Piotr II Karadziordziewić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piotr II Karadziordziewić
Król Jugosławii
Piotr II Karadziordziewić
Król Jugosławii
Okres panowania od 9 października 1934
do 29 listopada 1945
Poprzednik Aleksander I Karadziordziewić
regent Paweł Karadziordziewić
Dane biograficzne
Dynastia Karadziordziewiciowie
Urodziny 6 września 1923, Belgrad
Śmierć 3 listopada 1970, Denver
Żona Aleksandra Glücksburg
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Piotr II Karadziordziewić (Краљ Петар II Карађорђевић; ur. 6 września 1923 w Belgradzie, zm. 3 listopada 1970 roku w Denver) – ostatni król Jugosławii w latach 1934–1945.

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Był synem króla Aleksandra I i Marii Hohenzollern-Sigmaringen. Jego ojcem chrzestnym był król brytyjski Jerzy VI, a matką chrzestną żona Elżbieta. Początkowo pobierał naukę w pałacu królewskim, następnie uczył się w angielskiej szkole w Wiltshire. Anglię opuścił po zabójstwie ojca w 1934. W tym samym czasie został królem Jugosławii, lecz w czasie jego małoletności rządy regenta księcia pełnił Paweł Karadziordziewić.

Władza[edytuj | edytuj kod]

Objął władzę po zamachu stanu 27 marca 1941. Tuż po koronacji przeciwstawił się stanowczo żądaniom państw Osi. W kilka dni później III Rzesza, Włochy, Węgry i Rumunia zaatakowały Jugosławię. Chorwacja nie stawiała właściwie oporu i stała się satelitą III Rzeszy. Kluczowe stanowiska zajmowali zabójcy ojca Piotra II[potrzebne źródło]. Mimo znacznej przewagi militarnej Wermachtu król, który pracował codziennie od siódmej rano do późnego wieczora[potrzebne źródło], postanowił kontynuować walkę.

Na terytorium całego kraju zorganizował się ruch oporu, którego członkowie przeszkadzali siłom wroga[potrzebne źródło]. Jednak ruch ostatecznie przegrał i 18 kwietnia 1941 roku zostało podpisane zawieszenie broni.

Życie na emigracji[edytuj | edytuj kod]

Król Jugosławii, któremu skonfiskowano wszystkie dobra, opuścił ziemię swych przodków, by udać się do Grecji na zaproszenie swojego kuzyna, króla Jerzego II. Następnie wyruszył do Londynu, gdzie świętował swoje osiemnaste urodziny i został przyjęty przez angielską rodzinę królewską oraz premiera Winstona Churchilla. Podczas pobytu w Windsorze zaprzyjaźnił się z księżniczkami Elżbietą i Małgorzatą.

W czasie kiedy J. Tito odnosił zwycięstwa w walce z hitlerowskim okupantem i jego sprzymierzeńcami, Piotr II studiował na Uniwersytecie Cambridge. W 1944 roku w Londynie ożenił się z księżniczką grecką Aleksandrą, córką króla Grecji Aleksandra I. Jedyny syn Aleksander urodził się w 1945 roku.

Tito odnosił kolejne zwycięstwa. Kilka dni po ślubie Piotra II dowodzone przez niego wojska wyzwoliły Belgrad spod władzy Niemców. Postawiony pod faktem dokonanym, Piotr II uznaje partyzantów za jedyną siłę wyzwoleńczą, a w zamian za to Tito zgodził się na władzę króla w Jugosławii. Jednak w 1945 roku koalicja stworzona przez Tito wygrała wybory do zgromadzenia ustawodawczego, zdobywając niemal 90% głosów, i postanowił utworzyć Federacyjną Republikę Jugosławii.

Został faktycznie zdetronizowany po proklamowaniu 29 października 1945 przez parlament Federacyjnej Ludowej Republiki Jugosławii, ale nigdy nie abdykował nie uznawszy legalności decyzji komunistycznego, nie pochodzącego z wolnych wyborów parlamentu.

Po pierwszych latach spędzonych w Anglii osiedlił się w Stanach Zjednoczonych. Miał wtedy problemy ze zdrowiem (cierpiał na silny alkoholizm)[potrzebne źródło]. Zmarł w Denver, Kolorado na ostrą niewydolność wątroby. Pochowany został w USA, w serbskim monasterze św. Sawy w Libertyville[1]. 22 stycznia 2013 r. jego prochy zostały przewiezione z USA do Belgradu i tymczasowo złożone w pałacu królewskim w dzielnicy Dedinje. W maju 2013 r. złożone zostały w Mauzoleum Karadziordziewiciów Oplenac w Topoli[2].

Jego syn, królewicz następca tronu Aleksander Karadziordziewić jest obecną głową dynastii.

Przodkowie[edytuj | edytuj kod]

4. Piotr I Karadziordziewić
(król)
     
    2. Aleksander I Karadziordziewić
(król)
5. Lubica Petrović-Njegoš        
      1. Piotr II Karadziordziewić
6. Ferdynand I Hohenzollern-Sigmaringen    
    3. Maria Hohenzollern-Sigmaringen    
7. Maria Koburg      
 

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]