Motor Lublin (piłka nożna) w sezonie 1984/1985

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Motor Lublin
1983/1984 1985/1986
sezon 1984/1985
Trener

Lesław Ćmikiewicz
Jan Złomańczuk

I liga

9. miejsce

Puchar Polski

1/8 finału

Najlepszy strzelec w zespole

Liga: Leszek Iwanicki (14)

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Sezon 1984/1985 był dla Motoru Lublin 4. sezonem w ekstraklasie. W trzydziestu rozegranych spotkaniach, Motor zdobył 27 punktów i zajął 9. miejsce w tabeli. Trenerem Motoru w rundzie jesiennej i siedmiu meczach rundy wiosennej był Lesław Ćmikiewicz, w dalszej części sezonu zespół prowadził Jan Złomańczuk. Leszek Iwanicki z 14 golami zdobył koronę króla strzelców.

Przebieg sezonu[edytuj | edytuj kod]

Letni okres przygotowawczy[edytuj | edytuj kod]

Piłkarze Motoru do treningów powrócili 2 sierpnia, a od 8 do 20 sierpnia 20-osobowa kadra przebywała na zgrupowaniu w Kokotku, gdzie zajęcia prowadzili Waldemar Wiater i Tadeusz Kamiński, gdyż pierwszy trener – Lesław Ćmikiewicz, wyjechał na międzynarodową konferencję szkoleniową dla trenerów, zorganizowanej w Szkocji. Podczas pobytu na Śląsku Motor rozegrał mecze springowe z AKS Niwka (3:1), Górnikiem Knurów (2:3), Piastem Gliwice (2:2) i GKS-em Radzionków (5:4)[1][2].

Przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych Motor rozegrał sparing z Koroną w Kielcach (2:0)[2], a następnie w Brześciu z Dynamem, wygrywając 2:1 po bramkach Leszka Iwanickiego i Zbigniewa Slipiko[3] i Ursusem Warszawa (2:1)[4]. Na trzy dni przed inauguracją sezonu lubelski zespół rozegrał mecz towarzyski z grecką drużyną, prowadzoną przez Kazimierza GórskiegoEthnikosem (0:0)[5]. Z klubu odeszli Andrzej Rejman (do Stilonu Gorzów), Jarosław Góra (do Broni Radom) i Krzysztof Wójtowicz (do Korony Kielce), przybyli zaś Kazimierz Gładysiewicz (poprz. Unia Tarnów), Dariusz Bartoszewski (poprz. Stal Mielec) oraz Andrzej Łatka (poprz. Stal Mielec)[6].

Runda jesienna[edytuj | edytuj kod]

Rundę jesienną Motor rozpoczął od domowego meczu z Legią Warszawa. Przed rozpoczęciem spotkania kapitan Motoru Andrzej Pop odebrał od przedstawiciela PZPN dyplom i nagrodę w wysokości 125 tysięcy złotych, za zajęcie drugiego miejsca w klasyfikacji fair play w sezonie poprzednim. Jedyną bramkę zdobył w 38. minucie Kazimierz Putek, po dośrodkowaniu Dariusza Wdowczyka z rzutu wolnego[7]. W drugiej kolejce Motor zanotował wyjazdową porażkę z Górnikiem Zabrze[8]. W meczu ze Śląskiem Wrocław podopieczni Lesława Ćmikiewicza odnieśli pierwsze zwycięstwo w jesiennych rozgrywkach i opuścili ostatnie miejsce w tabeli. Prowadzenie objęli jednak goście w 8. minucie po strzale zza pola karnego Aleksandra Sochy. Wyrónanie padło w 38. minucie. Piłkę po uderzeniu Leszka Iwanickiego wybił przed siebie bramkarz Śląska Edward Ambrosiewicz, a dobił celnie Andrzej Łatka. Tuż przed przerwą Motor wyszedł na prowadzenie, po bramce Iwanickiego z dośrodkowania Andrzeja Popa. Trzy minuty po rozpoczęciu drugiej połowy Śląsk wyrównał za sprawą Ryszarda Tarasiewicza. W 76. minucie obrońca gości Mieczysław Kopycki sfaulował w polu karnym debiutującego w ekstraklasie Kazimierza Gładysiewicza i sędzia Stefan Socha podyktował jedenastkę, którą wykorzystał Leszek Iwanicki. Grający w przewadze jednego zawodnika, po czerwonej kartce dla Kazimierza Przybysia, gospodarze zdobyli na trzy minuty przed końcem meczu czwartą bramkę, dzięki trafieniu Andrzeja Łatki[9]. W wyjazdowym meczu z wałbrzyskim Górnikiem pierwsi bramkę zdobyli gospodarze. W 68. minucie Górnik nie wykorzystał stuprocentowej sytuacji, a minutę później Motor doprowadził do wyrównania, po akcji Andrzeja Popa, którego strzał obronił Ryszard Walusiak, jednak celnie dobił Leszek Iwanicki. Ten sam zawodnik na siedem minut przed końcem spotkania zdobył zwycięską bramkę uderzeniem z 20 metrów[10].

W piątej kolejce Motor podejmował prowadzony przez Bronisława Waligórę Bałtyk Gdynia. Mimo przewagi lubelskiego zespołu, mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym[11]. W następnym meczu lubelski zespół grał na wyjeździe w Łodzi z ŁKS-em. Do tego spotkania łodzianie zanotowali cztery porażki i jeden remis, bez zdobyczy bramkowej. Mecz zakończył się zwycięstwem ŁKS-u, a jedyną bramkę łódzka ekipa zdobyła po samobójczym trafieniu Modesta Boguszewskiego[12]. Mecz siódmej kolejki z Zagłębiem Sosnowiec toczył się przy padającym deszczu. Do momentu strzelenia bramki przez Andrzeja Łatkę, przewagę mieli goście, którzy stworzyli kilka stuprocentowych sytuacji, zażegnanych przez Zygmunta Kalinowskiego, a także przez Dariusza Bartoszewskiego, który dwukrotnie wybijał piłkę z linii bramkowej[13]. W następnym spotkaniu Motor mierzył się na wyjeździe z występującą w europejskich pucharach Pogonią Szczecin. Gospodarze wystąpili w takim samym zestawieniu jak w poprzednim meczu z FC Köln, rozegranym w ramach I rundy Pucharu UEFA. Pierwsza bramka padła po indywidualnej akcji Leszka Iwanickiego, który w 10. minucie pokonał Marka Szczecha. Wynik ustalił w 61. minucie Marek Szaniawski, który minął obrońców Pogoni, a następnie Szczecha i skierował piłkę do pustej bramki. Po zwycięstwie w Szczecinie Motor awansował na piąte miejsce[14].

Piątą pozycję Motor utrzymał jeszcze po remisie na własnym stadionie z mistrzem Polski Lechem Poznań. Prowadzenie objęli podopieczni Wojciecha Łazarka w szóstej minucie po przerwie za sprawą Mirosława Okońskiego, a wyrównał w ostatniej akcji meczu Leszek Iwanicki z rzutu wolnego pośredniego z odległości 14 metrów[15]. W następnej kolejce Motor przegrał na wyjeździe z Ruchem Chorzów[16], a w następnej zremisował bezbramkowo u siebie z Wisłą Kraków. W meczu z Wisłą na dwie minuty przed zakończeniem spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Leszek Iwanicki[17]. W dwunastej kolejce Motor grał na wyjeździe z zajmującym szóstą pozycję, beniaminkiem Radomiakiem Radom. Mecz zakończył się zwycięstwem Radomiaka 3:0. Motor kończył spotkanie w dziesiątkę po usunięciu z boiska Marka Szaniawskiego, za kopnięcie bez piłki, byłego zawodnika Motoru Mirosława Sajewicza[18]. W następnym meczu Motor zremisował u siebie bezbramkowo z Lechią Gdańsk[19], a w przedostatniej kolejce przegrał na wyjeździe z Widzewem Łódź 0:2[20]. Po sześciu meczach bez zwycięstwa, Motor pokonał na zakończenie rundy jesiennej GKS Katowice 3:1. Lublinianie prowadzili 2:0 już po siedmiu minutach. Najpierw po dośrodkowaniu Leszka Iwanickiego samobójcze trafienie zaliczył Piotr Piekarczyk, a następnie po indywidualnej akcji i dośrodkowaniu Roberta Grzanki, bramkę głową zdobył Andrzej Pop. W 69. minucie kontaktowego gola zdobył strzałem z 25 metrów Marian Chmaj, jednak dwie minuty później po wrzutce z rzutu wolnego Popa, Janusz Kudyba zdobył głową trzeciego gola dla Motoru. Jesienne rozgrywki lubelski zespół zakończył na dziesiątym miejscu w tabeli[21].

Zimowy okres przygotowawczy[edytuj | edytuj kod]

Piłkarze Motoru do treningów powrócili 3 stycznia[22]. Od 12 do 24 stycznia przebywali na zgrupowaniu w Nowym Targu, gdzie rozegrali mecz sparingowy ze Stomilem Olsztyn[23]. 30 stycznia lubelski zespół rozegrał dwa mecze kontrolne z Bronią Radom (2:1, 2:0). W drugim meczu obydwie bramki zdobył Andrzej Pop, dla którego był to ostatni występ w Motorze przed wyjazdem do Australii[24]. 2 lutego podopieczni Lesława Ćmikiewicza sparowali z Igloopolem Dębica (2:1)[25], tydzień później ze Starem Starachowice (7:2)[26], 13 lutego z Avią Świdnik (1:1)[27] i 16 lutego ze Stalą Stalowa Wola (1:2)[28]. Wszystkie lutowe spotkania rozegrane zostały na treningowym boisku Motoru na Rusałce.

19 lutego zespół wyjechał na zgrupowanie do Kokotka[22]. W pierwszym sparingu Motor pokonał Szombierki Bytom 4:3[29]. Następnie sparowali w Sosnowcu z Zagłębiem (3:1)[30], w Kamieniu z Gwardią Warszawa (1:1)[31] i w Katowicach z GKS-em (1:1)[32]. Po powrocie ze zgrupowania, 2 marca Motor rozegrał ostatni mecz kontrolny, przegrywając 0:2 w Mielcu ze Stalą Mielec[33]. Do klubu przybyli Adrian Szczepański (poprz. Gwardia Warszawa) i Dariusz Opolski (poprz. Legia Warszawa), który zakończył służbę wojskową, ubyli zaś Wiktor Pełkowski (do Broni Radom) i Andrzej Pop (do Polonii Sydney)[34], a karierę zawodniczą ze względu na kontuzję kolana zakończył Zbigniew Kakietek[33].

Runda wiosenna[edytuj | edytuj kod]

Rundę wiosenną Motor rozpoczął od wyjazdowego meczu z liderem – Legią Warszawa. Gospodarze zdobyli dwie bramki w ciągu dwóch minut. Najpierw w 31. minucie Wiesław Cisek z bliskiej odległości pokonał Zygmunta Kalinowskiego, a następnie wynik podwyższył Witold Sikorski. Honorową bramkę dla Motoru zdobył w drugiej połowie Andrzej Łatka[35]. Mecz następnej kolejki z Górnikiem Zabrze, który miał się odbyć na stadionie przy al. Zygmuntowskich, został odwołany z powodu złego stanu boiska[36]. W kolejnym wyjazdowym meczu Motor mierzył się ze Śląskiem Wrocław. Do 55. minuty gospodarze prowadzili 3:0 (po dwóch bramkach Ryszarda Tarasiewicza i jednej Waldemara Prusika), kiedy rzut karny po faulu na Adrianie Szczepańskim wykorzystał Leszek Iwanicki. Dziesięć minut później ten sam zawodnik zdobył drugą bramkę dla Motoru, ale wynik nie uległ już zmianie[37]. Mecz z wałbrzyskim Górnikiem w Lublinie zakończył się remisem 1:1. W 19. minucie wynik otworzył Adrian Szczepański, a dwie minuty później wyrównał z rzutu karnego Włodzimierz Ciołek. W dalszej części spotkania przewagę miał Motor, jednak dogodnych sytuacji nie wykorzystali między innymi Andrzej Łatka, który trafił w słupek i Janusz Kudyba, którego strzały głową wybronił Ryszard Walusiak[38]. W następnym spotkaniu Motor uległ Bałtykowi Gdynia 0:2. W 84. minucie do wyrównania z bliskiej odległości mógł doprowadzić Janusz Kudyba, jednak strzelił wprost w bramkarza Bałtyku Andrzeja Czyżniewskiego[39]. Po bezbramkowym remisie w zaległym meczu z Górnikiem Zabrze, Motor zajmował 13. miejsce z jednopunktową przewagą nad strefą spadkową[40].

W dwudziestej pierwszej kolejce Motor podejmował dziesiąty w tabeli ŁKS Łódź. W pierwszej połowie kilka sytuacji na objęcie prowadzenia mieli goście, jednak strzały Jacka Ziobra, Krzysztofa Barana i Juliusza Kruszankina wybronił Zygmunt Kalinowski. W 37. minucie Ryszard Milewski został sfaulowany w polu karnym przez Witolda Wenclewskiego, za co prowadzący ten mecz Krzysztof Kwiatkowski podyktował jedenastkę, którą wykorzystał Leszek Iwanicki. W drugiej połowie przewagę miał ŁKS, czego efektem była wyrównująca bramka strzelona przez Ryszarda Robakiewicza w 64. minucie. Po remisie z ŁKS-em i zwycięstwie Wisły nad Legią oraz Lechii nad Lechem, Motor spadł na piętnastą, spadkową pozycję[41]. W kolejnym meczu Motor przegrał na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 0:3[42]. 30 kwietnia nastąpiła zmiana na stanowisku trenera piłkarzy Motoru. Lesława Ćmikiewicza zastąpił Jan Złomańczuk[43]. Pierwszy mecz pod wodzą nowego szkoleniowca Motor rozegrał na stadionie przy al. Zygmuntowskich z ostatnią drużyną w tabeli – Pogonią Szczecin, którą pokonał 2:0, po bramkach Adriana Szczepańskiego i Andrzeja Łatki i w rezultacie lubelski zespół opuścił strefę spadkową[44]. W następnym meczu wyjazdowym Motor powtórzył wynik z Sosnowca i przegrał z Lechem Poznań 0:3. W drugiej połowie kilku dogodnych sytuacji nie wykorzystał Janusz Kudyba. Najpierw przy stanie 0:0 minimalnie przestrzelił, a następnie w kilka minut po objęciu prowadzenia przez gospodarzy trafił w słupek, a potem z bliskiej odległości uderzył wprost w Ryszarda Jankowskiego. Momentem przełomowym w tym spotkaniu było podyktowanie przez sędziego Krzysztofa Czemarmazowicza rzutu karnego dla Lecha po faulu Zygmunta Kalinowskiego na Mirosławie Okońskim, którego na bramkę zamienił Krzysztof Pawlak[45]. Po zwycięstwie w dwudziestej piątej kolejce nad Ruchem Chorzów, Motor awansował na jedenastą pozycję i miał dwa punkty przewagi nad piętnastą Pogonią Szczecin[46].

W pierwszym czerwcowym meczu Motor mierzył się na wyjeździe z ostatnią w tabeli Wisłą Kraków. W całym spotkaniu przewagę miał lubelski zespół, co przełożyło się na zdobycie trzech bramek. Porażka Wisły sprawiła, iż jej strata do bezpiecznego 14. miejsca wynosiła trzy punkty[47]. W spotkaniu z Radomiakiem Motor wystąpił bez kontuzjowanych Zygmunta Kalinowskiego, Waldemara Fiuty i Marka Szaniawskiego. Pierwszą bramkę zdobył Leszek Iwanicki z podania Adriana Szczepańskiego, natomiast drugą strzelił również Iwanicki w minutę po zdobyciu wyrównania przez gości. Odnosząc trzecie zwycięstwo z rzędu Motor awansował na dziewiątą pozycję[48]. Mecz dwóch drużyn wciąż walczących o ligowy byt – Motoru i Lechii Gdańsk – zakończył się zwycięstwem gdańszczan 2:1. Pierwszą bramkę zdobył w 7. minucie Mirosław Pękała, podwyższył w 42. minucie Janusz Możejko. W 58. minucie Leszek Iwanicki zdobył kontaktowego gola, a chwilę później Janusz Kudyba mógł doprowadzić do wyrównania, jednak trafił w słupek[49]. W przedostatniej kolejce Motor podejmował walczący o mistrzostwo kraju Widzew Łódź, prowadzony przez Bronisława Waligórę. Spotkanie obfitowało w sytuacje bramkowe z obu stron, jednak dopiero w 77. minucie Włodzimierz Smolarek zdobył prowadzenie dla Widzewa. Dążący do wyrównania lubelski zespół osiągnął cel w ostatniej minucie meczu, za sprawą Adriana Szczepańskiego, który z dośrodkowania Krzysztofa Witkowskiego, zdobył głową bramkę dla lubelskiej ekipy. Wynik remisowy oznaczał utrzymanie Motoru w ekstraklasie[50]. Na zakończenie rozgrywek ligowych Motor zremisował na wyjeździe z GKS-em Katowice 2:2 i ostatecznie zajął dziewiąte miejsce, najwyższe w historii klubu. W 82. minucie przy stanie 2:1 dla GKS-u wyrównał Leszek Iwanicki i z dorobkiem 14 bramek został królem strzelców ekstraklasy[51].

Mecze ligowe w sezonie 1984/1985[edytuj | edytuj kod]

Data Przeciwnik D/W Miejsce Wynik
M/P
Strzelcy Widzów Źródło
RUNDA JESIENNA
11 sierpnia 1984 Legia Warszawa D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:1 14 tys. [7][52]
15 sierpnia 1984 Górnik Zabrze W Stadion Górnika 0:2 12 tys. [8][53]
19 sierpnia 1984 Śląsk Wrocław D Stadion przy al. Zygmuntowskich 4:2 Łatka Gol 37'87', Iwanicki Gol 45'76' (k) 8 tys. [9][54]
25 sierpnia 1984 Górnik Wałbrzych W Stadion Górnika 2:1 Iwanicki Gol 69'87' 18 tys. [10][55]
1 września 1984 Bałtyk Gdynia D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:0 15 tys. [11][56]
8 września 1984 ŁKS Łódź W Stadion ŁKS-u 0:1 5 tys. [12][57]
16 września 1984 Zagłębie Sosnowiec D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:0 Łatka Gol 69' 8 tys. [13][58]
23 września 1984 Pogoń Szczecin W Stadion Pogoni 2:0 Iwanicki Gol 10', Szaniawski Gol 62' 12 tys. [14][59]
30 września 1984 Lech Poznań D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:1 Iwanicki Gol 90' 20 tys. [15][60]
7 października 1984 Ruch Chorzów W Stadion Ruchu 0:1 8 tys. [16][61]
21 października 1984 Wisła Kraków D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:0 10 tys. [17][62]
4 listopada 1984 Radomiak Radom W Stadion Radomiaka 0:3 16 tys. [18][63]
11 listopada 1984 Lechia Gdańsk D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:0 10 tys. [19][64]
18 listopada 1984 Widzew Łódź W Stadion Widzewa 0:2 5 tys. [20][65]
25 listopada 1984 GKS Katowice D Stadion przy al. Zygmuntowskich 3:1 Piekarczyk Gol 5' (sam), Pop Gol 7', Kudyba Gol 71' 4 tys. [21][66]
RUNDA WIOSENNA
9 marca 1985 Legia Warszawa W Stadion Legii 1:2 Łatka Gol 62' 12 tys. [35][67]
23 marca 1985 Śląsk Wrocław W Stadion Śląska 2:3 Iwanicki Gol 55' (k)64' 12 tys. [37][68]
31 marca 1985 Górnik Wałbrzych D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:1 Szczepański Gol 19' 20 tys. [38][69]
7 kwietnia 1985 Bałtyk Gdynia W Stadion Bałtyku 0:2 4 tys. [39][70]
10 kwietnia 1985[a] Górnik Zabrze D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:0 15 tys. [40][71]
13 kwietnia 1985 ŁKS Łódź D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:1 Iwanicki Gol 37' (k) 13 tys. [41][72]
20 kwietnia 1985 Zagłębie Sosnowiec W Stadion Zagłębia 0:3 20 tys. [42][73]
4 maja 1985 Pogoń Szczecin D Stadion przy al. Zygmuntowskich 2:0 Szczepański Gol 7', Łatka Gol 81' 8 tys. [44][74]
9 maja 1985 Lech Poznań W Stadion Lecha 0:3 20 tys. [45][75]
23 maja 1985 Ruch Chorzów D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:0 Łatka Gol 35' 7 tys. [46][76]
6 czerwca 1985 Wisła Kraków W Stadion Wisły 3:0 Szczepański Gol 10', Iwanicki Gol 69', Łatka Gol 81' 3 tys. [47][77]
9 czerwca 1985 Radomiak Radom D Stadion przy al. Zygmuntowskich 2:1 Iwanicki Gol 7'23' 13 tys. [48][78]
15 czerwca 1985 Lechia Gdańsk W Stadion Lechii 1:2 Iwanicki Gol 58' 15 tys. [49][79]
19 czerwca 1985 Widzew Łódź D Stadion przy al. Zygmuntowskich 1:1 Szczepański Gol 90' 20 tys. [50][80]
23 czerwca 1985 GKS Katowice W Stadion GKS-u 2:2 Szczepański Gol 51', Iwanicki Gol 82' 5 tys. [51][81]

Tabela I ligi[edytuj | edytuj kod]

Poz Klub M Pkt Bz Bs
1. Górnik Zabrze złoto 30 42 38 16
2. Legia Warszawa 30 41 36 19
3. Widzew Łódź złoto 30 38 34 16
4. Lech Poznań 30 38 41 31
5. Zagłębie Sosnowiec 30 31 37 38
6. ŁKS Łódź 30 30 31 32
7. Ruch Chorzów 30 29 28 28
8. Górnik Wałbrzych 30 32 32 35
9. Motor Lublin 30 27 30 36
10. GKS Katowice 30 26 22 28
11. Pogoń Szczecin 30 26 29 36
12. Lechia Gdańsk 30 26 23 34
13. Bałtyk Gdynia 30 26 22 35
14. Śląsk Wrocław 30 25 34 36
15. Radomiak Radom 30 25 29 32
16. Wisła Kraków 30 21 19 33

Kadra[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Data ur. Występy Bramki Występy Bramki Występy Bramki Poprzedni klub
RUNDA JESIENNA RUNDA WIOSENNA SEZON
Bramkarze
Polska Zygmunt Kalinowski 2.05.1949 15 10 25 Śląsk Wrocław
Polska Stanisław Karwat 3.10.1965 1 1 wychowanek
Polska Dariusz Opolski 23.09.1961 4 4 Legia Warszawa
Obrońcy
Polska Modest Boguszewski 8.01.1963 14 3 14 2 28 wychowanek
Polska Mirosław Car 24.11.1960 5 (1) 1 3 (2) 8 (3) Legia Warszawa
Polska Roman Dębiński 21.05.1956 10 3 13 Stal Poniatowa
Polska Waldemar Fiuta 10.04.1958 15 12 1 27 wychowanek
Polska Kazimierz Gładysiewicz 4.03.1962 2 (4) 2 (4) 4 (8) Unia Tarnów
Polska Robert Grzanka 6.09.1962 15 3 10 (2) 25 (2) Mazur Karczew
Polska Ryszard Milewski 4.09.1957 12 1 12 Legia Warszawa
Polska Wiktor Pełkowski 9.06.1957 1 1 Mławianka Mława
Polska Roman Żuchnik 28.02.1965 4 8 (1) 12 (1) wychowanek
Pomocnicy i napastnicy
Polska Dariusz Bartoszewski 5.01.1978 12 4 8 (1) 1 20 (1) Stal Mielec
Polska Leszek Iwanicki 12.08.1959 15 6 1 15 8 1 30 14 Legia Warszawa
Polska Tomasz Jasina 19.05.1965 4 (3) 11 2 15 (3) wychowanek
Polska Janusz Kudyba 12.07.1961 4 (6) 1 1 8 (6) 12 (12) 1 Lechia Piechowice
Polska Andrzej Łatka 31.10.1962 14 (1) 3 15 4 29 (1) 7 Stal Mielec
Polska Andrzej Pop 10.10.1953 10 (2) 1 10 (2) 1 Stal Kraśnik
Polska Zbigniew Slipiko 12.09.1960 10 (1) 1 2 (2) 12 (3) Olimpia Elbląg
Polska Marek Szaniawski 10.10.1960 10 (1) 1 3 1 6 (1) 16 (1) 1 Stal Mielec
Polska Adrian Szczepański 30.10.1965 14 5 1 14 5 Gwardia Warszawa
Polska Krzysztof Witkowski 11.02.1962 5 (8) 7 (5) 12 (13) wychowanek

Puchar Polski na szczeblu centralnym[edytuj | edytuj kod]

Data Runda Przeciwnik D/W Miejsce Wynik
M/P
Strzelcy Widzów Źródło
5 września 1984 1/16 Bug Wyszków W Wyszków 5:0 Iwanicki Gol 40' (k), Łatka Gol 42'78', Kudyba Gol 76'88' 5 tys. [82][83]
21 listopada 1984 1/8 Legia Warszawa D Stadion przy al. Zygmuntowskich 0:2 3 tys. [84][85]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W pierwotnym terminie 16 marca 1985. Przełożony z powodu złego stanu boiska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sławomir Nadłonek. Piłkarskie aktualności. „Sztandar Ludu”. 159 (12326), s. 2, 6 lipca 1984. Lublin. 
  2. a b Piłkarze Motoru wrócili z Kokotka. „Sztandar Ludu”. 174 (12341), s. 6, 23 lipca 1984. Lublin. 
  3. Zwycięstwo piłkarzy Motoru. „Sztandar Ludu”. 183 (12350), s. 2, 2 sierpnia 1984. Lublin. 
  4. Andrzej Kwiek. Zamiast z Rumunami sparring z Ursusem. „Sztandar Ludu”. 186 (12353), s. 6, 6 sierpnia 1984. Lublin. 
  5. Remis Motoru z drużyną Kazimierza Górskiego. „Kurier Lubelski”. 157 (7826), s. 2, 9 sierpnia 1984. Lublin. 
  6. Skarb kibica I liga. „Przegląd Sportowy”. 157 (8683), s. 4, 10 sierpnia 1984. Warszawa. 
  7. a b Tomasz Jagodziński. Kazimierski na lemioniadę. „Przegląd Sportowy”. 158 (8684), s. 6, 13 sierpnia 1984. Warszawa. 
  8. a b Jerzy Namysło. Debiutant znów górą. „Przegląd Sportowy”. 161 (8687), s. 2, 16 sierpnia 1984. Warszawa. 
  9. a b Jerzy Namysło. Gorąco i czerwono. „Przegląd Sportowy”. 163 (8689), s. 4, 20 sierpnia 1984. Warszawa. 
  10. a b Bogdan Skiba. Nauka poszła w las. „Przegląd Sportowy”. 168 (8694), s. 4, 27 sierpnia 1984. Warszawa. 
  11. a b Witold Klemiński. Stare błędy. „Przegląd Sportowy”. 173 (8699), s. 4, 3 września 1984. Warszawa. 
  12. a b Wojciech Filipiak. Wymarzona, ale... samobójcza. „Przegląd Sportowy”. 178 (8704), s. 4, 10 września 1984. Warszawa. 
  13. a b Witold Klemiński. To się nazywa szczęście.... „Przegląd Sportowy”. 183 (8709), s. 4, 17 września 1984. Warszawa. 
  14. a b Janusz Kaźmierczak. Faworyt wygwizdany. „Przegląd Sportowy”. 188 (8714), s. 4, 17 września 1984. Warszawa. 
  15. a b Witold Klemiński. Coś niedobrze z nerwami. „Przegląd Sportowy”. 193 (8719), s. 4, 1 października 1984. Warszawa. 
  16. a b Marek Suchy. Trafił z 30 metrów. „Przegląd Sportowy”. 198 (8724), s. 4, 8 października 1984. Warszawa. 
  17. a b Witold Klemiński. Sześć żółtych kartek. „Przegląd Sportowy”. 208 (8734), s. 4, 22 października 1984. Warszawa. 
  18. a b Zbigniew Pruszko. A mogło być więcej. „Przegląd Sportowy”. 217 (8743), s. 4, 5 listopada 1984. Warszawa. 
  19. a b Andrzej Wawrzycki. Pokaz antyfutbolu. „Przegląd Sportowy”. 222 (8748), s. 4, 12 listopada 1984. Warszawa. 
  20. a b Mieczysław Wójcicki. Włodzimierz Smolarek kontuzjowany. „Przegląd Sportowy”. 227 (8753), s. 4, 19 listopada 1984. Warszawa. 
  21. a b Andrzej Wawrzycki. Nareszcie się przebudzili. „Przegląd Sportowy”. 232 (8758), s. 4, 26 listopada 1984. Warszawa. 
  22. a b Zima pierwszoligowców. „Przegląd Sportowy”. 2 (8783), s. 4, 3 stycznia 1985. Warszawa. 
  23. Piłkarskie sparingi Motor – Broń. „Sztandar Ludu”. 25 (12501), s. 2, 30 stycznia 1985. Warszawa. 
  24. Pierwszy sprawdzian piłkarzy Motoru. „Sztandar Ludu”. 26 (12502), s. 2, 31 stycznia 1985. Warszawa. 
  25. Andrzej Wawrzycki. W kolejnym sparringu przed sezonem. „Sztandar Ludu”. 29 (12505), s. 6, 4 lutego 1985. Warszawa. 
  26. Andrzej Wawrzycki. W środę sparing z Avią. „Sztandar Ludu”. 35 (12511), s. 6, 11 lutego 1985. Warszawa. 
  27. Andrzej Wawrzycki. Sezon piłkarski coraz bliżej.... „Sztandar Ludu”. 38 (12514), s. 2, 14 lutego 1985. Warszawa. 
  28. Andrzej Wawrzycki. Kolejne sprawdziany piłkarzy. „Sztandar Ludu”. 41 (12517), s. 6, 18 lutego 1985. Warszawa. 
  29. Andrzej Wawrzycki. Niemal prosto z autokaru. „Sztandar Ludu”. 44 (12520), s. 2, 21 lutego 1985. Warszawa. 
  30. Andrzej Wawrzycki. Piłkarze Motoru w zimowym gazie. „Sztandar Ludu”. 46 (12522), s. 2, 23-24 lutego 1985. Warszawa. 
  31. Andrzej Wawrzycki. 1:1 Motoru ze stołeczną Gwardią. „Sztandar Ludu”. 48 (12524), s. 6, 26 lutego 1985. Warszawa. 
  32. Andrzej Wawrzycki. GKS–Motor 1:1. „Sztandar Ludu”. 50 (12526), s. 2, 28 lutego 1985. Warszawa. 
  33. a b Andrzej Wawrzycki. Jedenastka Motoru na tydzień przed ligą. „Sztandar Ludu”. 53 (12529), s. 6, 4 marca 1985. Warszawa. 
  34. Skarb kibica. „Przegląd Sportowy”. 48 (8829), s. 4, 8 marca 1985. Warszawa. 
  35. a b Maciej Polkowski. Cała pula dla lidera. „Przegląd Sportowy”. 49 (8830), s. 4, 11 marca 1985. Warszawa. 
  36. Piotr Górski. Zamiast boiska grzęsawisko. „Przegląd Sportowy”. 54 (8835), s. 4, 18 marca 1985. Warszawa. 
  37. a b Andrzej Szymura. Zbyt późne przebudzenie. „Przegląd Sportowy”. 59 (8840), s. 4, 25 marca 1985. Warszawa. 
  38. a b Marian Atach. Andrzej Łatka kontra goście. „Przegląd Sportowy”. 64 (8845), s. 4, 1 kwietnia 1985. Warszawa. 
  39. a b Roman Stanowski. Ze ślubu na boisko. „Przegląd Sportowy”. 69 (8850), s. 4, 8 kwietnia 1985. Warszawa. 
  40. a b Kazimierz Marcinek. Bezbramkowy remis w Lublinie. „Przegląd Sportowy”. 71 (8852), s. 4, 11 kwietnia 1985. Warszawa. 
  41. a b Kazimierz Marcinek. Liczyli na więcej. „Przegląd Sportowy”. 73 (8854), s. 4, 15 kwietnia 1985. Warszawa. 
  42. a b Marek Suchy. Na życzenie gości. „Przegląd Sportowy”. 78 (8859), s. 4, 22 kwietnia 1985. Warszawa. 
  43. Pod wodzą nowego trenera. „Sztandar Ludu”. 101 (12577), s. 2, 2 maja 1985. Warszawa. 
  44. a b Maciej Polkowski. Czarna rozpacz. „Przegląd Sportowy”. 87 (8868), s. 4, 6 maja 1985. Warszawa. 
  45. a b Marek Lubawiński. Nie zawsze im się chce. „Przegląd Sportowy”. 91 (8872), s. 4, 10 maja 1985. Warszawa. 
  46. a b Marian Adach. Przerwali złą passę. „Przegląd Sportowy”. 101 (8882), s. 4, 24 maja 1985. Warszawa. 
  47. a b Ryszard Kowalski. W Chorzowie stop dla lidera. „Przegląd Sportowy”. 110 (8891), s. 4, 7 czerwca 1985. Warszawa. 
  48. a b Andrzej Kwiek. Emocji na połowę. „Przegląd Sportowy”. 111 (8892), s. 4, 10 czerwca 1985. Warszawa. 
  49. a b Roman Stanowski. Premia za ambicję. „Przegląd Sportowy”. 116 (8897), s. 4, 17 czerwca 1985. Warszawa. 
  50. a b Marian Atach. Pożegnanie Wisły. „Przegląd Sportowy”. 119 (8900), s. 4, 20 czerwca 1985. Warszawa. 
  51. a b Marek Suchy. Górnik Zabrze po raz 11. „Przegląd Sportowy”. 121 (8902), s. 4, 24 czerwca 1985. Warszawa. 
  52. Andrzej Wawrzycki. Legioniści zbyt silnym rywalem. „Sztandar Ludu”. 192 (12359), s. 6, 13 sierpnia 1984. Lublin. 
  53. Tomasz Chmura. Z Zabrza na koniec tabeli. „Sztandar Ludu”. 195 (12362), s. 2, 16 sierpnia 1984. Lublin. 
  54. H. Dziełanowski. Nareszcie zwycięstwo. „Sztandar Ludu”. 198 (12365), s. 6, 20 sierpnia 1984. Lublin. 
  55. Andrzej Kwiek. Popisowy występ Leszka Iwanickiego. „Sztandar Ludu”. 204 (12371), s. 6, 27 sierpnia 1984. Lublin. 
  56. Andrzej Wawrzycki. Imieninowy prezent dla trenera Waligóry. „Sztandar Ludu”. 210 (12377), s. 6, 3 września 1984. Lublin. 
  57. Andrzej Kwiek. Przegrali na własne życzenie. „Sztandar Ludu”. 216 (12383), s. 6, 10 września 1984. Lublin. 
  58. Andrzej Wawrzycki. Szczęście (ponoć) sprzyja lepszym. „Sztandar Ludu”. 222 (12389), s. 6, 17 września 1984. Lublin. 
  59. Andrzej Wawrzycki. Pozostaje tylko pogratulować. „Sztandar Ludu”. 228 (12395), s. 6, 24 września 1984. Lublin. 
  60. Andrzej Wawrzycki. Dramatyczne 1:1 Motoru z mistrzem Polski. „Sztandar Ludu”. 234 (12401), s. 6, 1 października 1984. Lublin. 
  61. Nie udała się sztuka ze Szczecina. „Sztandar Ludu”. 240 (12407), s. 6, 8 października 1984. Lublin. 
  62. Andrzej Wawrzycki. Bezbramkowa kopanina przy al. Zygmuntowskich. „Sztandar Ludu”. 252 (12419), s. 6, 22 października 1984. Lublin. 
  63. Sławomir Nadłonek. Kompromitacja w Radomiu. „Sztandar Ludu”. 263 (12430), s. 6, 5 listopada 1984. Lublin. 
  64. Marian Atach. Jest coś beznadziejnego. „Sztandar Ludu”. 269 (12436), s. 6, 12 listopada 1984. Lublin. 
  65. T. Ubal. Nie udało się. „Sztandar Ludu”. 275 (12442), s. 6, 19 listopada 1984. Lublin. 
  66. Andrzej Wawrzycki. 3:1 Motoru z GKS Katowice na zakończenie jesieni. „Sztandar Ludu”. 281 (12448), s. 6, 26 listopada 1984. Lublin. 
  67. Andrzej Wawrzycki. Na błocie stadionu WP gospodarze byli lepsi. „Sztandar Ludu”. 59 (12535), s. 6, 11 marca 1985. Lublin. 
  68. Marian Atach. Piłkarze Motoru nie sprostali Śląskowi. „Sztandar Ludu”. 71 (12547), s. 6, 25 marca 1985. Lublin. 
  69. Andrzej Wawrzycki. Bez drugiej linii trudno liczyć na sukces. „Sztandar Ludu”. 77 (12553), s. 6, 1 kwietnia 1985. Lublin. 
  70. Marian Atach. Lublinianie grają dopiero po utracie bramki. „Sztandar Ludu”. 82 (12558), s. 6, 9 kwietnia 1985. Lublin. 
  71. H. Dziełanowski. Emocji nie brakowało. „Sztandar Ludu”. 84 (12560), s. 2, 11 kwietnia 1985. Lublin. 
  72. H. Dziełanowski. Kwietniowe remisy nie czynią wiosny. „Sztandar Ludu”. 88 (12564), s. 6, 15 kwietnia 1985. Lublin. 
  73. Andrzej Wawrzycki. Z taką grą można wylądować w II lidze. „Sztandar Ludu”. 93 (12569), s. 6, 22 kwietnia 1985. Lublin. 
  74. Andrzej wawrzycki. Cieszymy się z dwóch punktów. „Sztandar Ludu”. 104 (12580), s. 6, 6 maja 1985. Lublin. 
  75. Andrzej Wawrzycki. Lech – Motor 3:0!. „Sztandar Ludu”. 108 (12584), s. 2, 10 maja 1985. Lublin. 
  76. Andrzej Wawrzycki. Cenne 1:0 Motoru z Ruchem. „Sztandar Ludu”. 120 (12596), s. 2, 24 maja 1985. Lublin. 
  77. Wisła – Motor 0:3 (0:1)!. „Sztandar Ludu”. 131 (12607), s. 2, 7 czerwca 1985. Lublin. 
  78. Zwycięskie punkty na wagę ekstraklasy. „Sztandar Ludu”. 133 (12609), s. 6, 17 czerwca 1985. Lublin. 
  79. Andrzej Kwiek. Lublinianie podobali się w Gdańsku. „Sztandar Ludu”. 139 (12615), s. 6, 17 czerwca 1985. Lublin. 
  80. Po świetnym meczu Motor – Widzew 1:1. „Sztandar Ludu”. 142 (12618), s. 2, 20 czerwca 1985. Lublin. 
  81. Andrzej Wawrzycki. Po 2:2 w Katowicach Motor utrzymał IX pozycję. „Sztandar Ludu”. 145 (12621), s. 6, 24 czerwca 1985. Lublin. 
  82. Krzysztof Maciąg. Puchar Polski. „Przegląd Sportowy”. 176 (8702), s. 2, 6 września 1984. Warszawa. 
  83. Motor wygrał 5:0 w Wyszkowie. „Kurier Lubelski”. 177 (7846), s. 2, 6 września 1984. Lublin. 
  84. Kazimierz Marcinek. Puchar Polski. „Przegląd Sportowy”. 230 (8756), s. 2, 21 listopada 1984. Warszawa. 
  85. Słodycz z pucharu dla Legii, gorycz dla Motoru. „Kurier Lubelski”. 231 (7900), s. 2, 22 listopada 1984. Lublin.