Kozy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Lukasz Lukomski (dyskusja | edycje) o 05:23, 28 mar 2010. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
{{{nazwa}}}
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Powiat

bielski (województwo śląskie)

Gmina

Kozy

Sołectwo

{{{sołectwo}}}

Wysokość

375 m n.p.m.

Liczba ludności (2008)

{{{liczba ludności}}}

Strefa numeracyjna

{{{strefa numeracyjna}}}

Kod pocztowy

{{{kod pocztowy}}}

Tablice rejestracyjne

{{{tablice rejestracyjne}}}

SIMC
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Kozy (wil.: Zajwyśdiüf[2], niem. Seiffersdorf, Seibersdorf, Kosy) – wieś w woj. śląskim w powiecie bielskim, położona nad rzekami Czerwonką, Kozówką, Pisarzówką i Leśniówką, na północnych stokach Beskidu Małego, przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa.

Kozy są największą pod względem ludności wsią Polski – liczą 11 920 mieszkańców (31 grudnia 2008). Dla porównania, Wyśmierzyce – najmniejsze miasto Polski – ma 858 mieszkańców (31 grudnia 2008)[3].

Miejscowości graniczące z Kozami

Kozy posiadają wygodne połączenie komunikacyjne z Bielskiem-Białą (autobus, kolej).

Partnerska gmina

Mošovca w Słowacji.

Zabytki

Ciekawostki

Nad Kozami góruje 35 metrowy krzyż milenijny, stojący na szczycie Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.), poświęcony przez ks. bpa Tadeusza Rakoczego w 2001 roku.

Potwierdzeniem rozwoju gospodarczego gminy jest fakt, iż na 11200 mieszkańców (2634 domów mieszkalnych) zarejestrowanych jest 1200 małych i średnich podmiotów gospodarczych.

Centrum działań kulturalnych w gminie Kozy jest dom kultury, dysponujący salą widowiskową, salami wykładowymi i galerią sztuki. Dom kultury skupia uzdolnioną artystycznie młodzież w kilku kołach zainteresowań. Ponadto jest on siedzibą licznych organizacji i stowarzyszeń.

Tradycje Młodzieżowej Orkiestry Dętej sięgają siedemdziesięciu lat wstecz, jednak obecny kształt uzyskała ona w 1992 roku. Ponad pięćdziesięciu młodych muzyków, prowadzonych przez czterech instruktorów, wykonuje każdy rodzaj muzyki: od muzyki poważnej, poprzez klasyczną. Obecnie staje się Orkiestrą Dzieciecą

W 1998 roku gmina Kozy wzbogaciła się o wielofunkcyjny obiekt sportowy – Centrum Sportowo-Widowiskowe, wyposażone w halę z boiskiem do gier, sale gimnastyczne, siłownię, gabinet rehabilitacyjny oraz kawiarnię. W kwietniu 2001 roku został oddany do użytku basen kryty.

W gminie istnieje przedszkole i dwie szkoły podstawowe. W 1993 roku utworzono w Kozach liceum ogólnokształcące, które ma swoją siedzibę w dobudowanym skrzydle szkoły podstawowej. Liceum prowadzi profile nauczania: matematyczno-informatyczny, społeczno-menedżerski (od 2010 r.) i biologiczno-chemiczny. Od września 1999 rozpoczęło działalność gimnazjum. W sierpniu 2002 roku oddano do użytku obiekt gimnazjum, który ma swoją siedzibę w dobudowanej części Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Szkolnej 20.

Linki zewnętrzne

Szablon:Linki do map Polski