Miodowe lata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Miodowe lata
The Honeymooners
Gatunek serialu sitcom
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Jackie Gleason
Studio A
Główne role Cezary Żak
Artur Barciś
Agnieszka Pilaszewska
Katarzyna Żak
Dorota Chotecka
Marta Lipińska
Wojciech Pokora
Liczba odcinków 131
Liczba serii 6
Nagrody Festiwal Dobrego Humoru – statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" w kategorii: ulubiony serial komediowy (nagroda publiczności) (2000)

Festiwal Dobrego Humoru – statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" w kategorii: najlepszy serial komediowy (2001)
II miejsce w Telekamerach (2000, 2001, 2002)

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja Studio A
Reżyseria Maciej Wojtyszko
Maciej Strzembosz
Scenariusz Grzegorz Łoszewski
Doman Nowakowski
Maciej Strzembosz
Michał Hawliczek
Rafał Sabara
Muzyka Tomasz Hynek
Borys Somerschaf
Scenografia Marcin Stajewski
Czas trwania odcinka 24–59 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Polsat
Format obrazu 4:3
Format dźwięku stereo
Lata emisji 19982004
Data premiery 13 października 1998
Status zakończony
Od lat dozwolone od 7 lat (według KRRiT)
Chronologia
Kontynuacja Całkiem nowe lata miodowe

Miodowe lataserial komediowy, a zarazem spektakl teatralny[1][2], wyświetlany przez Polsat od 13 października 1998 do 30 stycznia 2004. Jest licencyjną wersją amerykańskiego sitcomu z lat pięćdziesiątych The Honeymooners. Sztuka realizowana była na deskach Teatru Żydowskiego w Warszawie, na obrotowej scenie, dzięki której możliwa była szybka zmiana scenografii pomiędzy scenami.

Kontynuacja serialu nastąpiła jesienią 2004 w nieco zmienionej konwencji, pod tytułem Całkiem nowe lata miodowe – zrealizowano wówczas 17 odcinków.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Miodowe lata to współcześnie rozgrywająca się historia dwóch zaprzyjaźnionych małżeństw, mieszkających w kamienicy przy ulicy Wolskiej 33 na warszawskiej Woli.

Motorniczy tramwaju nr 18, Karol Krawczyk (Cezary Żak) i pracujący w miejskiej kanalizacji Tadeusz Norek (Artur Barciś) są zaprzyjaźnionymi żonatymi mężczyznami po trzydziestce. Mimo kłopotów są wielkimi optymistami. Nie ustają w poszukiwaniu sposobów na zarobienie fortuny, co prowadzi do różnych perypetii. Obaj są infantylni, lekko nierozgarnięci, niezamożni lecz uczciwi. Pomimo wielu konfliktów obaj nie mogą bez siebie żyć. Ich żony – Alina Krawczyk (Agnieszka Pilaszewska, Katarzyna Żak) i Danuta Norek (Dorota Chotecka) wprawdzie twardo stąpają po ziemi, ale nie są w stanie powstrzymać mężów przed kolejnymi szaleństwami. Karol, mimo przeciwności, stara się realizować swoje różne "genialne pomysły".

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Krawczykowie[edytuj | edytuj kod]

 • Karol Krawczyk – motorniczy linii 18, Tramwajów Warszawskich. Cechuje go ogromny egoizm, brak kultury osobistej i zahamowania. Mąż Aliny Krawczyk. Członek Klubu Sierżantów Elitarnych Jednostek Desantowych, podobnie jak jego przyjaciel, Tadeusz Norek. Często popada w kłopoty przez nieprzemyślane decyzje życiowe i "genialne pomysły", które zawsze stają się niewypałami. Ma ogromną tremę, co negatywnie odbija się na publicznych wystąpieniach, które zawsze kończą się nieudanie. Jego cechą charakterystyczną jest otyłość, która jest obiektem żartów wszystkich bohaterów serialu. Marzeniem Karola jest prowadzenie niskopodłogowego tramwaju. Nie przepada, z wzajemnością, za swoją teściową, Zofią Rudnik. Jest skąpy, nerwowy, ma 180 cm wzrostu i 114 kg wagi.[a] Prowadzi tramwaj Konstal 13N. Gra w klubie piłkarskim FC Albatros na pozycji bramkarza. Pierwsze 6 lat swojego małżeństwa mieszkał u teściowej. Lubi oglądać kryminały. Pije mało alkoholu. Nazwisko rodowe jego matki to Jankowska, jego ojciec nazywał się Karol. Przeszedł już świnkę, odrę i ospę. Lubi wędkować. Uwielbia przyprawę Maggi, gdyż w jego matka nie używała soli i innych przypraw. Uwielbia wszystkie zupy z wyjątkiem kartoflanki. Jest podatny na hipnozę. Jego wujek z Gorzowa dawał Karolowi w dzieciństwie pieniądze na lizaka raz na tydzień, przez co Karol mógł go polizać 10 razy dziennie. Jego ojciec też miał na imię Karol. Nie umie grać w kręgle. Banknoty w portfelu trzyma zgięte kilka razy na pół. Lubi grać w bilard, ale gdy gra z Norkiem to ten go rozprasza i Karol źle gra. Nie umiał grać na trąbce, ale nauczył się pod koniec 53 odcinka. Boi się dentysty. Mówi, że gdyby nie trenował piłki nożnej to wybrałby boks. Według Aliny Karol odchodził od swojej żony na poważnie 17 razy od 80 odcinka. Jest w konflikcie ze swoją rodziną.
 • Alina Krawczyk z d. Rudnik – żona Karola Krawczyka, typowa kura domowa. Jest mądra i ma poczucie humoru. Absolwentka technikum pszczelarskiego.[b] Zawsze słusznie odradza Karolowi wiele jego pomysłów twierdząc, że nic dobrego z tego nie wyjdzie. Ma matkę Zofię, ojca Edwarda oraz siostrę Agatę. Mieszka razem z mężem na drugim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Spędziła swój miesiąc miodowy u wujka w Sochaczewie.[c] Gdy Alina była mała jej matka nazywała ją "Stokrotka". Jej mąż nie pozwala jej pracować. Kiedyś grała w teatrze i dzięki temu umie naśladować głosy ludzi. Bardzo dobrze zna swojego męża dzięki czemu czasami udaje się jej przewidzieć jego następne czyny. Jej marzeniem jest robot kuchenny. Czyta czasopisma kobiece.

Norkowie[edytuj | edytuj kod]

 • Tadeusz Stanisław Norek (ur. 15 lipca lub 12 maja[3] 1963[4]) – warszawski kanalarz, mąż Danuty Norek. Razem mieszkają na trzecim piętrze kamienicy przy ul. Wolskiej 33 na Woli w Warszawie. Przyjaźni się z Karolem. Jest sympatyczny i pomaga Karolowi w jego planach, co powoduje wiele komplikacji. W przeciwieństwie do Karola dużo je i ma chudą posturę. Za każdym razem, gdy jest u Krawczyków je obiad i zagląda do ich lodówki, co nie podoba się Karolowi. Jest pantoflarzem, czasem próbuje przeciwstawić się żonie. Boi się swojej żony, na jej widok "skamle jak piesek". Waży 56 kilogramów (odcinek Pieskie życie). Uwielbia kreskówkę Kosmiczny kapitan i obserwowanie ptaków. Gra w klubie piłkarskim FC Albatros na pozycji lewoskrzydłowego. Jego dziadek był kibicem Polonii Warszawa. Ma alergię na futro zwierząt, jabłka i igły sosny, zdarza mu się lunatykować, nosi wąsy, ma lęk wysokości. Zarabia tyle co Karol, wszystko kupuje na raty i często ma problem z ich spłaceniem. Umie czytać po rosyjsku. Tak jak jego przyjaciel Karol lubi grać w bilard i nie zna się na lidze polskiej. Ma notes w którym zapisuje różne niekonwencjonalne rzeczy (np. rozmowy Karola z telefonu Norka w dolarach, ilość obraźliwych słów użytych przez Karola wobec Norka). Umie liczyć pieniądze "na słuch". Nie wie jakie nazwisko panieńskie ma jego matka. Przeszedł już świnkę, odrę i ospę. Jego pierwsza narzeczona miała na imię Zofia Bączek. Po powrocie z pracy kładzie kurtkę na stole. Jest podatny na hipnozę. Ma młodszego brata. Nie lubi swojej teściowej, ale ukrywa to przed żoną. W odcinku 79 zdradził, że jego i Karola plan zajęć na wieczór wygląda następująco: poniedziałek i wtorek- Klub Sierżanta, środa i czwartek- trening FC Albatros, piątek- bilard. Przed snem zażywa witaminy. Czyta "Świat dżentelmena". Lubi oglądać teleturnieje.
 • Danuta Norek – żona Tadzia Norka, przyjaźni się z Aliną. Jest bardzo konsekwentna i umie swojego męża przywołać do porządku poprzez głośne wołanie jego imienia. Podobnie jak Alina zajmuje się domem, jednak ze względu na brak kulinarnego talentu, jej mąż Tadeusz woli żywić się u Krawczyków. Pochodzi z Malborka. Absolwentka liceum zawodowego.[d] Uważa, że przestępcy zachowują się jak prawdziwi mężczyźni. Nie pracuje. Kiedyś grała w teatrze i dzięki temu umie naśladować głosy ludzi. Czyta kobiece czasopisma. Ma mocny sen. Wierzy w zjawiska paranormalne i wróżki.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

 • Zofia Rudnik – matka Aliny, mieszka w Milanówku. Z wzajemnością nie przepada za swoim zięciem, Karolem Krawczykiem. Za każdym razem, kiedy ich odwiedza, wytyka Karolowi jego wady, żartuje też z jego wyglądu. Zawsze ma pretensje do Aliny o to, że poślubiła Karola, bo jej zdaniem Alina zasługuje na kogoś lepszego. Mieszka przy ulicy Czackiego 7/5.[e] Nie pali papierosów.
 • Edward Rudnik – teść Karola Krawczyka, pantoflarz. Musi zatykać uszy, aby wytrzymać ze swoją żoną. Nosi wąsy. Najpierw studiował resocjalizację, ale przeniósł się na historię. Kiedyś (22 lata 7 miesięcy i 12 dni przed odcinkiem 81) pracował w poprawczaku (gdzie miał pseudonim "Krwawy Edward") i resocjalizował Kurskiego przez co zdobył jago szacunek.
 • Wujek Leon – mieszka w Sochaczewie
 • Agata Tatoń z d. Rudnik – siostra Aliny, żona Staszka
 • Staszek Tatoń - mąż Agaty (od 12 odcinka), kolega Karola, gra w FC Albatros. Jest uległy wobec żony.
 • Ciocia Jadzia – żona Zenka. Dała Alinie jako prezent ślubny 200$. Mieszka w Mławie.
 • Zenek Kluczny - mąż cioci Jadzi. Jest bardzo bezpośredni i wręcz chamski. Do rodziny Krawczyków wchodzi poprzez ślub z Jadwigą w 51 odcinku. Gra w FC Albatros.

Mieszkańcy kamienicy[edytuj | edytuj kod]

 • Roman Kurski – żonaty i bezrobotny kryminalista, mieszka w domu nr. 5. Jest kibicem Legii Warszawa i od 20 lat jeździ na wszystkie jej mecze. Jest łysy, ma tatuaże i chodzi w podkoszulku. Kiedyś był w szpitalu psychiatrycznym (gdzie bardzo mu się podobało), gdyż udawał psychicznie chorego, aby zmniejszyć sobie wyrok za rozbój i pobicie (dostał 3 miesiące w zawieszeniu zamiast roku). Twierdzi, że potrafi wypić jedną butelkę wódki w 8 sekund. Był w więzieniu w Rawiczu, gdzie kolega wytatuował mu na ramionach 3 gwiazdki i węża. Spędził 4 lata w więzieniu w Rawiczu. Mówi do Karola i Norka: "sąsiad". Był w poprawczaku, gdzie Edward Rudnik go resocjalizował, przez co Kurski ma do niego szacunek. W 81 odcinku zakochał się w teściowej Karola.
 • Helena Grzelak – plotkarka, lubi porządek
 • Mariola Zalewska – ma rude włosy. Ma w domu żaluzje, trenuje fitness.
 • Hakim Jordan – czarnoskóry DJ, po tym jak Kurski trafił do więzienia mieszka w jego mieszkaniu
 • Tomek Grzelak – nie lubi się myć
 • Obrochtowa – uczyła Karola muzyki ludowej
 • Włodzimierz Argasiewicz – gospodarz domu, jest w konflikcie z Krawczykiem i Norkiem

Tramwaje[edytuj | edytuj kod]

 • Jan Marszałek – dyrektor Tramwajów Warszawskich, mąż Pameli, przez 10 lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Umie grać w kręgle. Ma posiadłość na Mazurach.
 • Barczak – kierownik, łysieje, jest żonaty
 • Leopold Misiak (Poldek Misiak) – motorniczy, docina Karolowi z powodu jego nadwagi. Umie grać w kręgle.
 • Janek – motorniczy, hoduje psy. W przeciwieństwie do Karola wiedział, że wyspa Bornholm należy do Danii, a nie do Szwecji. Gra w FC Albatros.
 • Bolek – motorniczy

Klub sierżanta[edytuj | edytuj kod]

 • Zdobysław Kawałek – super sierżant, ma żonę Balbinę
 • Sierżant Zaradek – komendant obszaru centralnego Klubu byłych sierżantów elitarnych jednostek desantowych
 • Sierżant Kęcik – nie lubi Zaradka, jest żonaty. Ma zawsze przy sobie scyzoryk i miarkę stolarską, gdyż jego ojciec twierdzi, że prawdziwy mężczyzna zawsze ma te dwa przedmioty przy sobie
 • Sierżant Trzmielewski – żonaty

Inni[edytuj | edytuj kod]

 • Doktor Zawisza – lekarz rodzinny, pasjonat psychiatrii. Lubi eksperymentować na Karolu i Norku.
 • Pamela Marszałek z d. Śliwa – żona Jana Marszałka. Zbiera miniaturki markowych francuskich perfum.
 • Inspektor Kopek – policjant, ma wadę wymowy – jąka się
 • Doktor Jary – psychiatra, leczył Karola i Norka, lubi eksperymentować na pacjentach

Kamienica[edytuj | edytuj kod]

ulica Wolska 33
parter
wypożyczalnia filmów, Czarnocka, Markowscy
I piętro
Mariola B. Zalewska, Obrochtowa
II piętro
Krawczykowie(ich mieszkanie ma 45m2)[f], Hakeem Jordan
III piętro
Norkowie, Grzelakowie
IV piętro
Kurscy, Mańkowscy

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje Warszawskie – miejsce pracy Karola Krawczyka i kilku innych bohaterów serialu

Kamienica[edytuj | edytuj kod]

Praca i zamiłowania[edytuj | edytuj kod]

Osoby, które zagrały w serialu samego siebie[edytuj | edytuj kod]

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

Oprawa graficzna i dźwiękowa[edytuj | edytuj kod]

Czołówka serialu przedstawia kierującego tramwajem (Konstal 13N) linii 18 Karola Krawczyka, który rzuca Tadeuszowi kanapkę do otworu kanalizacyjnego. Następne ujęcia pokazują ich żony oraz kabinę motorniczego. Wszyscy razem się spotykają i wracają do domu. Wszystkiemu towarzyszy muzyka z katarynki, co było charakterystyczną częścią serialu. Bardzo często bohaterowie serialu nucili lub gwizdali melodię z czołówki.

Od odcinka 23 - "Smak wolności" każdy odcinek serialu został podzielony na trzy części, na początku drugiej i trzeciej był kadr z początku odcinka, na nim napis "Miodowe lata" oraz tytuł odcinka.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Rok Ceremonia Nagroda Kategoria Wynik
2000 Festiwal Dobrego Humoru statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" ulubiony serial komediowy (nagroda publiczności) wygrana
2000 Telekamery 2000 Serial II miejsce
2001 Festiwal Dobrego Humoru statuetka "Błękitnego Melonika Charliego" najdowcipniejszy serial telewizyjny wygrana
2001 Telekamery 2001 Serial Komediowy II miejsce
2002 Telekamery 2002 Serial Komediowy II miejsce

Uwagi

 1. Odc. 37
 2. Odc. 73
 3. Odc. 47
 4. Odc. 74
 5. Odc. 62
 6. Odc. 73

Przypisy

 1. MIODOWE LATA (pol.). [dostęp 2011-01-05].
 2. CAŁKIEM NOWE LATA MIODOWE (pol.). [dostęp 2011-01-05].
 3. W odcinku Krawczyk przeciwko Norkowi Karol mówi o zdarzeniu, które miało miejsce się 12 maja, w urodziny Tadeusza Norka
 4. W odcinku Ziarnko do ziarnka Tadeusz Norek pokazuje Karolowi Krawczykowi swoją legitymację
 5. W odcinku Pokerowa zagrywka w taki sposób został ujęty w napisach końcowych.
 6. W odcinku Pokerowa zagrywka w taki sposób został ujęty w napisach końcowych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
z Miodowych Lat