Niepokazek krzyżnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niepokazek krzyżnik
Mycetina cruciata
(Schaller, 1783)
Ilustracja
Osobnik typowej formy barwnej
Ilustracja
Osobnik aberracji celebra
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

wygłodkowate

Podrodzina

Lycoperdininae

Rodzaj

Mycetina

Gatunek

Mycetina cruciata

Synonimy
  • Chrysomela cruciata Schaller, 1783
  • Phaeomychus cruciata (Schaller, 1783)
  • Mycetina balanca Csiki, 1900
  • Mycetina binotata Costa, 1854
  • Mycetina fussi Csiki, 1900
  • Opatrum lithophila Herbst, 1783

Niepokazek krzyżnik[1] (Mycetina cruciata) – gatunek chrząszcza z rodziny wygłodkowatych i podrodziny Lycoperdininae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1783 roku przez Johanna Gottlieba Schallera pod nazwą Chrysomela cruciata[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o owalnym, lekko wypukłym ciele długości od 3,8 do 4,5 mm. Ubarwiony jest lśniąco, jaskrawo czerwono z czarnym wzorem na pokrywach, złożonym z dwóch plam na każdej pokrywie: podłużnej wzdłuż szwu i poprzecznej w połowie długości. Typowo plamy te łączą się ze sobą w kształt krzyża, ale u ab. celebra plamy poprzeczne są małe i oddzielone od przepaski podłużnej. Długość trzeciego członu czułków nie przekracza dwukrotności długości członu poprzedniego. Przedplecze jest krótkie, znacznie szersze niż długie, z głęboką bruzdą u nasady i wyraźnymi bruzdami po bokach, o silnie wystających kątach przednich, na szeroko wykrojonej przedniej krawędzi zaopatrzone w błonę strydulacyjną. Powierzchnia tarczki jest gładka. Pokrywy są jajowate z dobrze rozwiniętymi guzami barkowymi, nieowłosione, skąpo i delikatnie punktowane. Szerokie przedpiersie ma tylny wyrostek sięgający za panewki przednich bioder. Dymorfizm płciowy silnie zaznacza się w budowie odnóży środkowej i tylnej pary. U samca wierzchołki ich goleni są zagięte dośrodkowo, a w tylnej parze mają ponadto wcięcia na krawędziach wewnętrznych[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Imago na hubie w towarzystwie kusakowatych

Owad ten zasiedla głównie lasy[1]. Jest mykofagiczny[3], przy czym osobniki dorosłe uzupełniają dietę grzybową sokiem wyciekającym z ran na drzewach[1]. Bytuje w wilgotnych miejscach pod zagrzybiałą korą i w butwiejącym drewnie pniaków i pni drzew liściastych i iglastych (szczególnie świerków i sosen) oraz w grzybach nadrzewnych[3][4][5]. Spotykany jest rzadko i sporadycznie[5].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany z Białorusi, Belgii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Liechtensteinu, Litwy, Luksemburgu, Łotwy, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier i Włoch[2]. Poza Europą znany z Kaukazu[3][5]. Na północ sięga południa Fennoskandii i Karelii, a na zachód do Pirenejów[5]. W Polsce znany głównie z pogórzy, ale prawdopodobnie występuje w całym kraju[3][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mycetina cruciata – Niepokazek krzyżnik. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2023-08-31].
  2. a b Mycetina cruciata. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-10-24].
  3. a b c d e Sławomir Mazur: Klucze do oznaczania owadów Polski cz. XIX Chrząszcze - Coleoptera z. 74–75 Zadrzewkowate - Erotylidae, Wygłodkowate - Endomychidae. Warszawa, Wrocław: PWN, PTE, 1983.
  4. Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Małgorzata i Henryk Grabarczykowie (przekł.). Warszawa: Multico, 2000, s. 170.
  5. a b c d e B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cucujoidea, część 2. „Katalog Fauny Polski”. 23 (13), 1986.