Kozulka jodłowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kozulka jodłowa
Pogonocherus ovatus
(Goeze, 1777)
Ilustracja
Rycina
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kózkowate

Podrodzina

zgrzypikowe

Plemię

Pogonocherini

Rodzaj

kozulka

Podrodzaj

Pogonocherus (Pityphilus)

Gatunek

kozulka jodłowa

Synonimy
  • Cerambyx ovatus Goeze, 1777 nec Sulzer, 1776
  • Pityphilus ovatus (Goeze, 1777)
  • Pogonocherus multipunctatus Georg, 1857
  • Cerambyx ovalis Gmelin, 1790
  • Lamia ovalis (Gmelin, 1790)
  • Pogonocherus ovalis (Gmelin, 1790)
  • Pogonocherus schlumbergeri Dufour, 1851
  • Pogonocherus scutellaris Mulsant, 1846

Kozulka jodłowa[1], kozulka mała[2] (Pogonocherus ovatus) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny zgrzypikowych. Zamieszkuje środkową część Europy.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1777 roku przez Johanna A.E. Goezego pod nazwą Cerambyx ovatus[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 3 do 6 mm. Głowa jest ciemnobrązowa z przylegającym szarym owłosieniem i mocno rozproszonymi szczecinkami. Czułki są długie, ciemnobrązowe, o wszystkich członach z rudą, szaro owłosioną podstawą. Szersze niż dłuższe przedplecze jest ciemnobrązowe, głównie szaro owłosione, ale pośrodku dysku rudobrązowe z parą niewielkich, błyszczących guzków i nagim pasem środkowym. Po bokach przedplecze ma parę ostrych wyrostków. Tarczka jest dwubarwna[4][5]. Pokrywy są ku tyłowi zwężone, a u wierzchołka tępo ścięte, o wierzchołkowych kątach nieprzedłużonych w ząbki[4][6]. Barki pokryw są ciemnobrązowe, a rejon za tarczką rudobrązowy, po bokach z owłosionymi, ciemnobrązowymi wzgórkami. Dalej leży opadająca, poprzeczna przepaska białoszarego owłosienia, a za nią przepaska ciemnobrązowa. Tylna połowa pokryw jest głównie rudobrązowa do ciemnobrązowej z łatkami częściowo szarego owłosienia. Na powierzchni pokryw obecne są po trzy podłużne żeberka, z których wewnętrzne są białoszare z dwoma lub trzema kępkami czarnych włosków po bokach. Odnóża są na goleniach i stopach ciemnobrązowo i jasnorudobrązowo obrączkowane. Uda są maczugowato nabrzmiałe[5][4].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad saproksyliczny[4][5][7], zasiedlający lasy iglaste i mieszane[6], głównie bory jodłowe[2]. Larwysaproksylofagami. Cykl rozwojowy jest jednoroczny. Przechodzą rozwój pod korą obumierających i martwych, cienkich gałązek drzew i krzewów[2]. Głównymi roślinami żywicielskimi są jodły[4][2], w tym jodła pospolita i jodła grecka[8]. Wyjątkowo zdarza się, że larwy przechodzą rozwój w brzozach, dębach, gruszach, jemiołach, kasztanach, ostrokrzewach, platanach, sosnach, świerkach czy wiązach[7][2][8][4]. Przepoczwarczenie ma miejsce w drewnie w końcu lata. Postacie dorosłe opuszczają poczwarki już w sierpniu, zwykle jednak pozostają w kolebce poczwarkowej, wykorzystując ją do zimowania[7][4], rzadziej wygryzają się na zewnątrz i zimują pod łuskami kory na pniu drzewa[2] lub w ściółce[4]. Aktywne osobniki spotyka się od wczesnej wiosny[7], czasem już od lutego[4], ale zwykle od marca lub kwietnia[6][2], do czerwca, lipca[2], a nawet października[4][6].

Gatunek palearktyczny, europejski, znany z Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, północnych Włoch, Estonii, Łotwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Albanii oraz Grecji[3]. W wielu miejscach ustępuje ze względu na zanik borów jodłowych[2]. W Polsce podawany jest z nielicznych stanowisk[7], spotykany rzadko i pojedynczo[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kurzawa: Polskie nazwy kózkowatych. [dostęp 2024-03-14].
  2. a b c d e f g h i j Jiří Zahradník: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 115.
  3. a b Ivan Löbl, Aleš Smetana (red.), Catalogue of Palaearctic Coleoptera. Volume 6. Chrysomeloidea, Stenstrup, Denmark: Apollo Books, 2010, s. 312, ISBN 978-87-88757-84-2.
  4. a b c d e f g h i j Von Arved Lompe, K.W. Harde, U. Bense: Gattung Pogonocherus. [w:] Käfer Europas [on-line]. 2021. [dostęp 2024-03-14].
  5. a b c Karl Wilhelm Harde: Familie Cerambycidae, Bockkäfer. W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 9: Cermabycidae, Chrysomelidae. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1966.
  6. a b c d Pogonocherus ovatus – Kozulka jodłowa. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2024-03-14].
  7. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cerambycidae i Bruchidae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (15), 1990. 
  8. a b Intertaxon relationships: species Pogonocherus ovatus (Goeze, 1777). [w:] BioLib.cz [on-line]. [dostęp 2024-03-14].