James May

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Daniel May
James Daniel May
Data i miejsce urodzenia 16 stycznia 1963
Bristol
Zawód dziennikarz telewizyjny

James Daniel May, pseud. Kapitan Powolny, ang. Captain Slow (ur. 16 stycznia 1963 w Bristol) – brytyjski dziennikarz, współpracownik i prezenter Top Gear, wraz z Richardem Hammondem i Jeremym Clarksonem. Pisze również cotygodniowe felietony motoryzacyjne w „The Daily Telegraph”.

May znany jest z kończenia prawie wszystkich konkurencji rozgrywanych między prezenterami Top Gear na ostatnim miejscu, co dało mu przydomek Kapitan Snuja wśród fanów i pozostałych prezenterów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

May uczył się w Comprehensive School (teraz Oakwood Technology College) w Rotheram i Lancester University na kierunku muzycznym.

Pisał artykuły do czasopism „England Made Me”, „Autocar Magazine”, jak również do kilku innych publikacji.

Prowadził programy telewizyjne: Driven na Channel 4. Był też lektorem w ośmiu częściach serii Road Rage School na BBC1. W 2006 razem z ekspertem od win Ozem Clarkiem poprowadził program Oz and James's Big Wine Adventure, w którym podróżowali przez Francję i próbowali win z różnych regionów.

Napisał książkę May on Motors, która jest zbiorem artykułów z magazynów „Daily Telegraph (Motoring section)”, „Scotland on Sunday”, „Car” i „Top Gear”. W maju 2007 została wydana kolejna książka o tym samym charakterze – Notes from the Hard Shoulder. Edycja polska tej książki, zatytułowana Zapiski z pobocza, została wydana w 2009 nakładem wydawnictwa Insignis Media.

Nie jest żonaty i mieszka w Hammersmith. Ma młodszego brata Davida, młodszą siostrę Sarah i starszą siostrę Jane.

Posiadał wiele samochodów, wliczając w to Bentleya T2, Range Rovera, Porsche 911, Porsche Boxstera S, Fiata Pandę i kilka motocykli. Ma słabość do luksusowych aut jak Rolls Royce czy Bentley, a obecnie jest posiadaczem Ferrari F430. Jego ojciec ma jednego z pierwszych Roverów SD1.

Posiada licencję pilota PPL, lecz nie ma uprawnień na loty IFR.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]