Order Krzyża Ziemi Maryjnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Order Krzyża Ziemi Maryjnej
Maarjamaa Risti teenetemärk
Awers
Awers Krzyża Komandorskiego
Awers
Awers gwiazdy orderowej
Awers
Awers Krzyża Kawalerskiego
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1995
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Order Krzyża Ziemi Maryjnej (est. Maarjamaa Risti teenetemärk, ang. Order of the Cross of Terra Mariana) – odznaczenie Republiki Estonii nadawane wyłącznie cudzoziemcom.

Historia, organizacja i insygnia[edytuj | edytuj kod]

Order Krzyża Ziemi Maryjnej został ustanowiony w 1995 dla uczczenia odzyskanej niepodległości Estonii; nazwa nawiązuje do władającego niegdyś na ziemiach nadbałtyckich zakonu krzyżackiego, patronką którego była Najświętsza Maryja Panna. Oficjalna nazwa dzisiejszej Łotwy i Estonii, pod panowaniem niemieckiego Zakonu Krzyżackiego, w latach 1207-1561, to Terra Mariana (Ziemia Maryi).

Order został zorganizowany według schematu Legii Honorowej: ma 5 klas zasadniczych, od Wielkiego Krzyża do Krzyża Kawalerskiego, i jedną dodatkową przy klasie I – Krzyż Wielki z łańcuchem (kollaną, Maarjamaa Risti Teenetemärgi Kett).

Oznaką orderu na awersie jest emaliowany na biało krzyż z niebieskimi i czarnymi bordiurami, ze stylizowanymi w kształcie lilii, jednego z symboli maryjnych, inicjałami Republiki Estonii między ramionami, zawieszony na plakietce z godłem państwowym. Rewers oznaki nosi napis "Pro Terra Mariana". W kształcie oznaka jest podobna do Krzyża Żelaznego z 1813, również nawiązującego do tradycji krzyżackiej. Gwiazda I i II klasy jest złota, ośmiopromienna i nosi na sobie oznakę orderu z herbem Estonii dodanym u zbiegu ramion. Kollana składa się z 24 ogniw, na przemian godła państwowego Estonii i oznaki orderowej. Order noszony jest na ciemnobłękitnej wstędze.

Baretki Orderu Krzyża Ziemi Maryjnej
EST Order of the Cross of Terra Mariana - 1st Class BAR.png
I Klasa
EST Order of the Cross of Terra Mariana - 2nd Class BAR.png
II Klasa
EST Order of the Cross of Terra Mariana - 3rd Class BAR.png
III Klasa
EST Order of the Cross of Terra Mariana - 4th Class BAR.png
IV Klasa
EST Order of the Cross of Terra Mariana - 5th Class BAR.png
V Klasa

Zwyczajowo prezydentowi-elektowi Estonii zostaje nadana Kollana orderu, którą otrzymuje w dniu zaprzysiężenia. Jest to wyjątek od zasad nadawania, ponieważ order przeznaczony jest dla cudzoziemców.

Odznaczeni (lista niepełna)[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.
 Z tym tematem związana jest kategoria: Polacy odznaczeni Orderem Krzyża Ziemi Maryjnej.

Wielki Krzyż (bez kollany)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]