Dobiesław Bobrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dobiesław Bobrowski
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

7 lipca 1927
Zbąszyń

Data i miejsce śmierci

29 sierpnia 2012
Puszczykowo

Profesor zwyczajny
Specjalność: matematyka
Alma Mater

Uniwersytet im. Adma Mickiewicza w Poznaniu

Doktorat

1962

Habilitacja

12 stycznia 1968

Profesura

21 listopada 1989

Nauczyciel akademicki
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Medal 40-lecia Polski Ludowej Medal 30-lecia Polski Ludowej Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”

Dobiesław Bobrowski (ur. 7 lipca 1927 w Zbąszyniu, zm. 29 sierpnia 2012 w Puszczykowie) – polski matematyk, wykładowca Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autor podręczników akademickich.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata życia[edytuj | edytuj kod]

Był synem Włodzimierza i Rozalii z domu Konowalskiej. Ojciec pracował jako ogrodnik i nadzorca domów czynszowych.

Szkołę powszechną ukończył przed 1939 w rodzinnym Zbąszyniu. Po wybuchu II wojny światowej wraz z rodzicami i siostrą został wysiedlony do wsi Paprotnia w powiecie sochaczewskim, tam uczęszczał na komplety i samodzielnie przygotowywał się do matury. W 1944 roku, podobnie jak wiele innych osób w jego wieku, został skierowany przez władze okupacyjne do przymusowej pracy. Początkowo pracował na stacji kolejowej w Sochaczewie jako pomocnik biurowy. W sierpniu 1944 został wywieziony na przymusowe prace do Berlina, gdzie był robotnikiem kolejowym na berlińskim dworcu szczecińskim. Zbiegł w grudniu 1944 roku i powrócił do Paprotni, gdzie ukrywał się do końca wojny.

Po zakończeniu wojny, przeprowadził się do Poznania, gdzie po ukończeniu Państwowego Gimnazjum i Liceum im. św. Jana Kantego zdał maturę w 1946.

W latach 1946–1951 studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Tytuł magistra filozofii w zakresie matematyk obronił pracą Bezaksjomatyczne systemy rachunku zdań, napisaną pod kierunkiem profesora Kazimierza Ajdukiewicza. W trakcie studiów był nauczycielem matematyki i fizyki w poznańskim Gimnazjum Handlowym oraz w Państwowym Zakładzie Kształcenia Administracyjno-Handlowego w Poznaniu. W trakcie studiów był także uczestnikiem Światowego Festiwalu Młodzieży Demokratycznej w Pradze.

Od 1951 do 1957 kontynuował pracę nauczyciela matematyki w poznańskim Technikum Statystycznym.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pracę naukową rozpoczął w 1949 roku od stanowiska kontraktowego zastępcy asystenta na Katedrze Teorii i Metodologii Nauk na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1951 został przyjęty w Katedrze Matematyki na Wydziale Elektrycznym Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu jako asystent, a od 1955 jako adiunkt na Politechnice Poznańskiej. Jego zwierzchnikiem w tamtych latach był Zygmunt Butlewski.

W 1956 roku ukończył Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu. Od 1955 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której pełnił m.in. funkcje: pierwszego sekretarza oddziałowej organizacji partyjnej naukowców oraz oddziałowej organizacji partyjne Wydziału Budowy Maszyn czy też członka Komitetu Uczelnianego przy Politechnice Poznańskiej.

Stopień doktora nauk matematyczno-fizycznych otrzymał na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1962. Promotorem pracy doktorskiej O całkach oscylujących pewnych równań różniczkowych zwyczajnych był profesor Władysław Orlicz. Habilitację Bobrowski odbył także na tym samym wydziale. Praca o tytule O pewnych własnościach rozwiązań równania różniczkowego nieliniowego trzeciego rzędu została przez niego obroniona 12 stycznia 1968 roku. Pięć lat później, 6 lipca uchwałą Rady Państwa został mu nadany tytuł profesora nadzwyczajnego nauk matematycznych a 21 listopada 1989 roku Prezydent PRL nadał mu tytuł profesora zwyczajnego nauk matematycznych.

Od 1967 roku równocześnie wykładał na Politechnice Poznańskiej oraz na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1970–1982 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Matematyki na Politechnice Poznańskiej a od 1987 do 1991 był jego dyrektorem. Pomiędzy 1975 a 1991 kierował Zakładem Probabilistyki Politechniki Poznańskiej. Na tej samej uczelni pełnił także w latach 1972–1975 funkcję prorektora ds. doskonalenia kadry i współpracy z zagranicą.

W marcu 1991 roku przeszedł na emeryturę ale nadal prowadził pracę dydaktyczną na trzech uczelniach:

Poza działalnością badawczą i wykładowczą pełnił funkcję prezesa Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego, przewodniczył Zespołowi Szkolnictwa Wyższego przy PTM oraz Zespołowi Nauk Podstawowych w Krajowym Ośrodku Dydaktycznym. Był członkiem kilku komitetów Polskiej Akademii Nauk.

Zakres zainteresowań naukowych[edytuj | edytuj kod]

W swoich pracach poruszał tematykę jakości teorii równań różniczkowych w zakresie problematyki oscylacji rozwiązań równań różniczkowych, krotności miejsc zerowych oraz oszacowywania odległości między nimi i własności asymptotycznych w nieskończoności.

W drugiej płaszczyźnie zainteresowań naukowych profesora Bobrowskiego znalazło się zastosowanie teorii prawdopodobieństwa w technice. W szczególności przy budowie i wykorzystaniu maszyn rolniczych ale i też przy badaniu trwałości maszyn elektrycznych.

Odznaczenia[1][edytuj | edytuj kod]

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Elementy rachunku prawdopodobieństwa w zagadnieniach technicznych budowy maszyn, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1964,
  • O wielokrotnych miejscach zerowych rozwiązań oscylujących pewnych równań różniczkowych zwyczajnych; O oscylujących i nieoscylujących rozwiązaniach pewnych układów trzech równań różniczkowych zwyczajnych, Wydawnictwo PWN, Poznań 1964,
  • Elementy teorii prawdopodobieństwa w zagadnieniach technicznych, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1967, 1971,
  • O pewnych własnościach rozwiązań równania różniczkowego nieliniowego trzeciego rzędu, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1967,
  • Elementy teorii prawdopodobieństwa, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1971, 1976, 1980,
  • Wprowadzenie matematyczne do teorii niezawodności, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1977,
  • Losowe równania różniczkowe zwyczajne, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań 1980,
  • Probabilistyka w zastosowaniach technicznych, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1980, 1986,
  • Modele i metody matematyczne teorii niezawodności w przykładach i zadaniach, Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1985,
  • Wstęp do losowych równań różniczkowych zwyczajnych, Wydawnictwo PWN, Warszawa 1987,
  • Systemy dynamiczne z czasem dyskretnym: zagadnienia deterministyczne, Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej, Poznań,
  • Wprowadzenie do systemów dynamicznych z czasem dyskretnym, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 1998,
  • Ciągi losowe, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2002,
  • Elementy rachunku prawdopodobieństwa z podstawami wnioskowania statystycznego, Wydawnictwo Naukowe Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Poznań 2002.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1955 ożenił się z Mirosławą Deptułą, która była nauczycielką w poznańskim Technikum Przemysłu Odzieżowego Ministerstwa Przemysłu Lekkiego w Poznaniu, znawczynią folkloru i etnochoreografką. Para miała troje dzieci: Lubomirę, Dobrosławę i Przemysława.

Zmarł 29 sierpnia 2012 roku w Puszczykowie, pochowany został na tamtejszym cmentarzu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statystycy polski. Biogramy [online] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]