Program Constellation

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Logo Programu Constellation

Program Constellation (ang. Constellation Program) – przerwany program amerykańskich załogowych lotów kosmicznych. Celem programu był powrót człowieka na Księżyc oraz stworzenie nowego systemu transportu ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

NASA rozpoczęła budowę statku kosmicznego Orion, który miał umożliwić loty na Księżyc. Pierwszy lot załogowy planowany był na 2014 lub 2015 r.

Opis programu[edytuj | edytuj kod]

Program Constellation zakładał wybudowanie trzech modułów transportowych oraz rakiet potrzebnych do ich wyniesienia. Są to: Moduły Załogi i Serwisowy Orion (Orion Crew & Service Modules, Orion CSM), Moduł Dostępu do Powierzchni Księżyca Altair (Lunar Surface Access Module, LSAM) oraz moduł napędowy (Earth Departure Stage, EDS). Do wystrzelenia tych modułów miały zostać użyte rakiety nośne Ares V (do wysłania EDS i Altair) oraz Ares I (dla statku Orion CSM).

Ośrodki biorące udział w programie[1][edytuj | edytuj kod]

Zlokalizowany w Moffet Field w stanie Kalifornia. Ośrodek zajmuje się opracowaniem systemów ochrony termicznej i technologii informatycznych dla nowych pojazdów.
Zlokalizowany w Edwards w stanie Kalifornia. Ośrodek opracowuje system awaryjnego przerwania startu oraz procedury lądowania i odzyskiwania pojazdu.
Mieszczący się w Cleveland ośrodek ma zajmować się modułem serwisowym statku Orion. Ponadto Glenn Research Center ma prowadzić większość prac nad drugim członem rakiety Ares I.
Zadaniem ośrodka zlokalizowanego w Greenbelt w stanie Maryland są systemy komunikacji, namierzania oraz mechanizmy wsparcia dla statku Orion.
Laboratorium w Pasadenie w Kalifornii.
Centrum kontroli misji w Houston zajmuje się zarządzaniem całym programem. Do jego zadań należy integracja pojazdów Orion, Ares I i Ares V. Centrum ma prowadzić większość prac związanych z zaprojektowaniem statku Orion. Podobnie jak w przypadku misji Apollo i Space Shuttle, Centrum Johnsona zajmie się planowaniem misji, treningiem załóg i kontrolowaniem przebiegu misji.
Kosmodrom na przylądku Cape Canaveral na Florydzie, tradycyjnie zajmie się przygotowaniem pojazdów programu do podrózy w kosmos. W tym celu przebudowane zostaną obecne stanowiska startowe, oraz powstaną nowe obiekty.
Ośrodek mieści się w Hampton Roads w stanie Virginia. Przydzielono mu prace nad systemem awaryjnego przerywania startu oraz systemami lądowania modułu dowodzenia statku Orion.
Ośrodek w stanie Alabama jest centrum prac nad pojazdami Ares I i Ares V. Ośrodek jest odpowiedzialny za projekt pierwszego członu Ares I oraz za przeprowadzenie prób obu rakiet.
Zlokalizowany w stanie Mississippi ośrodek, bazując na ponad 40 letnim doświadczeniu w dziedzinie napędu rakietowego, ma przeprowadzić prace nad silnikami dla pojazdów Ares.

Harmonogram lotów[2][edytuj | edytuj kod]

Data Oznaczenie Pojazd Załoga Cel Uwagi
28 października 2009 Ares I-X Zredukowany Ares I brak Testy pierwszego członu rakiety Ares I Zakończony sukcesem lot balistyczny.
Maj 2009 AA-1 b.d. brak Test startowego systemu ratunkowego Test przy prędkościach zbliżonych do prędkości dźwięku
Sierpień 2010 AA-2 b.d. brak Test startowego systemu ratunkowego Test w warunkach maksymalnego ciśnienia dynamicznego
Luty 2011 AA-3 b.d. brak Test startowego systemu ratunkowego Test przerwania startu na niskiej wysokości
Wrzesień 2011 AA-4 b.d. brak Test startowego systemu ratunkowego Test przerwania startu na dużej wysokości
Wrzesień 2012 Ares 2 Ares I + makieta Orion CEV brak Test rakiety Ares I Lot suborbitalny. Pierwszy test w pełni sprawnego Aresa I
Wrzesień 2013 Orion 3 Ares I + Orion CEV brak Test pojazdu Orion Bezzałogowy lot orbitalny trwający około dwóch tygodni
Czerwiec 2014 Orion 4 Ares I + Orion CEV brak Test pojazdu Orion CEV Bezzałogowy lot orbitalny. Próba generalna przed pierwszym lotem załogowym. Przewidziane spotkanie z ISS (bez dokowania)
Wrzesień 2014 Orion 5 Ares I + Orion CEV 2 Pierwszy lot załogowy Oriona. Pierwsze dokowanie do ISS Załogowy lot orbitalny trwający około dwóch tygodni. Przewidziane dokowanie z ISS oraz EVA
Grudzień 2014 Orion 6 Ares I + Orion CEV brak Pierwszy lot transportowy Oriona. Bezzałogowy lot orbitalny trwający około 90 dni.
Maj 2015 Orion 7 Ares I + Orion CEV 3 Wymiana załogi ISS Pierwszy operacyjny lot pojazdu Orion. Pojazd pozostanie na orbicie przez około 180 dni
Maj 2015 Orion 8 Ares I + Orion CEV brak Lot transportowy do ISS Długość około 30 dni
Lipiec 2015 Orion 9 Ares I + Orion CEV brak Lot transportowy do ISS Długość około 30 dni
Wrzesień 2015 Orion 10 Ares I + Orion CEV 3 Wymiana załogi ISS Długość około 180 dni
Grudzień 2015 Orion 11 Ares I + Orion CEV brak Lot transportowy do ISS Długość około 30 dni
Czerwiec 2018 Ares V-1 Zredukowany Ares V brak Pierwszy test Aresa V Balast zamiast członu EDS
Czerwiec 2019 Altair 2 Ares V + EDS + Altair brak Pierwszy lot Altair i EDS Wspólny lot z misją Orion 12
Czerwiec 2019 Orion 12 Ares I + Orion CEV 4 Próba generalna przed lądowaniem na Księżycu Pierwszy lot Oriona w wersji księżycowej i pierwszy załogowy lot w okolice Księżyca od 1972. Połączenie na orbicie z kompleksem EDS + Altair misji Altair 2. Wspólny lot na orbitę okołoksiężycową. Bezzałogowe lądowanie Altair na powierzchni Księżyca. Następnie ponowne połączenie z Orionem. Długość lotu: około 21 dni.
Grudzień 2019 Altair 3 Ares V + EDS + Altair brak Altair dla misji Orion 13 Wspólny lot z misją Orion 13
Grudzień 2019 Orion 13 Ares I + Orion CEV 4 Siódme lądowanie ludzi na Księżycu. Trzech astronautów wyląduje na powierzchni Księżyca, podczas gdy jeden pozostanie na orbicie okołoksiężycowej w pojeździe Orion
Czerwiec 2020 Altair 4 Ares V + EDS + Altair brak Altair dla misji Orion 14 Wspólny lot z misją Orion 14
Czerwiec 2020 Orion 14 Ares I + Orion CEV 4 Ósme lądowanie ludzi na Księżycu. brak szczegółowych danych
Październik 2020 Orion 15 Ares I + Orion CEV 5 Dostarczenie załogi na ISS. Ostatni lot Oriona do ISS.
Grudzień 2020 Orion 16 Ares I + Orion CEV 4 Dziewiąte lądowanie ludzi na księżycu. Brak szczegółowych danych.
Grudzień 2020 Altair 5 Ares V + EDS + Altair brak Altair dla misji Orion 16. Wspólny lot z misją Orion 16
Marzec 2021 Altair 6 Ares V + EDS + Altair brak Lądowanie bezzałogowego Altair-a na księżycu. Brak szczegółowych danych
Marzec 2021 Orion 17 Ares I + Orion CEV 5 Dziesiąte lądowanie ludzi na ksieżycu. Ostatni lot pojazdu Orion.
Marzec 2021 Altair 7 Ares V + EDS + Altair 5 Wspólny lot z misją Orion 17 Ostatni lot programu Constellation.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]