Miodowe lata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Miodowe lata
The Honeymooners
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Jackie Gleason
Studio A
Główne role Cezary Żak
Artur Barciś
Agnieszka Pilaszewska
Katarzyna Żak
Dorota Chotecka
Marta Lipińska
Wojciech Pokora
Liczba odcinków 131
Liczba serii 6
Nagrody Festiwal Dobrego Humoru – statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" w kategorii: ulubiony serial komediowy (nagroda publiczności) (2000)

Festiwal Dobrego Humoru – statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" w kategorii: najlepszy serial komediowy (2001)
II miejsce w Telekamerach (2000, 2001, 2002)

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Studio A
Reżyseria Maciej Wojtyszko
Maciej Strzembosz
Scenariusz Grzegorz Łoszewski
Doman Nowakowski
Maciej Strzembosz
Michał Hawliczek
Rafał Sabara
Muzyka Tomasz Hynek
Borys Somerschaf
Scenografia Marcin Stajewski
Czas trwania odcinka 24-59 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Polsat
Format obrazu 4:3
Format dźwięku stereo
Kraj oryginalnej emisji  Polska
Lata emisji 19982004
Pierwsza emisja 1998 - 2004
Data premiery 13 października 1998
Status zakończony
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)
Chronologia
Kontynuacja Całkiem nowe lata miodowe

Miodowe lataserial komediowy, a zarazem spektakl teatralny[1][2] wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 roku do 30 stycznia 2004 roku. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka realizowana była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.

Kontynuacja serialu nastąpiła jesienią 2004 roku w nieco zmienionej konwencji, pod tytułem Całkiem nowe lata miodowe – zrealizowano wówczas 17 odcinków.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miodowe lata to współcześnie rozgrywająca się historia dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, mieszkających w kamienicy przy ulicy Wolskiej 33 na warszawskiej Woli.

Motorniczy tramwaju nr 18, Karol Krawczyk (Cezary Żak) i pracujący w miejskiej kanalizacji Tadeusz Norek (Artur Barciś) są zaprzyjaźnionymi żonatymi mężczyznami po trzydziestce. Mimo kłopotów są wielkimi optymistami. Nie ustają w poszukiwaniu sposobów na zarobienie fortuny, co prowadzi do różnych perypetii. Obaj są infantylni, lekko nierozgarnięci, niezamożni lecz uczciwi. Pomimo wielu konfliktów obaj nie mogą bez siebie żyć. Ich żony – Alina Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska, Katarzyna Żak) i Danuta Norek (Dorota Chotecka) wprawdzie twardo stąpają po ziemi, ale nie są w stanie powstrzymać mężów przed kolejnymi szaleństwami. Karol, mimo przeciwności, stara się realizować swoje różne "genialne pomysły".

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Karol Krawczyk – motorniczy linii 18, Tramwajów Warszawskich. Cechuje go ogromny egoizm, brak kultury osobistej i zahamowania. Mąż Aliny Krawczyk. Członek Klubu Sierżantów Elitarnych Jednostek Desantowych, podobnie jak jego przyjaciel, Tadeusz Norek. Często popada w kłopoty przez nieprzemyślane decyzje życiowe i "genialne pomysły", które zawsze stają się niewypałami. Ma ogromną tremę, co negatywnie odbija się na publicznych wystąpieniach, które zawsze kończą się nieudanie. Jego cechą charakterystyczną jest otyłość, która jest obiektem żartów wszystkich bohaterów serialu. Marzeniem Karola jest prowadzenie niskopodłogowego tramwaju. Nie przepada, z wzajemnością, za swoją teściową, Zofią Rudnik.

Alina Krawczyk z d. Rudnik – żona Karola Krawczyka, typowa kura domowa. Jest mądra i ma poczucie humoru. Absolwentka technikum pszczelarskiego. Zawsze słusznie odradza Karolowi wiele jego pomysłów twierdząc, że nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ma matkę Zofię, ojca Edwarda oraz siostrę Agatę. Mieszka razem z mężem na drugim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie.

Tadeusz Stanisław Norek (ur. 15 lipca lub 12 maja[3] 1963 roku[4]) – warszawski kanalarz, mąż Danuty Norek. Razem mieszkają na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Przyjaźni się z Karolem. Jest sympatyczny i pomaga Karolowi w jego planach, co powoduje wiele komplikacji. W przeciwieństwie do Karola dużo je i ma chudą posturę. Za każdym razem, gdy jest u Krawczyków je obiad i zagląda do ich lodówki, co nie podoba się Karolowi. Jest pantoflarzem, czasem próbuje przeciwstawić się żonie. Boi się swojej żony, na jej widok "skamle jak piesek". Waży 56 kilogramów (odcinek Pieskie życie).

Danuta Norek – żona Tadzia Norka, przyjaźni się z Aliną. Jest bardzo konsekwentna i umie swojego męża przywołać do porządku poprzez głośne wołanie jego imienia. Podobnie jak Alina zajmuje się domem, jednak ze względu na brak kulinarnego talentu, jej mąż Tadeusz woli żywić się u Krawczyków. Pochodzi z Malborka.

Zofia Rudnik – matka Aliny, mieszka w Milanówku. Z wzajemnością nie przepada za swoim zięciem, Karolem Krawczykiem. Za każdym razem, kiedy ich odwiedza, wytyka Karolowi jego wady, żartuje też z jego wyglądu. Zawsze ma pretensje do Aliny o to, że poślubiła Karola, bo jej zdaniem Alina zasługuje na kogoś lepszego.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje Warszawskie – miejsce pracy Karola Krawczyka i kilku innych bohaterów serialu

Kamienica[edytuj | edytuj kod]

Praca i zamiłowania[edytuj | edytuj kod]

Osoby, które zagrały w serialu samego siebie[edytuj | edytuj kod]

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

Kamienica[edytuj | edytuj kod]

ulica Wolska 33
parter
wypożyczalnia filmów, Czarnocka, Markowscy
I piętro
Mariola B. Zalewska, Obrochtowa
II piętro
Krawczykowie, Hakeem Jordan
III piętro
Norkowie, Grzelakowie
IV piętro
Kurscy, Mańkowscy

Oprawa graficzna i dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Czołówka serialu przedstawia kierującego tramwajem (Konstal 13N) linii 18 Karola Krawczyka, który rzuca Tadeuszowi kanapkę do otworu kanalizacyjnego. Następne ujęcia pokazują ich żony oraz kabinę motorniczego. Wszyscy razem się spotykają i wracają do domu. Wszystkiemu towarzyszy muzyka z katarynki, co było charakterystyczną częścią serialu. Bardzo często bohaterowie serialu nucili lub gwizdali melodię z czołówki.

Od odcinka 23 - "Smak wolności" każdy odcinek serialu został podzielony na trzy części, na początku drugiej i trzeciej był kadr z początku odcinka, na nim napis "Miodowe lata" oraz tytuł odcinka.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Kategoria Wynik
2000 Festiwal Dobrego Humoru statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" ulubiony serial komediowy (nagroda publiczności) wygrana
2000 Telekamery 2000 Serial II miejsce
2001 Festiwal Dobrego Humoru statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" najdowcipniejszy serial telewizyjny wygrana
2001 Telekamery 2001 Serial Komediowy II miejsce
2002 Telekamery 2002 Serial Komediowy II miejsce

Przypisy

  1. MIODOWE LATA (pol.). [dostęp 2011-01-05].
  2. CAŁKIEM NOWE LATA MIODOWE (pol.). [dostęp 2011-01-05].
  3. W odcinku Krawczyk przeciwko Norkowi Karol mówi o zdarzeniu, które miało miejsce się 12 maja, w urodziny Tadeusza Norka
  4. W odcinku Ziarnko do ziarnka Tadeusz Norek pokazuje Karolowi Krawczykowi swoją legitymację
  5. W odcinku Pokerowa zagrywka w taki sposób został ujęty w napisach końcowych.
  6. W odcinku Pokerowa zagrywka w taki sposób został ujęty w napisach końcowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Miodowych Lat