno-opiekuńczego w Świętej Katarzynie, ul. Dąbrowskiego 8:
  • kaplica I pw. Dobrego Pasterza
  • kaplica II północna
  • dom mieszkalny sióstr
  • budynek szpitalny - Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, prowadzony przez siostry
  • sześć budynków mieszkalno-gospodarczych
  • cmentarz
   • kaplica na cmentarzu
  • zespół kapliczek drogi krzyżowej.

Pozostałe zabytki

 • Głowica późnogotyckiej kapliczki słupowej na koronie muru cmentarza parafialnego[2].

Ludzie związani ze Świętą Katarzyną[edytuj | edytuj kod]

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 2.11.2012]. s. 236,237.
 2. Święta Katarzyna - gotycka kapliczka słupowa. kapliczki.org.pl. [dostęp 2013-11-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]