Paweł Karadziordziewić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Paweł II Karadziordziewić
Regent Jego Królewskiej Mości króla Jugosławii Piotra II
Prince Paul of Yugoslavia.jpg
Regent Jugosławii
Okres panowania od 1934
do 1941
Poprzednik Aleksander I Karadziordziewić
Następca Piotr II Karadziordziewić
Dane biograficzne
Dynastia Karadziordziewiciowie
Urodziny 27 kwietnia 1893 w Sankt Petersburgu
Śmierć 14 września 1976 w Paryżu
Ojciec Arsen Karadziordziewić
Matka Aurora Demidow
Żona Olga Grecka
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Książę Paweł Karadziordziewić (serb. Павле Карађорђевић, serb. i chorw. Pavle Karađorđević) (ur. 27 kwietnia 1893 w Petersburgu, zm. 14 września 1976 w Paryżu, Francja) – książę z dynastii Karadziordziewiciów. Książę regent w latach 19341941, po zabójstwie kuzyna, króla Aleksandra I.

Był synem księcia Arsena Karadziordziewića - brata króla Piotra I. Książę Paweł był więc stryjecznym bratem Jerzego Karadziordziewića i Aleksandra I.

Książę Paweł, inteligentny i błyskotliwy, z doskonałym wynikiem ukończył studia w Oksfordzie. Jego elegancja, umiłowanie sztuki, rozległa wiedza i interesujący wygląd podbiły serce księżniczki Olgi, córki greckiego księcia Mikołaja i wielkiej księżnej rosyjskiej Eleny. Ślub pary odbył się 22 października 1923 roku. Doczekali się trójki dzieci:

Kiedy książę Paweł w 1934 roku został regentem, miał już dwóch synów. W obliczu ciągle rosnącego zagrożenia ze strony hitlerowskich Niemiec próbował prowadzić politykę neutralności, związać się z Francją, by uniemożliwić ekspansję narodowego socjalizmu na Bałkanach. Popierał politykę porozumienia z nazistowskimi Niemcami i ugodę rządu z Chorwatami. Gdy jego starania nie przyniosły oczekiwanych skutków, wyjechał wraz z księżną Olgą do Berlina, bronić interesów swego kraju wobec Hitlera. Wizyta ta bardzo negatywnie wpłynęła na wizerunek księcia. Po zamachu stanu, zorganizowanym 27 marca 1941 roku przez generała Dušana Simovića udał się na na emigrację. Władzę objął - na krótko - król Piotr II.

Od wyjazdu z Jugosławii książę Paweł, jego żona i troje dzieci przebywali na wygnaniu. Najpierw w Kenii, gdzie żyli w izolacji narzuconej im przez Anglików, później postanowili przenieść się do Paryża. Księciu udało się ocalić część wspaniałej kolekcji dzieł sztuki. Zachowane obrazy i rzeźby stały się ozdobą nowej paryskiej rezydencji, w której urządzenie książę Paweł włożył wiele wysiłku i serca. W roku 1954 w wypadku samochodowym w Wielkiej Brytanii zginął drugi syn Pawła. Najstarszy syn ożenił się z księżniczką Marią-Pią Sabaudzką, najstarszą córką króla Włoch Humberta II . Książę Paweł umarł w Paryżu po ponad pięćdziesięciu latach szczęśliwego i harmonijnego małżeństwa.

W 1936 odznaczony Orderem Orła Białego.[1]

Przypisy

  1. Kawalerowie i statuty Orderu Orła Białego 1705-2008, 2008, s. 304.