Kołbaskowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy wsi. Zobacz też: przejście graniczne Kołbaskowo-Pomellen.
Kołbaskowo
Kołbaskowo (widok ogólny)
Kołbaskowo (widok ogólny)
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat policki
Gmina Kołbaskowo
Liczba ludności (2006) 410
Strefa numeracyjna (+48) 91
Kod pocztowy 72-001
Tablice rejestracyjne ZPL
SIMC 0777786
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kołbaskowo
Kołbaskowo
Ziemia 53°20′09″N 14°26′18″E/53,335833 14,438333
Strona internetowa miejscowości

Kołbaskowo (do 1945 niem. Kolbitzow, dawn. Colbitzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich. Miejscowość jest siedzibą gminy Kołbaskowo. Położona jest w odległości 10 km od Szczecina przy granicy z Niemcami.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie szczecińskim.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Kołbaskowo, Urząd pocztowy

Przez wieś przebiega droga krajowa nr 13 na odcinku SzczecinKołbaskowoRosówek dalej do Schwedt/Oder, zaś w pobliżu autostrada A6 SzczecinBerlin przy której znajdowało się przejście graniczne.

Od 2004 wieś posiada bezpośrednie połączenie ze Szczecinem w postaci miejskiej linii autobusowej nr 81, biegnącej od Dworca Głównego w Szczecinie, przez Warzymice i Przecław do Kołbaskowa. W 2012 roku rozszerzono obsługę komunikacją gminy oraz Kołbaskowa o linię autobusową 70 przez Ustowo, Kurów, Siadło Dolne, Siadło Górne, i dalej przez Moczyły do Kamieńca.

Historia i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1243 roku, gdy książę Barnim I nadaje klasztorowi cysterek w Szczecinie dziesięcinę z Kołbaskowa. W 1286 roku klasztor otrzymuje wieś Kołbaskowo na własność i prawdopodobnie w tym czasie rozpoczyna się budowa tutejszego kościoła.

Kościół Św. Trójcy w Kołbaskowie
Kościół Św. Trójcy w Kołbaskowie

W centrum wsi znajduje się XIV-wieczny kościół. Jest to późnoromańska budowla salowa, wzniesiona na planie prostokąta, bez wieży zachodniej. Elewacje ścian wymurowane są z w miarę regularnie ułożonych warstw kwadr granitowych o niewielkim tylko stopniu obróbki i o różnej wielkości. Jedynie uskokowe portale – południowy (obecnie zamurowany) i nieistniejący już dzisiaj zachodni – a także narożniki, wykonano z dokładniej obrobionych kwadr granitowych.

Elewacja wschodnia posiada charakterystyczny dla tego okresu układ trzech wąskich, ostrołukowych, rozglifionych na zewnątrz okien, z których środkowe jest nieco wyższe. Jej szczyt natomiast ozdobiony jest piramidalną blendą w obramieniu ceglanym. Elewacja zachodnia ze szczytem przesłonięta jest przez dobudowaną w XVIII wieku wieżę, nakrytą płaskim dachem namiotowym. W wieży znajduje się główne wejście do kościoła

W elewacji południowej zachował się relikt pierwotnego okna o ościeżach kamiennych i łuku zamknięcia mniej ostrym jak w pozostałych obmurowanych oknach. Także zachowany portal południowy ma tylko nieznacznie załamaną archiwoltę.

Świątynia posiada strop drewniany i nakryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym. W roku 1984 przeprowadzono restaurację świątyni. Odbito wówczas tynki zewnętrzne, odsłonięto wątek gotycki ścian i okien. We wnętrzu odnowiono posadzkę, strop, ściany, odkryto portal południowy. Wykonano również nowe oszklenie witrażowe. Uporządkowano także plac kościelny otoczony kamienno-ceglanym murem.

Na wyposażeniu kościoła znajdują się:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]