I liga argentyńska w piłce nożnej (1999/2000)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Primera División 1999/00
108 (109) edycja pierwszej ligi argentyńskiej
70 edycja zawodowej pierwszej ligi argentyńskiej
Gtk-go-back-ltr.svg 1998/99 2000/01 Gtk-go-forward-ltr.svg
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Argentyna
Termin Apertura: 7 sierpnia - 20 grudnia 1999
Clausura: 11 lutego - 10 lipca 2000
Mistrz Argentyny Apertura: River Plate Buenos Aires
Clausura: River Plate Buenos Aires
Liczba meczów 380
Bramki 1092 (2,87 na mecz)

Dwukrotnie mistrzem Argentyny, zarówno turnieju Apertura, jak i turnieju Clausura w sezonie 1999/2000 został River Plate Buenos Aires. Wicemistrzem Argentyny w turnieju Apertura w sezonie 1999/2000 został klub Rosario Central, natomiast wicemistrzem Argentyny w turnieju Clausura w sezonie 1999/2000 został klub Independiente Buenos Aires.

O tym, które zespoły zagrają w międzynarodowych pucharach zadecydowała sumaryczna tabela łącząca wyniki turniejów Apertura i Clausura. Do Copa Libertadores w roku 2001 zakwalifikowały się następujące kluby:

Do Copa Mercosur w roku 2000 zakwalifikowało się z Argentyny sześć klubów:

Tabela spadkowa zadecydowała o tym, które kluby spadną do drugiej ligi (Primera B Nacional Argentina), a które będą miały szanse obronić swój byt pierwszoligowy w barażach. Bezpośrednio spadły kluby, które w tabeli spadkowej zajęły dwa ostatnie miejsca – Gimnasia y Esgrima Jujuy i Ferro Carril Oeste Buenos Aires. Na ich miejsce awansowały dwie najlepsze drużyny z drugiej ligi – Huracán Buenos Aires i Los Andes Buenos Aires. Mecze barażowe musiały stoczyć Belgrano Córdoba oraz Instituto Córdoba. Belgrano utrzymał się w pierwszej lidze, natomiast jego derbowy rywal Instituto przegrał dwumecz i spadł do drugiej ligi. Na jego miejsce awansował zwycięzca – Almagro Buenos Aires.

Torneo Apertura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Apertura 1[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 7 sierpnia9 sierpnia 1999
River PlateInstituto Córdoba 4:1
Pablo Aimar 16, Javier Saviola 40, Juan Pablo Ángel 42, 59 – Daniel Ángel Jiménez 22
Newell's Old Boys RosarioSan Lorenzo de Almagro 1:2
Fabricio Fuentes 4 – Ariel Maximiliano López 2, Raúl Enrique Estévez 88
Vélez SarsfieldColón Santa Fe 0:0
Boca JuniorsIndependiente 3:0
Martín Palermo 16, 47, Diego Cagna 41
Argentinos JuniorsEstudiantes La Plata 3:0
Eduardo Bennett 29, 87, Aldo Osorio 89
Gimnasia y Esgrima JujuyRosario Central 1:2
Pedro Domingo Aguírrez 46 – Juan Antonio Pizzi 56, 61
LanúsBelgrano Córdoba 0:0
Unión Santa FeFerro Carril Oeste 3:0
Miguel Alberto Barreto 47, 58, Norberto Antonio Fernández 53
Talleres CórdobaRacing Club 1:1
Rodrigo Daniel Astudillo 19 – Héctor Gabriel Banegas 54
Chacarita JuniorsGimnasia y Esgrima La Plata 0:0
mecz rozegrany później

Apertura 2[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 14 sierpnia16 sierpnia 1999
San Lorenzo de AlmagroUnión Santa Fe 3:1
Iván Córdoba k, Bernardo Romeo, Eduardo Nicolás TuzzioAndrés Silvera
Estudiantes La PlataVélez Sarsfield 4:2
Pablo Javier Quatrocchi (2, 1 k), Nelson Omar Agoglia, Carlos Alberto YaquéPablo Javier Quatrocchi s, Guillermo Carlos Morigi
Rosario CentralRiver Plate 1:2
Ezequiel GonzálezJavier Saviola, Pablo Aimar
IndependienteLanús 1:2
Esteban CambiassoMartín Raúl Vilallonga, Diego Klimowicz
Instituto CórdobaNewell's Old Boys Rosario 1:1
Daniel Ángel JiménezGermán Real
Belgrano CórdobaArgentinos Juniors 0:0
Ferro Carril OesteGimnasia y Esgrima La Plata 1:3
Carlos Alfaro MorenoLuis Gómez s, Diego Martín Alonso, Mariano Messera
Colón Santa FeGimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Adrián Alberto Gorostidi, Claudio Enría
18 sierpnia 1999
Boca JuniorsRacing Buenos Aires 1:1
Martín PalermoSixto Peralta
29 września 1999
Chacarita JuniorsTalleres Córdoba 1:1
Silvio CarrarioCristian Miguel Pino

Apertura 3[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 21 sierpnia25 sierpnia 1999
Vélez SarsfieldBelgrano Córdoba 3:0
Cristian Bardaro, Darío Fernando Husaín, Diego Alejandro Alarcón s
Racing ClubChacarita Juniors 2:2
Marcelo Delgado (2, 1 k) – Fabio Hernán Schiavi, Rubén Óscar Capria
Gimnasia y Esgrima La PlataSan Lorenzo de Almagro 1:2
Diego Martín AlonsoGuillermo Franco, Iván Córdoba
Argentinos JuniorsIndependiente 2:2
Aldo Osorio (2) – Bruno Marioni, José Luis Calderón
Unión Santa FeInstituto Córdoba 0:2
Fernando Eduardo Castro, Daniel Ángel Jiménez k
Newell's Old Boys RosarioRosario Central 1:1
Germán RealEzequiel González
Gimnasia y Esgrima JujuyEstudiantes La Plata 2:1
David Bisconti, Gustavo Alberto BalvorínAriel Zapata
LanúsBoca Juniors 1:4
Juan Ignacio FernándezMartín Palermo (3), Guillermo Barros Schelotto
Talleres CórdobaFerro Carril Oeste 2:0
Darío Alberto Gigena, José Luis Marzo
River PlateColón Santa Fe 2:2
Javier Saviola, Leonardo AstradaClaudio Enría, Adrián Alberto Gorostidi

Apertura 4[edytuj | edytuj kod]

Mecze 27 sierpnia -30 sierpnia 1999
Ferro Carril OesteRacing Club 1:1
Roberto Martín GorocitoCarlos Maximiliano Estévez
Rosario CentralUnión Santa Fe 3:0
Juan Antonio Pizzi (2), Rafael Nazareno Maceratesi
Estudiantes La PlataRiver Plate 1:4
Marcelo Fabián RomagnoliJavier Saviola (2), Pablo Aimar, Juan Pablo Ángel
Boca JuniorsChacarita Juniors 2:0
Guillermo Barros Schelotto (2)
San Lorenzo de AlmagroTalleres Córdoba 1:0
Bernardo Romeo
IndependienteVélez Sarsfield 0:0
LanúsArgentinos Juniors 2:0
Martín Raúl Vilallonga (2, 1 k)
Colón Santa FeNewell's Old Boys Rosario 2:0
Hernán Díaz (2, 2 k)
Instituto CórdobaGimnasia y Esgrima La Plata 1:1
Pablo Rodolfo CortiFacundo Sava
Belgrano CórdobaGimnasia y Esgrima Jujuy 1:0
Ariel Alfredo Montenegro

Apertura 5[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 3 września-6 września 1999
Argentinos JuniorsBoca Juniors 1:1
Sergio Orlando PlazaMartín Palermo
Gimnasia y Esgrima JujuyIndependiente 1:4
Gustavo Alberto BalvorínAlejandro González s, Esteban Cambiasso, Marcelo Saralegui, Claudio Fernando Graf
River PlateBelgrano Córdoba 4:3
Javier Saviola (2), Juan Pablo Ángel (2) – Ariel Alfredo Montenegro (2), José Luis Villarreal
Vélez SarsfieldLanús 1:0
Esteban Santiago Buján
Chacarita JuniorsFerro Carril Oeste 4:1
Fabio Hernán Schiavi (2, 2 k), Edgardo Darío Parisi, Silvio CarrarioSergio Esteban Rodríguez
Gimnasia y Esgrima La PlataRosario Central 1:2
Favio Damián FernándezMaximiliano Pablo Cuberas, Ezequiel González
Talleres CórdobaInstituto Córdoba 2:2
Darío Alberto Gigena k, Rodrigo Daniel AstudilloRaúl Horacio Maldonado (2, 1 k)
Unión Santa FeColón Santa Fe 2:0
Lautaro Trullet, Andrés Silvera
Racing ClubSan Lorenzo de Almagro 1:1
José ChatrucGuillermo Franco
Newell's Old Boys RosarioEstudiantes La Plata 4:1
Fabricio Fuentes, Fernando Andrés Gamboa, Germán Real, Damián MansoErnesto Farías

Apertura 6[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 10 września-13 września 1999
San Lorenzo de AlmagroChacarita Juniors 3:1
Leandro Romagnoli, Bernardo Romeo, Adrián Hernán GonzálezRubén Óscar Capria
Instituto CórdobaRacing Club 0:1
Roberto Monserrat
Boca JuniorsFerro Carril Oeste 2:0
Diego Cagna, Martín Palermo
Argentinos JuniorsVélez Sarsfield 0:2
José Luis Chilavert, Patricio Alejandro Camps
LanúsGimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Diego Klimowicz, Martín Raúl Vilallonga k
Colón Santa FeGimnasia y Esgrima La Plata 1:1
José SandDiego Martín Alonso
Belgrano CórdobaNewell's Old Boys Rosario 0:0
Estudiantes La PlataUnión Santa Fe 2:0
Ernesto Farías, Pablo Javier Quatrocchi k
IndependienteRiver Plate 1:1
Bruno MarioniPablo Aimar
Rosario CentralTalleres Córdoba 0:1
Rodrigo Daniel Astudillo

Apertura 7[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 17 września-20 września 1999
River PlateLanús 3:1
Juan Pablo Sorín, Pablo Aimar, Mario YepesDiego Klimowicz
Newell's Old Boys RosarioIndependiente 0:0
Chacarita JuniorsInstituto Córdoba 2:2
Edgardo Darío Parisi, Diego Raúl CapriaLucas Roberto Rimoldi, Daniel Ángel Jiménez
Ferro Carril OesteSan Lorenzo de Almagro 0:0
Unión Santa FeBelgrano Córdoba 1:3
Darío Gabriel Cabrol k – Josemir Lujambio (2), Gerardo Ariel Solana
Gimnasia y Esgrima La PlataEstudiantes La Plata 0:0
Talleres CórdobaColón Santa Fe 2:0
Silvio Suárez, Darío Alberto Gigena
Racing ClubRosario Central 2:1
Javier Alejandro Lux, Marcelo DelgadoIván Moreno y Fabianesi
Vélez SarsfieldBoca Juniors 3:1
Cristian Bardaro (2), Federico Hernán DomínguezJorge Bermúdez
Gimnasia y Esgrima JujuyArgentinos Juniors 1:1
Mario Humberto LoboEduardo Bennett

Apertura 8[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 24 września-27 września 1999
Boca JuniorsSan Lorenzo de Almagro 0:0
Argentinos JuniorsRiver Plate 2:0
Fernando Zagharián, Aldo Osorio
Estudiantes La PlataTalleres Córdoba 4:2
Mauricio Hugo Piersimone, Ernesto Farías (2), Carlos Alberto YaquéRicardo Adrián Silva, Rodrigo Daniel Astudillo
Instituto CórdobaFerro Carril Oeste 2:1
Fernando Eduardo Castro, Daniel Ángel JiménezGastón Andrés Vales
Vélez SarsfieldGimnasia y Esgrima Jujuy 3:0
Darío Fernando Husaín, Cristian Bardaro (2)
Rosario CentralChacarita Juniors 3:2
Maximiliano Pablo Cuberas, Rafael Nazareno Maceratesi, Juan Antonio PizziFabio Hernán Schiavi, Rubén Óscar Capria
LanúsNewell's Old Boys Rosario 2:1
Martín Raúl Vilallonga (2) – Fabricio Fuentes
IndependienteUnión Santa Fe 0:0
Colón Santa FeRacing Club 0:1
Marcelo Delgado
Belgrano CórdobaGimnasia y Esgrima La Plata 2:2
Cristián Gabriel Carnero (2) – Leandro Cufré, Diego Martín Alonso

Apertura 9[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 1 października4 października 1999
San Lorenzo de AlmagroInstituto Córdoba 2:0
Guillermo Franco, Lucas Andrés Pusineri
River PlateVélez Sarsfield 0:0
Gimnasia y Esgrima La PlataIndependiente 2:0
Jorge Héctor San Esteban (2, 2 k)
Newell's Old Boys RosarioArgentinos Juniors 0:2
Fernando Andrés Gamboa s, Aldo Osorio
Ferro Carril OesteRosario Central 0:4
Rafael Nazareno Maceratesi (2), Javier Iván Cappelletti, Juan Antonio Pizzi
Chacarita JuniorsColón Santa Fe 4:2
Diego Raúl Capria (2), Silvio Carrario, Rubén Óscar CapriaClaudio Darío Biaggio, Claudio Enría
Talleres CórdobaBelgrano Córdoba 3:1
Cristian Miguel Pino, Darío Alberto Gigena, Rodrigo Daniel AstudilloAriel Alfredo Montenegro
Racing ClubEstudiantes La Plata 2:0
Osvaldo Francisco Canobbio, Carlos Maximiliano Estévez
Gimnasia y Esgrima JujuyBoca Juniors 1:3
Daniel Alejandro JuárezGuillermo Barros Schelotto, Martín Palermo (2)
Unión Santa FeLanús 1:2
Daniel Eduardo VegaMartín Raúl Vilallonga (2)

Apertura 10[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 8 października11 października 1999
Rosario CentralSan Lorenzo de Almagro 3:1
Juan Antonio Pizzi (2), Eduardo Nicolás Tuzzio s – Guillermo Franco
Boca JuniorsInstituto Córdoba 2:0
Martín Palermo (2)
Gimnasia y Esgrima JujuyRiver Plate 0:2
Javier Saviola, Juan Pablo Ángel
LanúsGimnasia y Esgrima La Plata 2:2
Carlos Clotet, Martín Raúl VilallongaDiego Martín Alonso (2)
Argentinos JuniorsUnión Santa Fe 0:1
Darío Gabriel Cabrol
IndependienteTalleres Córdoba 2:1
José Luis Calderón, Daniel Óscar GarneroRodrigo Daniel Astudillo
Estudiantes La PlataChacarita Juniors 0:1
Víctor Javier Müller
Vélez SarsfieldNewell's Old Boys Rosario 1:0
Cristian Bardaro
Belgrano CórdobaRacing Club 2:0
Josemir Lujambio (2)
Colón Santa FeFerro Carril Oeste 4:1
Claudio Darío Biaggio (3), Maximiliano Nicolás Velázquez s – Cristián Chaparro

Apertura 11[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 15 października18 października 1999
River PlateBoca Juniors 2:0
Pablo Aimar, Juan Pablo Ángel
Racing ClubIndependiente 0:0
Ferro Carril OesteEstudiantes La Plata 0:0
Chacarita JuniorsBelgrano Córdoba 6:1
Víctor Javier Müller (3), Rubén Óscar Capria (2), Diego Raúl CapriaCristián Gabriel Carnero k
Instituto CórdobaRosario Central
przerwany po 35 sekundach, po tym, jak sędzia liniowy został uderzony
mecz powtórzono 8 grudnia 1999
Gimnasia y Esgrima La PlataArgentinos Juniors 1:1
Diego Martín AlonsoAldo Osorio
Talleres CórdobaLanús 3:0
Cristian Miguel Pino, Darío Alberto Gigena, Julián Edgardo Maidana
San Lorenzo de AlmagroColón Santa Fe 5:1
Raúl Enrique Estévez (2), Carlos Javier Netto, Bernardo Romeo (2) – Claudio Darío Biaggio
Unión Santa FeVélez Sarsfield 0:0
Newell's Old Boys RosarioGimnasia y Esgrima Jujuy 4:2
Sebastián Cejas k, Fabricio Fuentes, Damián Manso, Fernando CrosaMiguel Jacinto Coronel, Pedro Alberto Guiberguis
8 grudnia 1999
Instituto CórdobaRosario Central 1:2
Lucas Roberto RimoldiJuan Antonio Pizzi, Ezequiel González

Apertura 12[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 29 października1 listopada 1999
River PlateNewell's Old Boys Rosario 2:0
Eduardo Germán Coudet, Pablo Aimar
Estudiantes La PlataSan Lorenzo de Almagro 3:2
Juan Ignacio Brown k, Ernesto Farías, Nelson Omar AgogliaBernardo Romeo, Marcelo Fabián Romagnoli s
LanúsRacing Club 2:3
Diego Klimowicz, Jorge SotoOsvaldo Francisco Canobbio (2), Marcelo Delgado k
Vélez SarsfieldGimnasia y Esgrima La Plata 1:1
José Luis Chilavert k – Fernando Nicolás Gatti
Argentinos JuniorsTalleres Córdoba 2:4
Eduardo Bennett (2) – José Luis Marzo (2), Julián Edgardo Maidana, Nicolás Oliva
Colón Santa FeInstituto Córdoba 1:1
Claudio Darío BiaggioFernando Eduardo Castro
Belgrano CórdobaFerro Carril Oeste 1:1
Luis Ernesto SosaNicolás Ascencio
IndependienteChacarita Juniors 1:0
Bruno Marioni k
Rosario CentralBoca Juniors 1:3
Rafael Nazareno MaceratesiMartín Palermo, Gustavo Barros Schelotto, Alfredo Moreno
Gimnasia y Esgrima JujuyUnión Santa Fe 1:3
Andrés Sebastián RomanoAndrés Silvera (2), Darío Gabriel Cabrol

Apertura 13[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 5 listopada8 listopada 1999
San Lorenzo de AlmagroBelgrano Córdoba 1:0
Bernardo Romeo
Boca JuniorsNewell's Old Boys Rosario 2:1
Diego Cagna, Juan Román RiquelmeDiego Mateo Alustiza
Chacarita JuniorsLanús 2:0
Víctor Javier Müller, Rubén Óscar Capria
Rosario CentralColón Santa Fe 1:0
Iván Moreno y Fabianesi
Gimnasia y Esgrima La PlataGimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Gustavo Enrique Dueña, Mariano Messera
Instituto CórdobaEstudiantes La Plata 2:2
Daniel Ángel Jiménez k, Christian Hernán ManfrediMauricio Hugo Piersimone, Ernesto Farías
Unión Santa FeRiver Plate 1:2
Darío Gabriel CabrolJuan Pablo Ángel, Javier Saviola
Talleres CórdobaVélez Sarsfield 3:2
Darío Alberto Gigena k, Rodrigo Daniel Astudillo, Gustavo Alejandro LilloChristian Bassedas, Patricio Alejandro Camps
Racing ClubArgentinos Juniors 3:3
Claudio Fernando Úbeda k, Sixto Peralta, Carlos Maximiliano EstévezRolando Schiavi, Sergio Orlando Plaza, Eduardo Bennett
Ferro Carril OesteIndependiente 0:2
Francisco Gabriel Guerrero, José Luis Calderón

Apertura 14[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 12 listopada15 listopada 1999
Vélez SarsfieldRacing Club 2:1
Cristian Bardaro, Guillermo Carlos MorigiCarlos Maximiliano Estévez
Colón Santa FeBoca Juniors 1:2
Claudio EnríaMartín Palermo, Christian Giménez
River PlateGimnasia y Esgrima La Plata 2:0
Javier Saviola (2)
Argentinos JuniorsChacarita Juniors 0:2
Alex Gustavo Rodríguez, Fabio Hernán Schiavi k
Gimnasia y Esgrima JujuyTalleres Córdoba 1:4
Carlos Enrique GarnierCristian Miguel Pino (2), Nicolás Oliva, Rodrigo Daniel Astudillo
Newell's Old Boys RosarioUnión Santa Fe 1:1
Juan Pablo VojvodaDarío Gabriel Cabrol
Estudiantes La PlataRosario Centralentral 1:2
Ernesto FaríasMaximiliano Pablo Cuberas, Rafael Nazareno Maceratesi
Belgrano CórdobaInstituto Córdoba 4:1
Josemir Lujambio (3), Hernán Esteban MedinaDaniel Ángel Jiménez k
IndependienteSan Lorenzo de Almagro 0:3
Iván Córdoba k, Julio Maximiliano Bevacqua, Lucio Filomeno
LanúsFerro Carril Oeste 0:2
Cristián Chaparro, Sergio Héctor Comba

Apertura 15[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 20 listopada22 listopada 1999
Boca JuniorsUnión Santa Fe 2:0
Walter Samuel, Guillermo Barros Schelotto k
Talleres CórdobaRiver Plate 1:4
Darío Alberto GigenaPablo Aimar, Javier Saviola, Guillermo Ariel Pereyra (2)
Racing ClubGimnasia y Esgrima Jujuy 1:0
Roberto Monserrat
Gimnasia y Esgrima La PlataNewell's Old Boys Rosario 3:1
Diego Martín Alonso (2), Jorge Héctor San EstebanGermán Real
Rosario CentralBelgrano Córdoba 2:0
Juan Antonio Pizzi (2)
Colón Santa FeEstudiantes La Plata 1:0
Claudio Enría
Ferro Carril OesteArgentinos Juniors 0:0
Instituto CórdobaIndependiente 2:1
Daniel Ángel Jiménez, Hernán Leonel BujánÓscar Sánchez k
Chacarita JuniorsVélez Sarsfield 1:1
Luciano Andrés ÁbalosJosé Luis Chilavert
przerwany w 22 minucie z powodu incydentów
dokończony 24 lutego 2000
San Lorenzo de AlmagroLanús 0:1
Diego Klimowicz
24 lutego 2000
Chacarita JuniorsVélez Sarsfield 2:2
Luciano Andrés Ábalos, Edgardo Darío ParisiJosé Luis Chilavert, Patricio Alejandro Camps
dokończono pozostałe 68 minut z listopada 1999

Apertura 16[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 27 listopada29 listopada 1999
River PlateRacing Club 1:0
Marcelo Escudero
Argentinos JuniorsSan Lorenzo de Almagro 0:0
Vélez SarsfieldFerro Carril Oeste 6:1
José Luis Chilavert (3, 3 k), Mauro Iván Óbolo (2), César Augusto RamírezNicolás Sartori
Gimnasia y Esgrima JujuyChacarita Juniors 4:3
Mario Humberto Lobo, Carlos Enrique Garnier, Daniel Alejandro Juárez k, Marcelo Hugo HerreraAlex Gustavo Rodríguez (2), Rubén Óscar Capria
Newell's Old Boys RosarioTalleres Córdoba 3:1
Germán Real, Sebastián Cejas k, Claudio Martín ParísNicolás Oliva
Unión Santa FeGimnasia y Esgrima La Plata 3:3
Daniel Eduardo Vega, Cristián Eduardo Domizi, Daniel NoriegaFernando Nicolás Gatti (2), Facundo Sava
LanúsInstituto Córdoba 3:1
Jorge Soto (2), Diego KlimowiczDaniel Ángel Jiménez
Estudiantes La PlataBoca Juniors 2:2
Ernesto Farías, Jorge Bermúdez s – Antonio Daniel Barijho, Jorge Bermúdez
IndependienteRosario Central 0:1
Ezequiel González
Belgrano CórdobaColón Santa Fe 2:0
Luis Ernesto Sosa, Ariel Alfredo Montenegro

Apertura 17[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 3 grudnia6 grudnia 1999
Chacarita JuniorsRiver Plate 4:4
Ariel Javier Rosada, Fabio Hernán Schiavi k, Roberto Luis Trotta s, Víctor Javier MüllerPablo Aimar, Juan Pablo Ángel, Diego Placente, Víctor Eduardo Zapata
Boca JuniorsGimnasia y Esgrima La Plata 1:0
Antonio Daniel Barijho
Racing ClubNewell's Old Boys Rosario 1:1
Fabricio Fuentes s – Germán Real
Talleres CórdobaUnión Santa Fe 2:3
José Luis Marzo, Claudio Damián PronettoMartín Darío Zapata, Darío Gabriel Cabrol k, Cristián Eduardo Domizi
Instituto CórdobaArgentinos Juniors 0:0
San Lorenzo de AlmagroVélez Sarsfield 2:0
Walter Erviti, Lucio Filomeno
Rosario CentralLanús 2:1
Rafael Nazareno Maceratesi, Juan Antonio PizziMartín Raúl Vilallonga
Colón Santa FeIndependiente 1:2
Pablo Javier MorantClaudio Fernando Graf, Rubén Gastón Galván
Ferro Carril OesteGimnasia y Esgrima Jujuy 2:2
Nicolás Sartori, Sergio Esteban RodríguezMario Humberto Lobo (2)
Estudiantes La PlataBelgrano Córdoba 5:2
Nelson Omar Agoglia (2), Juan Ignacio Brown k, Mauricio Hugo Piersimone, Ernesto FaríasLuis Ernesto Sosa, Sebastián María Jarast

Apertura 18[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 10 grudnia-13 grudnia 1999
River PlateFerro Carril Oeste 4:1
Javier Saviola (2, 1 k), Juan Pablo Ángel (2) – Nicolás Ascencio
Belgrano CórdobaBoca Juniors 1:5
Josemir LujambioAntonio Daniel Barijho (2), Rodolfo Arruabarrena, Guillermo Barros Schelotto k, Juan Román Riquelme
Argentinos JuniorsRosario Central 1:2
Aldo OsorioFernando Javier Pierucci (2)
Gimnasia y Esgrima JujuySan Lorenzo de Almagro 0:0
Vélez SarsfieldInstituto Córdoba 0:1
Daniel Ángel Jiménez
Gimnasia y Esgrima La PlataTalleres Córdoba 4:5
Mariano Messera (2), Facundo Sava, Diego Martín Alonso k – Gabriel Fernando Roth, Manuel Santos Aguilar, Ricardo Adrián Silva, David Ignacio Díaz, Rodrigo Daniel Astudillo k
LanúsColón Santa Fe 0:1
Claudio Darío Biaggio
IndependienteEstudiantes La Plata 0:0
Unión Santa FeRacing Club 3:3
Jose María Paz, Cristián Eduardo Domizi, Miguel Alberto BarretoSixto Peralta, Sergio Zanetti, Adrián Jesús Bastía
Newell's Old Boys RosarioChacarita Juniors 4:1
Diego Jesús Quintana (2), Sebastián Cejas k, Juan Pablo VojvodaVíctor Javier Müller

Apertura 19[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 17 grudnia-20 grudnia 1999
San Lorenzo de AlmagroRiver Plate 2:2
Bernardo Romeo (2, 1 k) – Guillermo Ariel Pereyra, Javier Saviola k
Boca JuniorsTalleres Córdoba 0:0
Rosario CentralVélez Sarsfield 1:0
Maximiliano Pablo Cuberas
Estudiantes La PlataLanús 3:2
Pablo Javier Quatrocchi, Ernesto Farías, Marcelo Fabián RomagnoliMariano Antonio Fernández, Diego Klimowicz
Colón Santa FeArgentinos Juniors 1:2
Julio César ToresaniAldo Osorio, Jorge Elio Cervera
Racing ClubGimnasia y Esgrima La Plata 3:1
Marcelo Delgado (2), Gastón Ricardo LiendoLeandro Cufré k
Ferro Carril OesteNewell's Old Boys Rosario 2:4
Fernando Andrés Gamboa s, Sergio Esteban RodríguezFernando Andrés Gamboa, Germán Real (2), Sebastián Pablo Cobelli
Belgrano CórdobaIndependiente 2:3
Ariel Alfredo Montenegro (2, 1 k) – Claudio Fernando Graf, Sebastián Diego Pena, Diego Forlán
mecz przerwany w 81 minucie z powodu incydentów
wynik zachowano
Chacarita JuniorsUnión Santa Fe 1:1
Rubén Óscar CapriaCristián Eduardo Domizi
Instituto CórdobaGimnasia y Esgrima Jujuy 3:1
Pablo Rodolfo Corti (3) – Daniel Alejandro Juárez

Tabela końcowa Apertura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 River Plate Buenos Aires 19 13 5 1 44 45 21
2 Rosario Central 19 14 1 4 43 34 18
3 Boca Juniors Buenos Aires 19 12 5 2 41 36 15
4 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 19 10 6 3 33* 30 15
5 Talleres Córdoba 19 9 4 6 31 38 31
6 Racing Buenos Aires 19 7 9 3 30 27 22
7 Vélez Sarsfield Buenos Aires 19 8 6 5 27* 28 17
8 Chacarita Juniors Buenos Aires 19 6 7 6 25 38 33
9 Independiente Buenos Aires 19 6 7 6 25 19 21
10 Estudiantes La Plata 19 6 5 8 23 29 33
11 Lanús Buenos Aires 19 7 2 10 23 23 30
12 Gimnasia y Esgrima La Plata 19 4 9 6 21 28 28
13 Newell's Old Boys Rosario 19 5 6 8 21 27 27
14 Argentinos Juniors Buenos Aires 19 4 9 6 21 20 22
15 Unión Santa Fe 19 5 6 8 21 24 30
16 Instituto Córdoba 19 5 7 7 19* 23 30
17 Colón Santa Fe 19 5 4 10 19 20 28
18 Belgrano Córdoba 19 5 5 9 17* 25 37
19 Gimnasia y Esgrima Jujuy 19 2 3 14 9 17 43
20 Ferro Carril Oeste Buenos Aires 19 1 6 12 9 14 44
Legenda:
mistrz
wicemistrz
trzeci

Klasyfikacja strzelców bramek[edytuj | edytuj kod]

Tablica spadkowa na koniec turnieju Apertura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Tabela ma jedynie charakter orientacyjny. Dopiero stan tej tabeli na koniec turnieju Clausura zadecyduje, które z zespołów spadną do drugiej ligi, a które zagrają o utrzymanie się w lidze w barażach. Można z tej tabeli odczytać, które z drużyn przed turniejem Clausura były szczególnie zagrożone spadkiem.

Poz Klub 1887/98
pkt/m
1998/99
pkt/m
1999/00
pkt/m
Razem
pkt/mecze
Średnia
1 Boca Juniors Buenos Aires 73/38 89/38 41/19 203/95 2.1368
2 River Plate Buenos Aires 74/38 59/38 44/19 177/95 1.8632
3 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 62/38 61/38 33/19 156/95 1.6421
4 Rosario Central 57/38 57/38 43/19 157/95 1.6526
5 Gimnasia y Esgrima La Plata 69/38 62/38 21/19 152/95 1.6000
6 Vélez Sarsfield Buenos Aires 78/38 46/38 27/19 151/95 1.5895
7 Lanús Buenos Aires 65/38 50/38 23/19 138/95 1.4526
8 Independiente Buenos Aires 56/38 51/38 25/19 132/95 1.3895
9 Argentinos Juniors Buenos Aires 57/38 49/38 21/19 127/95 1.3368
10 Racing Buenos Aires 41/38 55/38 30/19 126/95 1.3263
11 Chacarita Juniors Buenos Aires 0/0 0/0 25/19 25/19 1.3158
12 Talleres Córdoba 0/0 44/38 31/19 75/57 1.3158
13 Estudiantes La Plata 49/38 45/38 21/19 115/95 1.2105
14 Newell's Old Boys Rosario 42/38 52/38 21/19 115/95 1.2105
15 Gimnasia y Esgrima Jujuy 52/38 47/38 9/19 108/95 1.1368
16 Unión Santa Fe 33/38 54/38 21/19 108/95 1.1368
17 Colón Santa Fe 38/38 49/38 19/19 106/95 1.1158
18 Belgrano Córdoba 0/0 44/38 17/19 61/57 1.0702
19 Instituto Córdoba 0/0 0/0 19/19 19/19 1.0000
20 Ferro Carril Oeste Buenos Aires 49/38 35/38 9/19 93/95 0.9789
Legenda:
strefa barażowa
strefa spadkowa

Torneo Clausura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Clausura 1[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 11 lutego14 lutego 2000
Belgrano CórdobaLanús 2:4
José Luis Villarreal, Javier Alejandro VillarrealCristian Osvaldo Álvarez, Arley Betancourt, Diego Klimowicz (2)
Racing ClubTalleres Córdoba 3:1
Carlos Maximiliano Estévez (2), Carlos Daniel CordoneRodrigo Daniel Astudillo
Instituto CórdobaRiver Plate 1:2
Daniel Ángel Jiménez k – Damián Álvarez (2)
Estudiantes La PlataArgentinos Juniors 1:1
Juan Ignacio BrownRolando Schiavi
IndependienteBoca Juniors 1:3
Jorge Daniel MartínezJorge Bermúdez, Antonio Daniel Barijho, Rodolfo Arruabarrena
San Lorenzo de AlmagroNewell's Old Boys Rosario 1:0
Ariel Maximiliano López
Colón Santa FeVélez Sarsfield 1:0
Esteban Óscar Fuertes
Chacarita JuniorsGimnasia y Esgrima La Plata 1:2
Mauricio Aníbal RissoDiego Martín Alonso, Pablo Andrés Sánchez
Rosario Central. – Gimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Germán Ezequiel Rivarola, Marco Sandy s
Ferro Carril OesteUnión Santa Fe 2:3
Nicolás Hernández, Sergio Esteban RodríguezCristián Eduardo Domizi, Edgardo Fabián Prátola, Nicolás Sartori s

Clausura 2[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 18 lutego-21 lutego 2000
Talleres CórdobaChacarita Juniors 1:0
Darío Alberto Gigena
Gimnasia y Esgrima La PlataFerro Carril Oeste 2:0
Guillermo Sanguinetti, Pablo Andrés Sánchez
Unión Santa FeSan Lorenzo de Almagro 0:1
Ariel Maximiliano López
Newell's Old Boys RosarioInstituto Córdoba 4:0
Germán Real (3), Damián Manso
Racing ClubBoca Juniors 1:1
Carlos Maximiliano EstévezGuillermo Barros Schelotto k
River PlateRosario Central 1:1
Juan Pablo ÁngelJavier Ignacio García
Gimnasia y Esgrima JujuyColón Santa Fe 0:2
Claudio Enría, Esteban Óscar Fuertes
Vélez SarsfieldEstudiantes La Plata 3:0
Darío Fernando Husaín, Jorge Sebastián Baratteri s, Cristian Bardaro
Argentinos JuniorsBelgrano Córdoba 0:2
Cristián Gabriel Carnero, Hernán Esteban Medina
LanúsIndependiente 1:2
Julián KmetClaudio Fernando Graf (2)

Clausura 3[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 25 lutego28 lutego 2000
Boca JuniorsLanús 1:1
Alfredo MorenoMartín Raúl Vilallonga
IndependienteArgentinos Juniors 8:1
Gabriel Milito, Daniel Montenegro (3), Bruno Marioni (2), Ariel Alfredo Montenegro, Diego ForlánRolando Schiavi k
Belgrano CórdobaVélez Sarsfield 2:3
Leonardo Torres, Hernán Esteban Medina k – José Luis Chilavert, Patricio Alejandro Camps, Guillermo Carlos Morigi
Estudiantes La PlataGimnasia y Esgrima Jujuy 5:1
Mauricio Hugo Piersimone (3), Ernesto Farías (2)- Pedro Domingo Aguírrez
Colón Santa FeRiver Plate 1:4
Javier DelgadoMartín Cardetti (2), Juan Pablo Ángel, Damián Álvarez
Rosario CentralNewell's Old Boys Rosario 1:1
Juan Antonio PizziFabricio Fuentes
Instituto CórdobaUnión Santa Fe 1:1
Daniel Ángel JiménezDaniel Tilger
San Lorenzo de AlmagroGimnasia y Esgrima La Plata 1:1
Ariel Maximiliano LópezMariano Messera
Ferro Carril OesteTalleres Córdoba 0:3
José Luis Marzo (2, 1 k), Julián Edgardo Maidana
Chacarita JuniorsRacing Club 1:1
Diego Alejandro RiveroSixto Peralta

Clausura 4[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 3 marca6 marca 2000
Racing ClubFerro Carril Oeste 0:2
Nicolás Hernández, Nicolás Ascencio
Talleres CórdobaSan Lorenzo de Almagro 1:2
Darío Alberto GigenaBernardo Romeo (2)
Gimnasia y Esgrima La PlataInstituto Córdoba 1:0
Facundo Sava
Chacarita JuniorsBoca Juniors 0:4
Walter Samuel, Alfredo Moreno (3)
Unión Santa FeRosario Central 0:0
Newell's Old Boys RosarioColón Santa Fe 3:3
Pablo Horacio Guiñazú, Germán Real, Diego Mateo AlustizaJavier Delgado, Claudio Darío Biaggio, Diego Castagno Suárez
River PlateEstudiantes La Plata 2:2
Javier Saviola, Damián ÁlvarezJuan Ignacio Brown k, Ernesto Farías
Gimnasia y Esgrima JujuyBelgrano Córdoba 1:1
Andrés Sebastián RomanoHernán Esteban Medina
Vélez SarsfieldIndependiente 0:0
Argentinos Juniors Buenos AiresLanús 0:1
Diego Klimowicz

Clausura 5[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 10 marca13 marca 2000
Ferro Carril OesteChacarita Juniors 1:0
Cristián Chaparro
Boca JuniorsArgentinos Juniors 1:0
Alfredo Moreno
LanúsVélez Sarsfield
mecz przerwany w 13 sekundzie, gdy bramkarz gości José Luis Chilavert został trafiony w głowę
mecz powtórzono 20 kwietnia 2000
IndependienteGimnasia y Esgrima Jujuy 4:2
Ariel Alfredo Montenegro, Bruno Marioni (2), Claudio Fernando GrafDavid Bisconti, Alejandro González
Belgrano CórdobaRiver Plate 0:1
Martín Cardetti
Estudiantes La PlataNewell's Old Boys Rosario 1:3
Ernesto FaríasDiego Jesús Quintana (2), Damián Manso
Colón Santa FeUnión Santa Fe 4:0
Esteban Óscar Fuertes k, Claudio Enría, Javier Delgado (2)
Rosario Central. – Gimnasia y Esgrima La Plata 4:2
Maximiliano Pablo Cuberas, Juan Antonio Pizzi, Rafael Nazareno Maceratesi, Ezequiel GonzálezFacundo Sava, Jorge Héctor San Esteban k
Instituto CórdobaTalleres Córdoba 2:0
Daniel Ángel Jiménez, Claudio Romualdo Sarría
San Lorenzo de AlmagroRacing Club 1:0
Guillermo Franco
20 kwietnia 2000
LanúsVélez Sarsfield 0:2
Patricio Alejandro Camps, Lucas Castromán

Clausura 6[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 17 marca20 marca 2000
Racing ClubInstituto Córdoba 1:2
Carlos Daniel CordoneHernán Leonel Buján, Mauro Javier Amato
Vélez SarsfieldArgentinos Juniors 3:3
Diego Hernán de la Vega s, Guillermo Carlos Morigi, Patricio Alejandro CampsRolando Schiavi (2), Gustavo Sandoval
Gimnasia y Esgrima JujuyLanús 1:1
David BiscontiPaulo da Silva
Chacarita JuniorsSan Lorenzo de Almagro 0:0
Ferro Carril OesteBoca Juniors 0:4
Juan Román Riquelme, Alfredo Moreno, Julio Javier Marchant, Ariel Alejandro Groothuis s
Talleres CórdobaRosario Central 3:1
Ricardo Adrián Silva, Gabriel Fernando Roth, Eduardo Alberto EscobarJuan Antonio Pizzi k
Gimnasia y Esgrima La PlataColón Santa Fe 6:6
Facundo Sava (4), Pablo Andrés Sánchez, Jorge Héctor San Esteban k – Esteban Óscar Fuertes (3, 1 k), Esteban Andrés Valencia, Leandro Cufré s, Pablo Javier Morant
Newell's Old Boys RosarioBelgrano Córdoba 0:1
Cristián Gabriel Carnero
River PlateIndependiente 2:0
Roberto Luis Trotta k, Javier Saviola
Unión Santa FeEstudiantes La Plata 2:1
Waldir Alejandro Sáenz, Daniel TilgerCarlos Casartelli

Clausura 7[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 31 marca3 kwietnia 2000
San Lorenzo de AlmagroFerro Carril Oeste 4:0
Ariel Maximiliano López (2), Bernardo Romeo, Lucas Andrés Pusineri
Rosario CentralRacing Club 1:1
Rafael Nazareno MaceratesiCarlos Daniel Cordone
Argentinos JuniorsGimnasia y Esgrima Jujuy 1:0
Jorge Elio Cervera
LanúsRiver Plate 1:1
Luis Francisco ZubeldíaJuan Pablo Ángel
Estudiantes La PlataGimnasia y Esgrima La Plata 1:2
Marcelo Fabián Romagnoli k – Facundo Sava, Diego Martín Alonso
IndependienteNewell's Old Boys Rosario 1:2
Bruno Marioni k – Diego Jesús Quintana, Damián Manso
Belgrano CórdobaUnión Santa Fe 3:1
Josemir Lujambio, Leonardo Torres (2) – Jose María Paz
Colón Santa FeTalleres Córdoba 0:1
José Luis Marzo
Boca JuniorsVélez Sarsfield 0:0
Instituto CórdobaChacarita Juniors 1:3
Daniel Ángel Jiménez k – Hernán Pagés, Luciano Andrés Ábalos, Edgardo Boujón

Clausura 8[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 7 kwietnia9 kwietnia 2000
Newell's Old Boys RosarioLanús 3:2
Sebastián Cejas k, Germán Real, Lucas BernardiDiego Klimowicz, Mariano Antonio Fernández
Gimnasia y Esgrima JujuyVélez Sarsfield 1:3
Mario Humberto LoboDarío Fernando Husaín (2), Christian Bassedas
Ferro Carril OesteInstituto Córdoba 1:1
Sergio Esteban RodríguezDaniel Ángel Jiménez
San Lorenzo de AlmagroBoca Juniors 0:1
Juan Román Riquelme
Racing ClubColón Santa Fe 1:3
Diego MilitoEsteban Óscar Fuertes k, Javier Delgado, Claudio Darío Biaggio
Talleres CórdobaEstudiantes La Plata 1:1
Claudio Damián PronettoErnesto Farías
Gimnasia y Esgrima La PlataBelgrano Córdoba 1:3
Diego Martín AlonsoJosemir Lujambio (3)
Unión Santa FeIndependiente 3:1
Cristián Eduardo Domizi, Daniel Tilger, Cristián BasualdoDiego Forlán
22 kwietnia 2000
River PlateArgentinos Juniors 2:2
Roberto Luis Trotta k, Leonel Fernando GancedoAldo Osorio, Rolando Schiavi
22 kwietnia 2000
Chacarita JuniorsRosario Central 1:0
Fabio Hernán Schiavi k

Clausura 9[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 11 kwietnia12 kwietnia 2000
IndependienteGimnasia y Esgrima La Plata 2:0
Diego Forlán, Rubén Gastón Galván
Argentinos JuniorsNewell's Old Boys Rosario 1:4
Ceferino DenisFabricio Fuentes, Fernando Crosa, Claudio Martín París, Rubén Darío Gigena
Instituto CórdobaSan Lorenzo de Almagro 1:0
Mauro Javier Amato
Vélez SarsfieldRiver Plate 2:3
Roberto Luis Trotta s, Mauro Iván ÓboloMartín Cardetti, Roberto Luis Trotta k, Javier Saviola
Estudiantes La PlataRacing Club 2:2
Nelson Omar Agoglia, Carlos CasartelliSixto Peralta, Javier Alejandro Lux
Belgrano CórdobaTalleres Córdoba 0:0
Rosario Central. – Ferro Carril Oeste 4:2
Juan Antonio Pizzi (3, 1 k), Ariel Alejandro Groothuis s – Nicolás Hernández, Ariel Osvaldo Rocha k
LanúsUnión Santa Fe 5:2
Diego Klimowicz, Arley Betancourt, Martín Raúl Vilallonga (3, 2 k) – Cristián Eduardo Domizi, Martín Darío Zapata
Colón Santa FeChacarita Juniors 1:0
Claudio Enría
22 kwietnia 2000
Boca JuniorsGimnasia y Esgrima Jujuy 0:1
Andrés Sebastián Romano

Clausura 10[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 14 kwietnia17 kwietnia 2000
Racing ClubBelgrano Córdoba 0:0
Talleres CórdobaIndependiente 0:4
Bruno Marioni (2, 1 k), Esteban Cambiasso, Diego Forlán
Gimnasia y Esgrima La PlataLanús 2:1
Jorge Héctor San Esteban k, Facundo SavaMariano Antonio Fernández
Newell's Old Boys RosarioVélez Sarsfield 1:1
Lucas BernardiLucas Castromán
Instituto CórdobaBoca Juniors 2:2
Carlos Alberto Marczuk, Mauro Javier AmatoMarcelo Delgado (2)
Chacarita JuniorsEstudiantes La Plata 3:1
Fabio Hernán Schiavi, Silvio Carrario, Ariel Sebastián CarreñoErnesto Farías
Unión Santa FeArgentinos Juniors 2:1
Darío Gabriel Cabrol, Andrés SilveraFernando Zagharián
San Lorenzo de AlmagroRosario Central 1:0
Walter Erviti
River PlateGimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Eduardo Germán Coudet, Leonel Fernando Gancedo
Ferro Carril OesteColón Santa Fe 0:2
Esteban Óscar Fuertes (2)

Clausura 11[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 12 maja15 maja 2000
Vélez SarsfieldUnión Santa Fe 0:2
Darío Gabriel Cabrol, Andrés Silvera
Colón Santa FeSan Lorenzo de Almagro 2:1
Esteban Óscar Fuertes k, Claudio Darío BiaggioGuillermo Franco
Belgrano CórdobaChacarita Juniors 3:3
Josemir Lujambio, Leonardo Torres (2) – Alex Gustavo Rodríguez, Fabio Hernán Schiavi, Rubén Óscar Capria
Estudiantes La PlataFerro Carril Oeste 2:0
Ernesto Farías, Carlos Casartelli k
Rosario CentralInstituto Córdoba 3:3
Ezequiel González, Diego Latorre (2) – Óscar Darío Alaniz, Daniel Ángel Jiménez k, Mauro Javier Amato
Gimnasia y Esgrima JujuyNewell's Old Boys Rosario 3:0
Carlos Enrique Garnier, Roberto Cartes, Miguel Jacinto Coronel
IndependienteRacing Club 2:1
Bruno Marioni, Esteban CambiassoRoberto Monserrat
LanúsTalleres Córdoba 0:0
Boca JuniorsRiver Plate 1:1
Guillermo Barros SchelottoNelson Cuevas
Argentinos JuniorsGimnasia y Esgrima La Plata 3:2
Aldo Osorio (2), Fernando ZaghariánDiego Martín Alonso (2)

Clausura 12[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 19 maja22 maja 2000
San Lorenzo de AlmagroEstudiantes La Plata 3:0
Bernardo Romeo (2), Juan Ignacio Brown s
Newell's Old Boys RosarioRiver Plate 2:4
Claudio Martín París, Damián MansoMario Yepes, Martín Cardetti, Pablo Aimar, Nelson Cuevas
Racing ClubLanús 0:3
Martín Raúl Vilallonga (2), Diego Klimowicz
Talleres CórdobaArgentinos Juniors 0:0
Gimnasia y Esgrima La PlataVélez Sarsfield 1:1
Diego Martín AlonsoMauro Iván Óbolo
Unión Santa FeGimnasia y Esgrima Jujuy 2:0
Daniel Tilger, Edgardo Fabián Prátola
Instituto CórdobaColón Santa Fe 3:2
Daniel Ángel Jiménez (2), Claudio Romualdo SarríaEsteban Óscar Fuertes k, Luis Adrián Medero
Chacarita JuniorsIndependiente 2:2
Serafín Fabricio García, Silvio CarrarioBruno Marioni, Víctor Manuel López
Boca JuniorsRosario Central 2:0
Fernando Rodolfo Navas, Antonio Daniel Barijho
Ferro Carril OesteBelgrano Córdoba 1:5
Cristián ChaparroJosemir Lujambio (2), Leonardo Torres, Hernán Esteban Medina, Gerardo Ariel Solana

Clausura 13[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 26 maja29 maja 2000
IndependienteFerro Carril Oeste 2:0
Esteban Cambiasso, Claudio Fernando Graf
Newell's Old Boys RosarioBoca Juniors
mecz przerwany w 16 minucie z powodu petard dymnych rzuconych na boisko
mecz dokończono 3 czerwca 2000
LanúsChacarita Juniors 3:0
Lucas Ramón Alessandria, Julián Kmet, Diego Klimowicz
Belgrano CórdobaSan Lorenzo de Almagro 1:2
Luis FernandoGuillermo Franco, Bernardo Romeo
Colón Santa FeRosario Central 0:2
Rafael Nazareno Maceratesi, Iván Moreno y Fabianesi
Gimnasia y Esgrima JujuyGimnasia y Esgrima La Plata 0:1
Diego Martín Alonso
Vélez SarsfieldTalleres Córdoba 0:0
Argentinos JuniorsRacing Club 2:1
Fernando Zagharián, Aldo OsorioGastón Ricardo Liendo
River PlateUnión Santa Fe 1:2
Víctor Eduardo ZapataJuan José Jayo, Darío Gabriel Cabrol
Estudiantes La PlataInstituto Córdoba 1:1
Nelson Omar AgogliaDaniel Ángel Jiménez k
3 czerwca 2000
Newell's Old Boys RosarioBoca Juniors 1:0
Damián Manso
rozegrano pozostałe 74 minuty meczu

Clausura 14[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 10 czerwca12 czerwca 2000
Unión Santa FeNewell's Old Boys Rosario 1:0
Darío Gabriel Cabrol
Ferro Carril OesteLanús 0:7
Diego Klimowicz (2), Sebastián Coria (2), Cristian Osvaldo Álvarez k, Walter Gastón Coyette, Silvio Augusto González
Chacarita JuniorsArgentinos Juniors 1:1
Serafín Fabricio GarcíaAldo Osorio
Racing ClubVélez Sarsfield 2:2
Carlos Daniel Cordone, José ChatrucFederico Hernán Domínguez, Lucas Castromán
Gimnasia y Esgrima La PlataRiver Plate 0:4
Juan Pablo Ángel (2), Javier Saviola, Pablo Aimar
Boca JuniorsColón Santa Fe 3:2
Guillermo Barros Schelotto, Martín Palermo (2) – Esteban Óscar Fuertes k, Pablo Javier Ricchetti
Rosario CentralEstudiantes La Plata 0:1
Ernesto Farías
Instituto CórdobaBelgrano Córdoba 2:0
Hernán Leonel Buján, Daniel Ángel Jiménez
San Lorenzo de AlmagroIndependiente 1:2
Carlos Alberto MorenoBruno Marioni, Diego Forlán
Talleres CórdobaGimnasia y Esgrima Jujuy 2:1
Nicolás Oliva, Julián Edgardo MaidanaAlejandro González

Clausura 15[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 16 czerwca19 czerwca
IndependienteInstituto Córdoba 3:2
Daniel Montenegro, Claudio Fernando Graf, Esteban CambiassoClaudio Romualdo Sarría (2)
Gimnasia y Esgrima JujuyRacing Club 1:2
Diego Rubén ComellesSixto Peralta, José Chatruc
Vélez SarsfieldChacarita Juniors 2:0
Fabio Hernán Schiavi s, Emiliano Ariel Dudar
Argentinos JuniorsFerro Carril Oeste 1:0
Federico Insúa
LanúsSan Lorenzo de Almagro 0:1
Carlos Alberto Moreno
Estudiantes La PlataColón Santa Fe 0:0
Newell's Old Boys RosarioGimnasia y Esgrima La Plata 0:0
River PlateTalleres Córdoba 2:0
Eduardo Berizzo, Diego Placente
Belgrano CórdobaRosario Central 1:2
Hernán Esteban MedinaEzequiel González, Ricardo Vicente Canals
28 czerwca 2000
Unión Santa FeBoca Juniors 2:5
Matías Donnet, Andrés SilveraGuillermo Barros Schelotto (2, 1 k), Martín Palermo, César Osvaldo La Paglia, Christian Traverso

Clausura 16[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 23 czerwca24 czerwca 2000
San Lorenzo de AlmagroArgentinos Juniors 3:2
Eduardo Nicolás Tuzzio, Guillermo Franco (2) – Fernando Zagharián, Fernando Sánchez
Instituto CórdobaLanús 2:0
Daniel Ángel Jiménez k, Lucas Ramón Alessandria s
Ferro Carril OesteVélez Sarsfield 0:1
José Luis Chilavert k
Colón Santa FeBelgrano Córdoba 2:0
Esteban Óscar Fuertes, Diego Castagno Suárez
Talleres CórdobaNewell's Old Boys Rosario 1:3
Claudio Damián PronettoJulio César Saldaña, Diego Mateo Alustiza, Diego Jesús Quintana
Gimnasia y Esgrima La PlataUnión Santa Fe 2:3
Mariano Messera, Norberto Antonio Fernández s – Cristián Eduardo Domizi, Matías Donnet, Andrés Silvera
Rosario Central. – Independiente 0:3
Bruno Marioni, Daniel Montenegro, Claudio Fernando Graf
Chacarita JuniorsGimnasia y Esgrima Jujuy 1:0
Ariel Javier Rosada
mecz przerwany w 42 minucie z powodu ulewy
mecz dokończony został 5 lipca 2000
Racing ClubRiver Plate 0:0
mecz przerwany w 13 minucie z powodu ulewy
mecz dokończony został 5 lipca 2000
5 lipca 2000
Chacarita JuniorsGimnasia y Esgrima Jujuy 1:0
Ariel Javier Rosada
dokończono pozostałe 48 minut meczu
5 lipca 2000
Racing ClubRiver Plate 0:2
Juan Pablo Ángel, Víctor Eduardo Zapata
dokończono pozostałe 77 minut meczu
5 lipca 2000
Boca JuniorsEstudiantes La Plata 2:0
Jorge Bermúdez, Marcelo Delgado

Clausura 17[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 30 czerwca3 lipca 2000
IndependienteColón Santa Fe 2:3
Bruno Marioni (2) – Claudio Darío Biaggio, Diego Castagno Suárez, Esteban Óscar Fuertes
Newell's Old Boys RosarioRacing Club 2:0
Rubén Darío Gigena, Damián Manso
River PlateChacarita Juniors 5:0
Eduardo Germán Coudet (2), Pablo Aimar, Juan Pablo Ángel, Hernán Díaz
Gimnasia y Esgrima JujuyFerro Carril Oeste 0:0
Gimnasia y Esgrima La PlataBoca Juniors 2:1
Facundo Sava, Mariano MesseraMartín Palermo
LanúsRosario Central 1:0
Diego Klimowicz
Belgrano CórdobaEstudiantes La Plata 2:1
Marcelo Hugo Amaya, Luis Fabián ArtimeFabricio Antonio Simone
Unión Santa FeTalleres Córdoba 1:3
Andrés SilveraRicardo Adrián Silva, Darío Alberto Gigena, Gabriel Fernando Roth
Vélez SarsfieldSan Lorenzo de Almagro 1:0
Patricio Alejandro Camps
Argentinos JuniorsInstituto Córdoba 1:1
Fernando ZaghariánMauro Javier Amato

Clausura 18[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 7 lipca10 lipca 2000
Instituto CórdobaVélez Sarsfield 1:2
Claudio Romualdo SarríaPatricio Alejandro Camps (2)
Rosario CentralArgentinos Juniors 3:1
Mariano Fernando González, Ezequiel González, Javier Edgardo CámporaSantiago Jorge Kuhl
Racing ClubUnión Santa Fe 6:0
Carlos Maximiliano Estévez (3), Adrián Jesús Bastía, Vicente Rubén Principiano, Manuel Pablo García
Colón Santa FeLanús 3:0
Diego Castagno Suárez, Esteban Óscar Fuertes (2, 1 k)
San Lorenzo de AlmagroGimnasia y Esgrima Jujuy 3:1
Leandro Romagnoli, Guillermo Franco, Eduardo Nicolás Tuzzio k – Mario Humberto Lobo
Talleres CórdobaGimnasia y Esgrima La Plata 2:0
Darío Alberto Gigena (2)
Boca JuniorsBelgrano Córdoba 5:1
Matías Sebastián Arce (2), Sergio Raúl Castillo s, Antonio Daniel Barijho (2) – Marcelo Hugo Amaya
Estudiantes La PlataIndependiente 1:1
Juan Ángel KrupoviesaDaniel Montenegro
Ferro Carril OesteRiver Plate 0:3
Juan Pablo Ángel (2), Pablo Aimar
Chacarita JuniorsNewell's Old Boys Rosario 0:1
Sebastián Cejas k

Clausura 19[edytuj | edytuj kod]

Mecze: 7 lipca10 lipca 2000
Gimnasia y Esgrima La PlataRacing Club 1:0
Mariano Messera
LanúsEstudiantes La Plata 1:0
Juan Ignacio Fernández
Argentinos JuniorsColón Santa Fe 0:1
Esteban Óscar Fuertes k
Unión Santa FeChacarita Juniors 1:4
Jose María PazEdgardo Boujón, Serafín Fabricio García, Luciano Andrés Ábalos, Rubén Óscar Capria
Talleres CórdobaBoca Juniors 2:2
Julián Edgardo Maidana, Darío Alberto GigenaAníbal Matellán, Christian Giménez
Gimnasia y Esgrima JujuyInstituto Córdoba 2:2
Mario Humberto Lobo, Carlos Enrique GarnierDaniel Ángel Jiménez, Óscar Darío Alaniz
Vélez SarsfieldRosario Central 2:1
Sebastián Ariel Méndez, Lucas CastrománGermán Ezequiel Rivarola k
IndependienteBelgrano Córdoba 2:1
Daniel Montenegro, Diego ForlánMarcelo Hugo Amaya
River PlateSan Lorenzo de Almagro 2:2
Eduardo Berizzo, Víctor Eduardo ZapataBernardo Romeo, Mario Santana
Newell's Old Boys RosarioFerro Carril Oeste 2:0
Sebastián Pablo Cobelli, Raúl Hernán Damiani

Tabela końcowa Clausura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 River Plate Buenos Aires 19 12 6 1 42 44 17
2 Independiente Buenos Aires 19 11 3 5 36 42 25
3 Colón Santa Fe 19 11 3 5 36 38 26
4 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 19 11 3 5 36 27 15
5 Newell's Old Boys Rosario 19 10 4 5 34 32 21
6 Vélez Sarsfield Buenos Aires 19 9 7 3 34 28 18
7 Boca Juniors Buenos Aires 19 10 6 3 33* 38 17
8 Unión Santa Fe 19 9 2 8 29 28 40
9 Gimnasia y Esgrima La Plata 19 8 4 7 28 28 33
10 Talleres Córdoba 19 7 6 6 27 21 22
11 Lanús Buenos Aires 19 8 4 7 25 32 22
12 Instituto Córdoba 19 6 7 6 25 28 29
13 Rosario Central 19 6 5 8 23 25 26
14 Belgrano Córdoba 19 6 4 9 22 28 31
15 Chacarita Juniors Buenos Aires 19 5 5 9 20 20 30
16 Argentinos Juniors Buenos Aires 19 4 6 9 18 21 36
17 Estudiantes La Plata 19 3 7 9 16 21 30
18 Racing Buenos Aires 19 3 6 10 15 22 29
19 Gimnasia y Esgrima Jujuy 19 2 4 13 10 15 34
20 Ferro Carril Oeste Buenos Aires 19 2 2 15 8 9 46
Legenda:
mistrz
wicemistrz
trzeci

Klasyfikacja strzelców bramek[edytuj | edytuj kod]

Gole Piłkarz Klub
17 Esteban Óscar Fuertes Colón Santa Fe
13 Bruno Marioni Independiente Buenos Aires
12 Daniel Ángel Jiménez Instituto Córdoba
10 Diego Klimowicz Lanús Buenos Aires
9 Facundo Sava Gimnasia y Esgrima La Plata
9 Juan Pablo Ángel River Plate Buenos Aires
8 Ernesto Farías Estudiantes La Plata

Tablica spadkowa na koniec turnieju Clausura 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub 1997/98
pkt/m
1998/99
pkt/m
1999/00
pkt/m
Razem
pkt/mecze
Średnia
1 Boca Juniors Buenos Aires 73/38 89/38 74/38 236/114 2.0702
2 River Plate Buenos Aires 74/38 59/38 86/38 219/114 1.9211
3 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 62/38 61/38 69/38 192/114 1.6842
4 Vélez Sarsfield Buenos Aires 78/38 46/38 61/38 185/114 1.6228
5 Gimnasia y Esgrima La Plata 69/38 62/38 49/38 180/114 1.5789
6 Rosario Central 57/38 57/38 66/38 180/114 1.5789
7 Independiente Buenos Aires 56/38 51/38 61/38 168/114 1.4736
8 Lanús Buenos Aires 65/38 50/38 48/38 163/114 1.4298
9 Talleres Córdoba 0/0 44/38 58/38 102/76 1.3421
10 Newell's Old Boys Rosario 42/38 52/38 55/38 149/114 1.3070
11 Argentinos Juniors Buenos Aires 57/38 49/38 39/38 145/114 1.2719
12 Colón Santa Fe 38/38 49/38 55/38 142/114 1.2456
13 Racing Buenos Aires 41/38 55/38 45/38 141/114 1.2368
14 Unión Santa Fe 33/38 54/38 50/38 137/114 1.2018
15 Estudiantes La Plata 49/38 45/38 39/38 133/114 1.1667
16 Chacarita Juniors Buenos Aires 0/0 0/0 45/38 45/38 1.1842
17 Instituto Córdoba 0/0 0/0 44/38 44/38 1.1579
18 Belgrano Córdoba 0/0 44/38 39/38 83/76 1.0921
19 Gimnasia y Esgrima Jujuy 52/38 47/38 18/38 118/114 1.0351
20 Ferro Carril Oeste Buenos Aires 49/38 35/38 16/38 101/114 0.8860
Legenda:
strefa barażowa
strefa spadkowa

Sumaryczna tabela sezonu 1999/2000[edytuj | edytuj kod]

Tabela ma znaczenie nie tylko statystyczne. Na jej podstawie wyznaczane są kluby, które reprezentować będą Argentynę w Copa Libertadores i Copa Mercosur.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 River Plate Buenos Aires 38 25 11 2 86 89 38
2 Boca Juniors Buenos Aires 38 22 11 5 74 74 32
3 San Lorenzo de Almagro Buenos Aires 38 21 9 8 69* 57 30
4 Rosario Central 38 20 6 12 66 59 44
5 Vélez Sarsfield Buenos Aires 38 17 13 8 61* 56 35
6 Independiente Buenos Aires 38 17 10 11 61 61 46
7 Talleres Córdoba 38 16 10 12 58 59 53
8 Newell's Old Boys Rosario 38 15 10 13 55 59 48
9 Colón Santa Fe 38 16 7 15 55 58 54
10 Unión Santa Fe 38 14 8 16 50 52 70
11 Gimnasia y Esgrima La Plata 38 12 13 13 49 56 61
12 Lanús Buenos Aires 38 15 6 17 48* 55 52
13 Racing Buenos Aires 38 10 15 13 45 49 51
14 Chacarita Juniors Buenos Aires 38 11 12 15 45 58 63
15 Instituto Córdoba 38 11 14 13 44 51 59
16 Estudiantes La Plata 38 9 12 17 39 50 63
17 Belgrano Córdoba 38 11 9 18 39* 53 68
18 Argentinos Juniors Buenos Aires 38 8 15 15 39 41 58
19 Gimnasia y Esgrima Jujuy 38 4 7 27 19 32 77
20 Ferro Carril Oeste Buenos Aires 38 3 8 27 17 23 90
Legenda:
Copa Libertadores 2001 i Copa Mercosur 2000
Tylko Copa Mercosur 2000

Baraże o utrzymanie się w lidze[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze mecze[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
20 lipca 2000 QuilmesBelgrano Córdoba 3:1
Adrián Gustavo Giampietri, Luis Fernando s, Alejandro Damián DomínguezHernán Esteban Medina
20 lipca 2000 AlmagroInstituto Córdoba 1:0
Francisco Diego Maciel

Rewanże[edytuj | edytuj kod]

Data Mecz
23 lipca 2000 Belgrano CórdobaQuilmes 3:1
Luis Fabián Artime, Leonardo Rodolfo Lemos s, Luis Ernesto SosaMatías Horacio Milozzi
23 lipca 2000 Instituto CórdobaAlmagro 1:1
Claudio Romualdo SarríaDiego Sebastián Villalba
Klub Belgrano Córdoba pomimo równego bilansu utrzymał się w pierwszej lidze, gdyż w barażu zespół aspirujący do pierwszej ligi by awansować musiał być lepszy w dumeczu. Równy bilans dwumeczu faworyzował drużyny broniące się przed spadkiem. Drugi pierwszoligowiec Instituto Córdoba miał mniej szczęścia i przegrał baraże z Almagro Buenos Aires, który awansował na jego miejsce.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]