Ranczo (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ranczo
Gatunek serialu komediowo-obyczajowy
Kraj produkcji Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Wojciech Adamczyk
Robert Brutter
Jerzy Niemczuk
Główne role Ilona Ostrowska
Paweł Królikowski
Cezary Żak[a]
Artur Barciś
Liczba odcinków 117
Liczba serii 9
Nagrody Telekamera 2009 za najlepszy serial komediowy

Telekamera 2015 za najlepszy serial fabularny

Produkcja
Produkcja Studio A
TVP SA
Reżyseria Wojciech Adamczyk
Scenariusz Robert Brutter
Jerzy Niemczuk
Muzyka Krzesimir Dębski
Radzimir Dębski
Zdjęcia Włodzimierz Głodek
Scenografia Janusz Sosnowski
Czas trwania odcinka 42–53 min
Emisja
Stacja telewizyjna TVP1
Format obrazu 576p, 1080p
Format dźwięku Stereo, Dolby Digital
Kraj oryginalnej emisji Polska
Lata emisji 2006–2009, od 2011
Data premiery 5 marca 2006
Status trwający
Od lat dozwolone od 12 lat (według KRRiT)
Oficjalna strona serialu

Ranczo – polski serial obyczajowo-komediowy w reżyserii Wojciecha Adamczyka, emitowany od 5 marca 2006 w TVP1. W TVP Polonia emitowany jest dodatkowo z napisami angielskimi. Akcja rozgrywa się w fikcyjnej, niewielkiej miejscowości Wilkowyje, położonej w okolicach Radzynia Podlaskiego. Sceny nagrywane są głównie w miejscowości Jeruzal oraz m.in. w Latowiczu i Sokulach (gdzie mieści się serialowy dworek głównej bohaterki, Lucy).

Początkowo planowano zakończyć produkcję serialu w 2009 po czterech seriach, jednak w związku z olbrzymią popularnością produkcji powstały kolejne odcinki. Po sukcesie piątej serii, wyemitowanej w 2011, producent Rancza zapowiedział kontynuację serialu[1]. Oglądalność premierowego odcinka szóstej serii wyniosła 7,3 mln widzów[2]. TVP ogłosiła, że powstaną co najmniej kolejne dwie serie, tj. siódma i ósma[3]. W lipcu 2014 rozpoczęły się zdjęcia do dziewiątej serii[4]. W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza[5].

Producentem jest Studio A, należące od 2007 do grupy kapitałowej ATM.

Serial otrzymał nagrodę Telekamery 2009 i 2015 w kategorii Serial, a także Super Telekamerę Roku.

W 2014 Ranczo doczekało się spin-offu Ławeczka w Unii. Serial Ławeczka w Unii miał związek z X-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Powstało dziewięć odcinków.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria 1: 2006[edytuj | edytuj kod]

Lucy Wilska, Amerykanka polskiego pochodzenia, dziedziczy po zmarłej prababci dworek w niewielkiej miejscowości o nazwie Wilkowyje. Przybywa ona na wieś z zamiarem odsprzedania dworku, jednak po zapoznaniu się z urokiem tej miejscowości postanawia tam zamieszkać, a swą posiadłość wyremontować. To z kolei rodzi ostry sprzeciw wójta, gdyż ten chciał nabyć dworek dla swej córki. Konflikt, jaki wybuchnie między nimi, doprowadzi we wsi do wielu zmian. Między Lucy a Kusym (wdowcem i pijakiem) rodzi się miłość.

Seria 2: 2007[edytuj | edytuj kod]

Kolejna seria poświęcona jest dalszemu życiu Lucy we wsi Wilkowyje. Ukazuje ona też codzienne życie mieszkańców wsi, w tym także wójta i księdza – zwaśnionych ze sobą bliźniaków, między którymi w ostatnim odcinku dochodzi do pojednania, a którego sprawczynią jest Lucy. Bracia jednak, podczas rozmowy w cztery oczy podtrzymują swoje wzajemne pretensje do siebie, co sprawia, że publiczne "pojednanie" staje się tylko pustym gestem. Do Wilkowyj powraca brat Jana Japycza, Stach. Kusy tymczasem staje się niepijącym artystą, który jest gotów nawet umrzeć z miłości, aby tylko sprawdzić, czy jest godzien kobiety, którą kocha.

Seria 3: 2008[edytuj | edytuj kod]

Miesiąc po fikcyjnym pojednaniu wójta z księdzem we wsi dochodzi do pożaru i doszczętnego spłonięcia restauracji Country Club. Miłość Lucy i Kusego kwitnie, a sami zainteresowani próbują ukrywać swój nieformalny związek. Na wieś powraca Czerepach, który dorobił się fortuny w Brukseli i zakłada razem z Witebskim agresywny koncern medialny, w którego skład wchodzi Radio Wilkowyje i gazeta Lustro Gminy. Dzięki tym mediom Czerepach odgrywa się na wójcie za zesłanie go do Brukseli. Jednak gdy wychodzi na jaw, w jaki sposób zdobył swą fortunę, musi ze wsi szybko uciekać. Tymczasem restauracja zostaje odbudowana pod nazwą „U Japycza”, aby upamiętnić zmarłego pomiędzy II a III serią Jana. We wsi pojawiają się też nowe postacie, jak Weronika Więcławska ze swym orientalnym narzeczonym, czy ksiądz wikariusz Robert. Serię kończy ślub Stanisława Japycza z Michałową i wiadomość, że Lucy jest w ciąży.

Seria 4: 2009[edytuj | edytuj kod]

Lucy rodzi córeczkę, której Kusy nadaje imię Dorotka. Kusy, jako świeżo upieczony tatuś, staje się nadopiekuńczy, przez co o mało nie zostaje odwołany jego ślub z Lucy. Ślub w końcu dochodzi do skutku i tego samego dnia związek małżeński zawierają trzy pary: Lucy z Kusym, policjant Stasiek z Wioletką i Weronika z Chińczykiem Kao. Do Wilkowyj, jako wrak człowieka, powraca Czerepach. Zawiera układ z wójtem, mający pomóc temu ostatniemu wygrać wybory samorządowe. Jako dyplomowany spin doktor, Czerepach zna się bowiem na technikach manipulacji, udaje mu się rozkochać w sobie Lodzię. Tymczasem na urząd wójta postanawia też kandydować Lucy. Powstaje lokalna telewizja internetowa. Zjawia się ciotka bliźniaków, która upiera się, że nie wyjedzie, dopóki ksiądz z wójtem się nie pogodzą. Więcławska, Hadziukowa i Solejukowa zakładają koncern serowy, a w Wilkowyjach rozgrywa się bitwa pomiędzy mieszkańcami a lokalną mafią. Do pogodzenia bliźniaków w końcu dochodzi. Pomimo intryg, które miały temu zapobiec, Lucy wygrywa wybory na wójta, a Halinę Kozioł czyni swoją zastępczynią, żeby zrobić na złość jej mężowi i ukarać go za wszystkie świństwa, jakie czynił na stanowisku wójta.....

Seria 5: 2011[edytuj | edytuj kod]

Akcja serii dzieje się po dwóch latach po objęciu przez Lucy stanowiska wójta Wilkowyj. Lucy musi sprawnie połączyć stanowisko wójta gminy Wilkowyje wraz z obowiązkami wobec rodziny – dwuletniej córeczki Dorotki i Kusego, a także siostrzenicy pierwszej żony Kusego, Kingi, podrzuconej przez matkę. Były wójt zakłada w Wilkowyjach aptekę, a także wraca do polityki jako przewodniczący rady gminy. Ksiądz proboszcz, aby podreperować budżet parafii, angażuje się w interesy z Czerepachem. Tomek oświadcza się Franczesce i daje jej pierścionek zaręczynowy po babci Lucy. Lucy wygrała referendum i nadal jest wójtem. Paweł Kozioł, przy wybitnej pomocy Czerepacha, zostaje senatorem, a Wioletka jest w ciąży.

Seria 6: 2012[edytuj | edytuj kod]

Akcja 6. serii „Rancza” przedstawia dalsze perypetie mieszkańców Wilkowyj. Lucy nadal musi stawiać czoło wyzwaniom na stanowisku wójta gminy. Paweł Kozioł, były wójt, zostaje senatorem, jednak z czasem uświadamia sobie, że życie na takim stanowisku nie jest proste. Pomimo początkowych gaf i niepowodzeń, senator Kozioł staje się politycznym celebrytą zapraszanym do wielu programów telewizyjnych, albowiem jego prostacki i surowy styl bycia okazuje się atutem podczas telewizyjnych debat i wystąpień. Cały czas pozostaje jednak pod przemożnym wpływem Czerepacha – obecnie dyrektora biura senatora i jedynego doradcy. W Wilkowyjach powstaje konkurencyjna apteka, prowadzona przez Więcławskiego. Do Wilkowyj przybywa nowy ksiądz wikary, ks. Maciej, który zastępuje poprzedniego wikarego, ponieważ wyjechał on na studia do Rzymu. Solejukowa pod namową Klaudii i Kingi zdaje maturę i zaczyna studia filozoficzne. We wsi wybucha protest przeciwko Lucy (pikietujący chcą odwołania pani wójt), który udaje się jednak zażegnać. Wioletka rodzi dziecko.

Seria 7: 2013[edytuj | edytuj kod]

Paweł Kozioł i Arkadiusz Czerepach zakładają Polską Partię Uczciwości. Jej członkami zostają Myćko, Wargacz i Maciej Solejuk. Do dworku przyjeżdża Monika – agentka sztuki zafascynowana obrazami Jakuba „Kusego”. Klaudia Kozioł rozstaje się z Fabianem Dudą i przenosi swoje uczucia dla awangardowego reżysera z Lublina Łukasza. Czerepach podsyca w Wilkowyjach antyklerykalne nastroje, przez co staje się wrogiem miejscowych kobiet. Leokadia Czerepach jedzie na kurs do Brukseli. Lucy Wilska zostaje aresztowana przez prokuraturę pod zarzutem korupcji w gminie. Ksiądz proboszcz trafia do aresztu za pobicie prokuratora, który go obraził i fałszywie zarzucił korupcję w parafii i molestowanie ministrantów. Bywalcy ławeczki wyruszają do więzienia uwolnić Lucy, ale przypadkowo uwalniają swojego kolegę Wargacza, który postanowił później wrócić do celi. Ksiądz i Kusy wychodzą z więzienia za wstawiennictwem ks. biskupa, parafianie witają go oklaskami. Senatorowa ukrywa się u aptekarza Ryszarda. W końcu senator dowiaduje się, że celem aresztowania Lucy, jest tak naprawdę znalezienia „haka” na niego samego. Wraz z Czerepachem jadą do Warszawy, aby stanąć twarzą w twarz z politycznym wrogiem. Po spotkaniu, dzięki intrydze byłego wójta i nacisku, jaki wywarli na pośle, Lucy wychodzi na wolność. Po powitalnej kolacji Lucy wyrzuca Kusego z domu. Na plebanię przyjeżdża biskup z niezwykłą propozycją dla Michałowej, którą chce zabrać do siebie. Dzięki kolegom z ławeczki Michałowa została przekonana, że nigdzie już na swoje lata przeprowadzać się nie musi, bo nigdzie indziej nie znajdzie tak spokojnego miejsca. Kusy wyznaje swoją miłość do Lucy w szalony sposób – pali swoje wszystkie obrazy. Duda spotyka się z Klaudią i wszystko zaczyna się układać, do czasu, kiedy zauważa, że Jagna się w nim zakochała. Duda porzuca Klaudię i wyznaje miłość Jagnie. Klaudia zapowiada słoną zemstę.

Seria 8: 2014[edytuj | edytuj kod]

Do Wilkowyj wraca ks. Robert. Ks. Maciej początkowo nie mógł tego znieść, jednak po krótkich niesnaskach księża godzą się. Paweł Kozioł wdaje się w romans z Moniką, agentką sztuki, która próbowała uwieść Kusego. W ramach terapii małżeńskiej prowadzonej przez Klaudię u Hadziuków i Solejuków, zastosowano wymianę małżeńską polegającą na tym, że Hadziukowa zamieszkuje u Solejuków, a Solejuk u Hadziuków. Klaudia i Fabian po wszystkich kłótniach wybaczają sobie dzięki Kindze, która zwabia ich do swojego pokoju i zamyka w nim, dopóki się nie pogodzą. Lucy postanawia wyjechać do Ameryki. Polska Partia Uczciwości uzyskuje 14,9% poparcia w wyborach parlamentarnych, przez co tworzy koalicję rządową. Czerepach zostaje wicepremierem, a senator Kozioł postanawia wystartować w wyborach prezydenckich. Ksiądz proboszcz Piotr Kozioł zostaje biskupem pomocniczym, a ksiądz Robert nowym proboszczem.

Seria 9: 2015[edytuj | edytuj kod]

Ksiądz Piotr Kozioł rozpoczyna urzędowanie na stanowisku Biskupa Pomocniczego jednak z powodu remontu w kurii nadal mieszka w Wilkowyjach. Ksiądz Robert natomiast próbuje się odnaleźć na stanowisku Proboszcza Parafii Wilkowyje. Lucy podtrzymuje swoją decyzję o nie kandydowaniu na Wójta Wilkowyj. Popiera kandydującego na to stanowisko Fabiana Dudę. W wyborach startują również Więcławska i Radny z Dopiewa. Posłowie z PPU jadą na zaprzysiężenie do Sejmu. Halina i Lodzia sparaliżowane tremą rezygnują z mandatów poselskich. Czerepach zostaje wicepremierem co odbija się na relacjach z Koziołem. Więcławski, Jędrek (prokurator który uwolnił Lucy z Aresztu) i dyrektorka szkoły zostają wiceministrami. Policjant Stasiek wyjeżdża na studia do Szczytna. Na jego miejsce przychodzi nowy posterunkowy Wojtek, który próbuje poprawić Bezpieczeństwo w Gminie. Instaluje monitoring który nie przypada do gustu mieszkańcom Wilkowyj. Panowie z Ławeczki postanawiają zrobić porządek. Proszą Marianka Solejuka aby wyłączył kamery. Michałowa zakłada stronę internetową zrzeszającą gospodynie Księży. Strona ta wywołuje mieszane uczucia pośród środowiska Kapłańskiego. W związku z tym na Plebanii pojawia się osobiście Biskup Sądecki. Po naradzie z Biskupem Koziołem zezwala na dalsze prowadzenie strony Internetowej jednak pod oficjalną kontrolą w Kurii. Solejukowa wygrywa 5 milionów złotych. Nie wie co zrobić z pieniędzmi.

Seria 10: 2016[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2015 TVP poinformowała, że powstanie 10. seria Rancza[5]. W lipcu 2015 rozpoczną się zdjęcia do dziesiątej serii.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Wilkowyjach (po odnowieniu)
Rynek w Wilkowyjach
Reżyser Wojciech Adamczyk na planie Rancza
 • Lucy Wilska (Ilona Ostrowska) – Amerykanka polskiego pochodzenia, odziedziczyła dworek w Wilkowyjach po swojej prababci. Kobieta żywiołowa i energiczna, wprowadza do spokojnej i konserwatywnej wsi dużo pozytywnych zmian. Po czasie stała się żoną Kusego, mają córkę Dorotkę. Z roku na rok pozbywa się angielskiego akcentu w swojej polszczyźnie. Po wielu próbach kompromitacji jej osoby przez Pawła Kozioła wygrała wybory i została wójtem gminy Wilkowyje. Nie ubiega się o reelekcję na wójta, popierając jako następcę Fabiana Dudę. Zmusza Kusego, aby rzucił palenie.
 • Paweł Kozioł (Cezary Żak) – były wójt Wilkowyj, właściciel tartaku i pieczarkarni. Ateista i całkowite przeciwieństwo swego brata bliźniaka. Człowiek chytry, z charakteru choleryk, tyran i oportunista. Karierę zaczynał w PZPR, ma poglądy komunistyczne. Staje się bardzo uległy, gdy istnieje jakiekolwiek zagrożenie jego stanowiska. Miał romans z żoną miejscowego lekarza, Dorotą Wezół. Po przegranych wyborach i utracie stanowiska wójta został radnym gminy Wilkowyje, następnie przewodniczącym tej Rady. Niedługo potem wygrał wybory uzupełniające do Senatu i założył z Czerepachem Polską Partię Uczciwości. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wdaje się w romans z Moniką, agentką sztuki, która próbowała uwieść Kusego. Postać Pawła Kozioła w trakcie serialu przechodzi powolną, lecz stałą metamorfozę. Na początku był to człowiek prosty i nieskomplikowany, jednak od czasu zwycięstwa w wyborach uzupełniających do Senatu daje się zauważyć jego instynkt polityczny i inteligencję, która w połączeniu z makiawelicznym umysłem Czerepacha tworzy niezwykły polityczny duet. Po sukcesie w wyborach parlamentarnych Paweł Kozioł proponuje Czerepachowi stanowisko wicepremiera, a sam przymierza się do startu w wyborach prezydenckich, w których, jak wynika z sondaży, ma spore szanse.
 • ks. bp Piotr Kozioł (Cezary Żak) – człowiek oddany Bogu i swojej misji, autorytet dla mieszkańców wsi. Brat bliźniak Pawła Kozioła, a zarazem jego przeciwieństwo. Często jednak, podobnie jak brat, ponad interes ludności, stawia sprawy swoje, parafii i kościoła. Popierał starania Lucy o stanowisko wójta. Stara się nie mieszać w sprawy polityczne. Zostaje biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.
 • Jakub „Kusy” Sokołowski (Paweł Królikowski) – artysta-malarz, niepijący alkoholik, wdowiec. Po śmierci żony przez długi czas nie mógł podnieść się z alkoholizmu, jednak dzięki Lucy udało mu się wyrwać z nałogu. Z wzajemnością był zakochany w dziewczynie, dla niej był gotów nawet umrzeć. Zarobił fortunę na malowaniu portretów. Ożenił się z Lucy, ma z nią córkę Dorotkę. Mieszka w dworku, razem z żoną i córką, oraz córką szwagierki, Kingą. Wykształcony, potrafi mówić po angielsku i trochę po włosku. Jest wydawcą powieści Witebskiego. Inicjator rewolucji oświatowej w Wilkowyjach. Jest to jedyna postać, która występuje we wszystkich odcinkach serialu. Jest zmuszany przez Monikę i Lucy, aby rzucił palenie.
 • Halina Kozioł (Violetta Arlak) – żona Pawła Kozioła i matka Klaudii, obecnie wicewójt w kadencji Lucy Wilskiej. Kobieta sprytna i energiczna – stara się hamować niektóre zapędy męża. Potrafi przełamać jego opór w niektórych sprawach, serwując mu dietę bezmięsną. W większym stopniu niż jej mąż znosiła ciągłe przemiany swej córki, co świadczy o jej ignorancji. Romansowała z dr Wezółem i magistrem Polakowskim. Podobnie jak mąż, potrafi być nerwowa. Na nią, z obawy przed utratą majątku, zapisana jest cała posiadłość małżeństwa Koziołów. Zna ona również wszystkie przekręty swojego męża, dzięki czemu czuje się w małżeństwie pewnie i niezależnie. Miała zostać posłanką Polskiej Partii Uczciwości, jednak zrezygnowała.
 • Kinga (Agnieszka Pawełkiewicz) – 20-letnia córka Grażyny – siostry pierwszej żony Kusego. Zna świetnie Pismo Święte oraz wiele kodeksów prawnych, dzięki czemu świadomie wyraża swoje poglądy. Porzucona przez matkę, szwagierkę Kusego, która wyjechała do pracy w Niemczech, zamieszkała u Lucy i Kusego. Przyjaciółka Klaudii, jej chłopakiem był przez pewien czas skin Konrad. Flirtowała z Fabianem, ale została nakryta przez Klaudię. Mimo wszystko, Koziołówna jej wybaczyła. Opiekuje się bardzo czule córką Lucy i Kusego. Postać pojawia się od 5. serii.
 • ks. wikariusz Maciej (Mateusz Rusin) – drugi z kolei wikariusz parafii w Wilkowyjach. Człowiek z ponadprzeciętnym zasobem wiedzy. Często zawstydza proboszcza i gosposię swoją niezwykłą wiedzą. Włada wieloma językami, w tym łaciną i włoskim. Zastąpił księdza Roberta. Gra na gitarze, ma wykształcenie muzyczne. Z pomocą Wezółowej tworzy w Parafii chór Gospel. Pomaga Pietrkowi przy muzyce dla dziewczyn z Akademii Disco Polo.
 • ks. proboszcz Robert Góralczyk (Bartłomiej Kasprzykowski) – pierwszy wikary w wilkowyjskiej parafii. Przybył do wsi, gdy ksiądz proboszcz chciał wyjechać na misję do Afryki. Jest pedantem. Po tym, jak wierni wystąpili przeciw niemu, przeszedł wewnętrzną przemianę. Jego dobroduszność względem parafian (rozdawał im duże sumy pieniężne) wpędziła parafię w długi. Parafia dzięki Czerepachowi wyszła z długów. Wyjechał na studia do Rzymu. Powraca do Wilkowyj, zostaje mianowany proboszczem tamtejszej parafii po tym, gdy Piotr Kozioł zostaje biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.
 • Michałowa, obecnie właśc. Japyczowa (Marta Lipińska) – gosposia na parafii księdza Kozioła. Wdowa, następnie żona Stacha Japycza, miłości z dawnych lat. Kobieta spokojna i dobrotliwa, lecz zarazem przebiegła i wścibska. Jest głównym centrum plotek we wsi, jawnie kontrolując i selekcjonując wszystkich gości księdza. Często podsłuchuje na plebanii i sprzecza się z księdzem proboszczem. Z początku zagorzała przeciwniczka Lucy (posądzała ją o przynależność do sekty), lecz później się do niej przekonała. Jej pierwszy mąż miał na imię Michał, dlatego jest nazywana „Michałową”. Zakłada swoją własną stronę internetową (z pomocą ks. Macieja) dla gospodyń.
 • Arkadiusz Czerepach (Artur Barciś) – były sekretarz gminy, prawa ręka Pawła Kozioła w sprawach urzędowych. Po wyborach samorządowych ambicja popycha go do nielojalności wobec szefa. Wójt pozbył się go, wysyłając na szkolenie do Brukseli. Po powrocie założył z Witebskim lokalne radio i gazetę brukową. Po aferze z podsłuchami uciekł ze wsi. Powrócił, mimo wcześniejszych waśni, jako doradca wójta i jego zastępca – miał pomóc mu w pozostaniu wójtem na trzecią kadencję. Był także kierownikiem ośrodka kultury. W ramach pokazania swoich kompetencji podrywa Lodzię Paciorek, po czym się w niej zakochuje i staje się jej mężem. Po wygraniu przez byłego wójta wyborów na senatora został szefem biura senatorskiego, a następnie współtwórcą Polskiej Partii Uczciwości. Jest prawą ręką senatora. Wytypowany na stanowisko wicepremiera.
 • Tomasz Witebski (Jacek Kawalec) – polonista w miejscowej szkole, redaktor lokalnej prasy, radia i telewizji, pisarz. Z początku zalecał się do Lucy. Założył koncern medialny razem z Czerepachem, wskutek czego stracił pracę w szkole. Przeszedł kurację u babki zielarki, po której wrócił do radia i szkoły za namową wójta i księdza, ale stał się równocześnie miejscowym uwodzicielem kobiet. Redaktor wilkowyjskiej telewizji internetowej. Lokalny pisarz. Miał romans z włoską praktykantką policyjną Franceską, której się oświadczył, a później ożenił. Wyjechał z ukochaną do Włoch. Z czasem wraca jednak do Wilkowyj. Romansował również z Hadziukową, dyrektorką szkoły, Wezółową i Lodzią. Pomagał Pietrkowi pisać piosenki do Akademii Disco Polo.
 • Klaudia Kozioł (Marta Chodorowska) – córka byłego wójta. Dostosowywała swoje przekonania i styl życia do swych kolejnych chłopaków. Niektóre zmiany bywały jednak pozytywne – gdy zainteresowała się funduszami europejskimi, pomogła Hadziukowej w uruchomieniu jej firmy. Została matką chrzestną Dorotki, córki Lucy. Jej pierwszym bardziej stałym chłopakiem był Fabian Duda. Po skończeniu studiów została psychologiem. Przyłapała Fabiana na zdradzie z Kingą, jednak przebaczyła im. Klaudia zmienia potem chłopaka na Łukasza. Podobnie jak ojciec, potrafi być nerwowa. Na szczęście z małą pomocą Kingi i jej nowego chłopaka leśnika, godzi się z Fabianem i wprowadza się do niego- nie podoba się to biskupowi Koziołowi.
 • Tadeusz Hadziuk (Bogdan Kalus) – pierwszy z bywalców sklepowej ławeczki. Pracował u swojej żony jako ochroniarz kóz (ku swojemu niezadowoleniu), później awansował na wyższe stanowisko. Czasami kłóci się z Pietrkiem o byle co. Ulega gruntownej przemianie po incydencie jego żony z Witebskim. Jest ojcem jednego z dzieci Solejukowej.
 • Patryk Pietrek (Piotr Pręgowski) – drugi z bywalców przysklepowej ławeczki. Były sumienny pomocnik Więcławskiego, który jednak nie grzeszy inteligencją. Zakochał się w córce wójta, Klaudii, lecz ta nie przyjęła oświadczyn. Obecnie jego żoną jest Jola. Mają dwóch synów – bliźniaków. Po wyjeździe do Anglii zmienił sposób postrzegania pracy. Postanowił rozpocząć karierę muzyczną. Razem z Jolą tworzą zespół Duo spoko. W czasie nieobecności Witebskiego, wraz z żoną, Jolą, pełni funkcję szefa radia Wilkowyje. W 9 serii zakłada Akademię Disco Polo, jednak przez Jolkę akademia upada.
 • Jan Japycz (Leon Niemczyk) – emeryt, pijak, brat Stacha Japycza. Trzeci z bywalców sklepowej ławeczki, która wydała się być jego drugim domem. Był życiowo doświadczonym człowiekiem, który zawsze umiał znaleźć na wszystko wytłumaczenie (m.in. mówił, że prohybicja to moda na „branie prochów” odpowiadająca modzie na picie alkoholu w Polsce). Występował w dwóch pierwszych seriach. Po śmierci jego imieniem nazwano knajpę („U Japycza”). Przy jego grobie koledzy z ławeczki czasami piją wino, rozmawiając z nieobecnym kompanem. Ostatni raz pojawił się w 21 odcinku serialu.
 • Stanisław Japycz (Franciszek Pieczka) – czwarty z bywalców sklepowej ławeczki. Brat Jana Japycza, podobnie jak on, jest życiowo doświadczonym człowiekiem. W czasie wojny został wysłany na przymusowe roboty do Niemiec, w PRL-u należał do PZPR. Powrócił do Wilkowyj po 30 latach. Zostaje mężem Michałowej.
 • Maciej Solejuk (Sylwester Maciejewski) – pijak, recydywista, piąty i ostatni bywalec sklepowej ławeczki. W czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej siedział w więzieniu. Bardzo kocha swoją rodzinę, choć to jednak nie powstrzymywało go od bicia żony i dzieci, których ma siedmioro. Gdy jego żona założyła biznes, znalazł pracę przy rozwożeniu pierogów. Później został kierownikiem dystrybucji. Wpadł w konflikt z żoną, gdy dowiedział się, że zamierza zdać maturę i studiować filozofię. Był członkiem protestu przeciwko Lucy. Członek Polskiej Partii Uczciwości, założonej przez Kozioła i Czerepacha. Startował do Senatu RP, jednak nie otrzymał mandatu senatora. Zostaje dyrektorem biura poselskiego Kozioła i Czerepacha.
 • Celina Hadziuk (Dorota Nowakowska) – żona Tadeusza, kobieta sukcesu. Po latach skromnego życia jako wiejska gospodyni postanowiła założyć biznes – sprzedaje kozie sery. Pomogły jej w tym Lucy i Klaudia Kozioł. Udało jej się zagonić do pracy swego męża pijaka. Namówiła także do rozpoczęcia biznesu Solejukową. Miała romans z Witebskim. Razem z Solejukową zostaje szefową komitetu wyborczego Więcławskiej.
 • Jolanta Pietrek (Elżbieta Romanowska) – żona Patryka, siostrzenica Krystyny Więcławskiej, pracuje u niej jako ekspedientka. Później zaczęła występować z Pietrkiem na koncertach. Ma z Patrykiem dwoje dzieci. W zastępstwie Michałowej gotowała na plebanii, a w czasie nieobecności Witebskiego, wraz z mężem pełni funkcję szefowej radia. Zakłada z Pietrkiem Akademię Disco Polo. Jest zazdrosna o Pietrka i z tego powodu akademia upadła.
 • Kazimiera Solejuk (Katarzyna Żak) – żona Macieja Solejuka, niepozorna wieśniaczka. Gdy za namową Lucy zakłada biznes, z dnia na dzień zaczyna walczyć o swoje prawa. Udaje jej się zagonić do pracy swego męża pijaka. Z czasem rozpoczyna szerszą produkcję swoich pierogów, na czym zbija dużo pieniędzy. Choć w codziennej mowie używa wschodniego zaśpiewu, biegle posługuje się trzema językami: angielskim, niemieckim i włoskim; języków nauczyła się, pomagając swoim dzieciom w odrabianiu prac domowych. Pod wpływem audycji Kingi, zdała maturę eksternistycznie i zaczęła studiować filozofię. Pomagając swoim dzieciom w nauce, nauczyła się całego programu oświaty. Gdy jej mąż przebywał w więzieniu, miała romans z Hadziukiem, z którym ma dziecko. Godzi się z Wargaczową. Załatwia pracę Solejukowi u Kozioła i Czerepacha. Zostaje szefową komitetu wyborczego Więcławskiej razem z Hadziukową.
 • Andrzej Więcławski (Grzegorz Wons) – miejscowy inżynier, generalny wykonawca wszelkich remontów i napraw w gminie, przedsiębiorca współpracujący z byłym wójtem. Wpadł na pomysł podziału majątku – w obawie przed fiskusem – który omal nie doprowadził do rozpadu jego małżeństwa. Zawsze wygrywał przetargi, płacąc wójtowi łapówki, gdyż byli w zmowie. Za kadencji Lucy pierwszy raz wygrał przetarg, nie dając łapówki. Remontuje kapliczki z całego powiatu w ramach dziękczynienia Bogu za uzdrowienie swojej córki. Współtwórca konkurencyjnej apteki we wsi. Członek rady parafialnej. Zostaje Ministrem Infrastruktury i Budownictwa.
 • Krystyna Więcławska (Dorota Chotecka) – żona Więcławskiego, sprzedawczyni i zarazem właścicielka jedynego sklepu we wsi. Kobieta przebiegła i zalotna. Przyjęła do pomocy w sklepie swą siostrzenicę Jolę. Razem z Solejukową i Hadziukową założyła koncern spożywczy. Jest współwłaścicielką domu weselnego. Startuje w wyborach na wójta gminy Wilkowyje.
 • Weronika Więcławska-Tao (Sylwia Gliwa) – córka Andrzeja i Krystyny. W dzieciństwie była ciężko chora. Przyjechała do domu po ukończeniu studiów. Okazało się, że jest w ciąży z Chińczykiem o imieniu Kao, za którego potem wychodzi za mąż. Rodzice bali się, że wieś będzie o nich plotkować i zatruwać życie córce i dziecku, więc zachowywali to w sekrecie. Podczas ślubu Michałowej i Stacha urodziła córeczkę. Jest feministką. Przebywa za granicą.
 • Fabian Duda (Piotr Ligienza) – następca Czerepacha na stanowisku sekretarza gminy. Młody karierowicz, który za wszelką cenę chciał objąć stanowisko wójta w Wilkowyjach. Napisał donos do województwa, że konkurs na jego stanowisko został ustawiony. Zastraszony, stał się uległy byłemu wójtowi. Pozostał na swoim stanowisku za kadencji Lucy. Specjalista od funduszy europejskich. Zna na pamięć Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007–2013. Zdradził Klaudię z Kingą, ale dziewczyna mu wybaczyła. Był związany z pielęgniarką Jagną, po jej wyjeździe wrócił do córki senatora. Wytypowany przez Lucy zgadza się kandydować na wójta w następnych wyborach.
 • Leokadia Czerepach zd. Paciorek (Magdalena Kuta) – główna księgowa Urzędu Gminy Wilkowyje, niegdyś kobieta uległa wobec byłego wójta. Nazywana jest panią Lodzią. Uwiedziona przez Czerepacha została jego żoną, zarazem stając się kobietą dowartościowaną i niezależną. Pozostała na swoim stanowisku przy Lucy. Mieszka przy ulicy Lipowej 32. Zasiada w radzie parafialnej, była jej przewodniczącą. Po sukcesie w wyborach Polskiej Partii Uczciwości miała zostać posłanką, jednak ją nie zostaje nią, ponieważ zrezygnowała z Haliną Kozioł.
 • dr Mieczysław Wezół (Wojciech Wysocki) – miejscowy lekarz. Panicznie boi się podejrzliwości swej żony, dlatego stara się trzymać z daleka od innych kobiet-panien. Miał wyjechać do Szkocji, lecz mieszkańcom wsi udało się go przekonać do pozostania. Miał romans z wójtową. Zatrudnił młodą pielęgniarkę – Jagnę (Patricia Kazadi). Po sukcesie Polskiej Partii Uczciwości został posłem, a potem rzecznikiem PPU.
 • Dorota Wezół (Beata Olga Kowalska) – chorobliwie zazdrosna żona doktora Wezóła. Miała romans z Witebskim, a później z byłym wójtem. Jedna z najatrakcyjniejszych kobiet we wsi. Stała klientka babki, u której zaopatruje się w kremy odmładzające.
 • Jagna Nowak (Patricia Kazadi) – młoda, piękna, miejscowa pielęgniarka zatrudniona przez Wezóła. Romansowała z włoskim policjantem Antonio. Była związana z Fabianem Dudą. Wyjechała do Lublina.
 • aspirant Stanisław Kotecki (Arkadiusz Nader) – jedyny policjant we wsi, mąż Wioletki. Był całkowicie oddany byłemu wójtowi. Zakochany w żonie, niezbyt rozgarnięty, przez co często daje się wykorzystywać. Z czasem jego charakter ulega zmianie, przestał być uległy wobec byłego wójta. Został przewodniczącym Rady Gminy. Jest w stopniu aspiranta, ale wszyscy zwracają się do niego „panie posterunkowy”. Wyjeżdża do szkoły do Szczytna.
 • Violetta Kotecka zd. Dębiak[6] (Magdalena Waligórska) – żona policjanta Staśka, barmanka w miejscowej gospodzie. Niegdyś kobieta lekko prowadząca się, przez co była nielubiana przez większość kobiet we wsi. Dawniej była kochanką Kusego. Została bez dachu nad głową, gdy spalił się Country Club. Dzięki pijakom ze wsi, którzy sami wyremontowali nowy budynek restauracji, wróciła do pracy. Została żoną Staśka, zaszła w ciążę i urodziła dziecko. Założyła we współpracy z Więcławską, Solejukową i Hadziukową dom weselny.
 • dyr. Wiesława Oleś (Ewa Kuryło) – dyrektorka miejscowej szkoły, nauczycielka matematyki. Oportunistka i konformistka, ulegała byłemu wójtowi we wszystkich sprawach. Po namowach Kusego zgodziła się na rewolucyjną reformę szkolnictwa, dzięki czemu (a przede wszystkim dla korzyści Pawła Kozioła) została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Członek Rady Gminy Wilkowyje, wcześniej jej przewodnicząca. Zasiada również w radzie parafialnej. Zostaje posłanką. Ponadto została wytypowana przez Pawła Kozioła na wiceministra edukacji.
 • Zofia Steć (Grażyna Zielińska) – babka zielarka, miejscowa znachorka, posiada paranormalne zdolności. Dobroduszna i miłosierna, wraz z Lucy uratowała od śmierci kilka koni. Opiekowała się Tomaszem Witebskim, leczyła Jolę. Nie lubi rozgłosu, ma sposób na wszystko. Przyjaciółka Lucy i jej babci.
 • Kao Tao (Kim Nam Kyun) – ojciec dziecka Weroniki Więcławskiej i jej mąż. Jest Chińczykiem i buddystą. Zaprzyjaźnił się z Patrykiem Pietrkiem. Pracuje jako główny analityk w polskim oddziale Asian Bank.
 • Marian Solejuk (Jędrzej Cempura) – najstarszy syn Solejuków, bardzo sprytny i mądry. Na polecenie Czerepacha zbudował radiostację. Wcześniej był konstruktorem samolotów, rakiet i balonów, budząc postrach wsi.
 • Szymon Solejuk (Maciej Cempura) – młodszy syn Solejuków. Wyjechał do szkoły w Warszawie. Stypendium ufundowali mu ksiądz i były wójt. Został ojcem chrzestnym Dorotki, córki Lucy. Był związany z Julią Wargacz.
 • Katarzyna Solejuk (Anna Stępień) – jedyna córka Solejuków. Ma sześciu braci. Dobrze się uczy. Pomaga swojej mamie uczyć się włoskiego, dzięki czemu sama się go nauczyła.
 • Ciotka (Eugenia Herman) – starsza kobieta, ciotka Piotra i Pawła Kozłów, apodyktyczna i wymagająca, doprowadza do fikcyjnej zgody obu braci. Występuje tylko w 4 serii.
 • bp Wacław [b] Sądecki (Wiktor Zborowski) – biskup, przełożony księdza. Raz przybył do Wilkowyj incognito, chcąc odpocząć, co jednak się nie do końca udało. Przywiózł do Wilkowyj ks. Macieja. Często odwiedza Wilkowyje. Wyciągnął proboszcza z aresztu w Radzyniu. Zaproponował Michałowej pracę gosposi w kurii, ale ta mu odmówiła. Z powrotem przywozi księdza Roberta.
 • mgr farm. Ryszard Polakowski (Leon Charewicz) – miejscowy farmaceuta w aptece, którą otworzył były wójt. Idealista, człowiek prawy i świadomy. Sądzi, że zawód lekarza i farmaceuty jest misją. Po roku przestał pracować w aptece wójta, a zaczął w aptece Więcławskiego. Wdaje się w gorący romans z Haliną Kozioł. Zostaje posłem.
 • Jerry Smith (Jeff Butcher) – członek ambasady amerykańskiej, zakochany w Lucy bez wzajemności. Był świadkiem na weselu jej i Kusego. Wplątuje się w romans z Moniką, agentką Kusego.
 • aplikant Francesca Andreani (Anna Iberszer) – była włoska policjantka, przybywa do Wilkowyj w 5. serii, wraz z drugim włoskiem policjantem. Uczy się języka polskiego. Zaręczona z polonistą Witebskim. Została strażniczką gminną. Zachodzi w ciążę. Wraca wraz z Witebskim z Włoch.
 • Konrad (Szymon Nygard) – skin zakochany w Kindze. Był jej chłopakiem, później z nią zerwał. Miłośnik motocykli. Występuje tylko w 6. serii.
 • Monika Korczab (Emilia Komarnicka) – młoda i reprezentacyjna agentka z Warszawy zafascynowana twórczością Kusego. Początkowo Lucy ją toleruje, lecz potem zaczyna się martwić o swoje małżeństwo. Przegnana z dworku przez Kusego. Zawiera umowę z Lucy, a także wdaje się w romans z Pawłem Koziołem. Jest narzeczoną Jerry'ego (Przyjaciela Lucy).
 • Myćko (Tomasz Sapryk) – pijak, były radny gminny. Organizował bezskutecznie referendum w sprawie odwołania Lucy ze stanowiska wójta. Protestował pod urzędem gminy, żądając ustąpienia władz. Wspólnie z Solejukiem i Wargaczem tworzyli radę programową Polskiej Partii Uczciwości. Kandydował do Senatu RP, jednak nie dostał mandatu senatora.
 • Wargacz (Sławomir Orzechowski) – chłop i pijak, który przez lata żył w konflikcie z Solejukami, swoimi sąsiadami. Z czasem jednak zaprzyjaźnił się z nimi. Ma córkę Julię, która spotykała się z synem Solejuków. Należy do Polskiej Partii Uczciwości. W wyborach kandydował do senatu, jednak się nie dostał.
 • Wargaczowa (Iwona Rulewicz) – żona Wargacza, skłócona z Solejukową. Jedna z czterech kobiet w spółce, która produkuje kremy.
 • Julia Wargacz (Marta Mazurek) – córka Wargaczów, zakochana w Szymku Solejuku.
 • Dorota Sokołowska (Wiktoria Kunka) – pięcioletnia córka Lucy i Jakuba Sokołowskiego „Kusego”
 • leśnik Paweł (Dobromir Dymecki) – nowa postać w 8. serii. Zakochany w Kindze, pomoże jej zrealizować jej plan: sprawienie, by Duda i Klaudia znów byli razem.

Kadencja[edytuj | edytuj kod]

Wójt[edytuj | edytuj kod]

Wójt Kadencja
1 2 3 4
Paweł Kozioł
Lucy Wilska

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Obsada główna[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Lata
Ilona Ostrowska Lucy Wilska od 2006
Paweł Królikowski Jakub "Kusy" Sokołowski od 2006
Cezary Żak Piotr i Paweł Kozioł od 2006
Violetta Arlak Halina Kozioł od 2006
Marta Lipińska Anna "Michałowa" Japycz od 2006
Artur Barciś Arkadiusz Czerepach od 2006

Obsada drugoplanowa[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Lata
Franciszek Pieczka Stanisław Japycz od 2007
Magdalena Kuta Leokadia Paciorek-Czerepach od 2006
Jacek Kawalec Tomasz Witebski od 2006
Anna Iberszer aplikant Francesca Andreani-Witebska od 2011
Marta Chodorowska Klaudia Kozioł (córka senatora, przedtem wójta) od 2006
Piotr Ligienza Fabian Duda od 2007
Bogdan Kalus Tadeusz Hadziuk od 2006
Dorota Nowakowska Celina Hadziuk od 2006
Piotr Pręgowski Patryk Pietrek od 2006
Elżbieta Romanowska Jola Pietrek od 2008
Sylwester Maciejewski Maciej Solejuk od 2006
Katarzyna Żak Kazimiera Solejuk od 2006
Grzegorz Wons Andrzej Więcławski od 2006
Dorota Chotecka Krystyna Więcławska od 2006
Wojciech Wysocki dr Mieczysław Wezół od 2006
Beata Olga Kowalska Dorota Wezół od 2006
Arkadiusz Nader asp. Stanisław Kotecki od 2006
Magdalena Waligórska Violetta Kotecka zd. Dębiak[6] od 2006
Ewa Kuryło dyr. Wiesława Oleś od 2006
Grażyna Zielińska babka Zofia Steć od 2006
Leon Charewicz Ryszard Polakowski od 2011
Patricia Kazadi Jagna Nowak 2011-2014
Tomasz Sapryk Myćko od 2011
Sławomir Orzechowski Wargacz od 2011
Tadeusz Hanusek radny wsi Dopiewo od 2011
Mateusz Rusin ks. Maciej od 2012
Agnieszka Pawełkiewicz Kinga od 2011
Marta Dąbrowska Zosia od 2012
Emilia Komarnicka Monika Korczab od 2013
Jeff Butcher Jerry 2006–2011, od 2014
Bartłomiej Kasprzykowski ks. Robert 2008–2011, od 2014
Iwona Rulewicz Wargaczowa 2011–2012, od 2014
Leon Niemczyk Jan Japycz 2006–2007
Sylwia Gliwa Weronika Więcławska-Tao 2008–2009
Kim Nam Kyun Kao Tao 2008–2009
Aleksander Mikołajczak wizytator 2011–2012
Marek Lewandowski radny Bartkowiak 2011–2013
Anna Wojton Jadwiga Myćko 2011–2013
Sławomir Holland Tadeusz 2012
Ewa Audykowska nauczycielka biologii 2012
Bartłomiej Magdziarz Łukasz 2013

Gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Aktor Rola Odcinki
Andrzej Andrzejewski złodziej odc. 1
Marcin Kwaśny Mroczek odc. 1
Danuta Szaflarska babcia Lucy odc. 1
Marian Glinka sprzedawca odc. 2
Krzysztof Cybiński dziennikarz odc. 11
Piotr Borowski John odc. 12
Wiktor Zborowski bp Sądecki odc. 17, 66, 80, 89, 91–92, 97, 104, 105
Przemysław Sadowski Arkadiusz Stolarkiewicz odc. 22–24
Robert Ostolski Winiecki odc. 28, 30, 46–47, 49, 86, 88
Krystyna Podleska Carol odc. 31
Przemysław Cypryański instruktor nauki jazdy odc. 34
Sebastian Świerszcz Zbyszko, agent CBA odc. 43
Aleksander Trąbczyński Holender odc. 43
Hanna Dunowska Holenderka odc. 43
Modest Ruciński Łukasz Barański odc. 45
Magdalena Ostolska Winiecka odc. 46–47
Iwona Schymalla ona sama odc. 48
Monika Buchowiec Marta odc. 52
Dariusz Wnuk Jarosław Rembik odc. 57
Mariusz Ostrowski policjant Antonio odc. 58–60
Krystyna Ulewicz klientka apteki odc. 60
Jacek Lenartowicz Van der Well odc. 61
Przemysław Kaczyński Gumko odc. 63
Bartłomiej Krat Bolesław Dziki odc. 63
Jakub Tolak policjant Reinhardt Notzek odc. 64–65
Jarosław Budnik dziennikarz odc. 66
Henryk Niebudek nauczyciel śpiewu odc. 67–68
Lidia Sadowa dziennikarka odc. 68
Szymon Nygard Konrad odc. 66, 69–73
Michał Lesień dziennikarz odc. 70
Grzegorz Gadziomski ojciec pana młodego odc. 71
Robert Jarociński Vito odc. 74
Aleksandra Szwed Marysia odc. 76
Waldemar Obłoza dyrektor domu dziecka odc. 77
Maciej Marczewski prokurator Zieliński odc. 87–90
Robert Majewski prokurator Jędruś odc. 87, 89–90, 100, 104
Jerzy Schejbal Kowalski odc. 90
Tomasz Drabek Mecenas Gabrielski odc. 89–90

Spis serii[edytuj | edytuj kod]

Seria Odcinki Premiera serii Finał serii
1 1–13 (13) 5 marca 2006 21 maja 2006
2 14–26 (13) 18 marca 2007 17 czerwca 2007
3 27–39 (13) 9 marca 2008 1 czerwca 2008
4 40–52 (13) 1 marca 2009 24 maja 2009
5 53–65 (13) 6 marca 2011 5 czerwca 2011
6 66–78 (13) 4 marca 2012 27 maja 2012
7 79–91 (13) 3 marca 2013 26 maja 2013
8 92–104 (13) 2 marca 2014 25 maja 2014
9 105–117 (13) 8 marca 2015 7 czerwca 2015

Felietony „Od Rancza do Rancza”[edytuj | edytuj kod]

Przed i po każdym premierowym odcinku 3. serii serialu były emitowane krótkie, pięciominutowe felietony, opowiadające o kulisach powstawania serialu. Zawarto w nich m.in. wywiady z aktorami i ekipą, sposoby kręcenia niektórych scen oraz sceny z następnego odcinka. Od 22 marca 2009 nowe felietony były emitowane w TVP1 w każdą niedzielę o godz. 14.00 – po powtórkach odcinków 4. serii.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

 • 2006 – Wojciech Adamczyk – Gdańsk, Gdynia, Sopot (Festiwal Dobrego Humoru) – statuetka „Melonika” w kategorii „Najdowcipniejszy serial komediowy”.
 • 2006 – Leon Niemczyk – Gdańsk, Gdynia, Sopot (Festiwal Dobrego Humoru) – statuetka „Melonika” za „ciągłe poszukiwanie nowych form wyrazu w serialu”.
 • 2007 – Wojciech Adamczyk – Gdańsk, Gdynia, Sopot (Festiwal Dobrego Humoru) – Grand Prix.
 • 2007 – Paweł Królikowski – Gdańsk, Gdynia, Sopot (Festiwal Dobrego Humoru) – statuetka „Melonika” w kategorii „Najlepszy aktor komediowy”.
 • 2007 – Wojciech Adamczyk – Cieszyn (Festiwal Filmowy „Wakacyjne kadry”) – „Złota Podkowa” za najlepszy serial komediowy.
 • 2007 – Cezary Żak – Cieszyn (Festiwal Filmowy „Wakacyjne kadry”) – „Złota Podkowa” za najlepszą rolę męską w serialu komediowym.
 • 2009 – Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma „TeleTydzień”) w kategorii „Serial komediowy”.
 • 2009 – Lubomierz (Festiwal Filmów Komediowych) – Kryształowy Granat dla „najzabawniejszego polskiego serialu komediowego ostatniego sezonu”.
 • 2012 – CAP Communication Awards – 1 miejsce w kategorii Innovative communication – konkurs Komisji Europejskiej na najlepszy projekt komunikacyjny dotyczący rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich
 • 2015 - Telekamera TeleTygodnia w kategorii,,Serial fabularny"

Uwagi

 1. Aktor gra w serialu dwie role – wójta (senatora) i księdza.

b. imię Biskupa Sądeckiego, wymienia Biskup Piotr Kozioł , w odcinku Gambit Geniusza == Przypisy ==

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]