Uniwersytet Hebrajski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Uniwersytet Hebrajski
The Hebrew University of Jerusalem
האוניברסיטה העברית בירושלים
Kampus na Górze Scopus
Kampus na Górze Scopus
Data założenia 1918 (otwarty w 1925)[1]
Państwo  Izrael
Adres Mount Scopus, Jerusalem 91905
Jerozolima
Liczba studentów 22 tys.
Rektor Menachem Magidor
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa lokalizacyjna Jerozolimy
Uniwersytet Hebrajski
Uniwersytet Hebrajski
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Uniwersytet Hebrajski
Uniwersytet Hebrajski
Ziemia 31°46′33″N 35°12′00″E/31,775833 35,200000Na mapach: 31°46′33″N 35°12′00″E/31,775833 35,200000
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie[2] (hebr. האוניברסיטה העברית בירושלים) – uniwersytet znajdujący się Jerozolimie, pierwszy uniwersytet na świecie, w którym językiem wykładowym był hebrajski. Powstał w Palestynie jako jeden z elementów ekspansji ruchu syjonistycznego, dążącego do odtworzenia państwa żydowskiego w jego historycznych, biblijnych granicach. Współcześnie jest to najbardziej znany uniwersytet Izraela.

Przy uniwersytecie założono Jerozolimskie ogrody botaniczne. Na terenie kampusu znajduje się także Biblioteka Narodowa oraz budynek archiwów Alberta Einsteina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ceremonia otwarcia Uniwersytetu Hebrajskiego, 1925

Pomysł utworzenia uniwersytetu hebrajskiego w Palestynie narodził się w latach 1882-1884 w środowiskach syjonistów. Hermann Schapiro, profesor matematyki z Uniwersytetu w Heidelbergu prowadził w tych latach kampanię na rzecz powołania hebrajskiego uniwersytetu w Jerozolimie poprzez serię artykułów czasopiśmie Hamelitz, wydawanym w Sankt Petersburgu[potrzebne źródło].

Idea powołania uniwersytetu została omówiona w 1901 roku na zlocie syjonistów w Bazylei. W 1913 r. na zlocie syjonistów w Wiedniu zapadła oficjalna decyzja o utworzeniu tego uniwersytetu. Jednym z orędowników utworzenia uniwersytetu był Chaim Weizmann, przyszły pierwszy prezydent Izraela. Theodor Herzl, twórca ruchu syjonistycznego uzyskał od Abdula Hamida, ówczesnego władcy Imperium Osmańskiego zgodę na utworzenie uniwersytetu. Jego organizacją, początkowo w formie letnich kursów uniwersyteckich zajął się Martin Buber, który namówił wielu wybitnych naukowców pochodzenia żydowskiego z Europy do uczestniczenia w nich. M.in. zdołał do tego namówić Alberta Einsteina, który później brał udział w pracach przygotowujących program studiów i wygłosił kilka inauguracyjnych wykładów na wydziale fizyki[3].

Uniwersytet zaczął formalnie działać 24 lipca 1918 r. Przez pierwszych kilka lat uniwersytet nie prowadził jednak regularnych zajęć dla studentów, lecz tylko prowadzono prace nad powołaniem jego kolejnych wydziałów oraz kontynuowano letnie kursy. Ceremonia otwarcia Uniwersytetu Hebrajskiego odbyła się 1 kwietnia 1925 r. na uniwersyteckim miasteczku na Górze Scopus. Pierwszym kanclerzem Uniwersytetu został doktor Judah Magnes.

Już przed 1947 r. Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie stał się znaną na świecie instytucją naukową i dydaktyczną. Na uczelni istniały wydziały: nauk humanistycznych, medycyny, pedagogiki i rolnictwa (ten ostatni przy kampusie w Rehovot). Na Uniwersytecie utworzono żydowską Bibliotekę Narodową, która później przekształciła się się w Bibliotekę Narodową Izraela. Ukazywała się prasa uniwersytecka. Kształcono dorosłych.

Podczas wojny izraelsko-arabskiej 1948 Arabowie nieustannie atakowali budynki Uniwersytetu, a także konwoje poruszające się pomiędzy Jerozolimą a Górą Scopus. W ataku na konwój medyczny 13 kwietnia 1948 Arabowie zabili 77 żydowskich cywilów. Kampusy uniwersyteckie zostały wówczas odcięte od żydowskich obrońców Jerozolimy.

W 1949 rząd jordański nie dotrzymał porozumień zawieszenia broni i odmówił Żydom swobodnego dostępu do kampusu na Górze Scopus. Podjęto wówczas decyzję o przeniesieniu Uniwersytetu do nowego kampusu w Givat Ram, w zachodniej części Jerozolimy. Przenosiny ukończono w 1953. Później wybudowano nowy kampus medyczny w dzielnicy Ein Kerem, w południowo-zachodniej części Jerozolimy. Na początku 1967 na Uniwersytecie studiowało 12 500 studentów (dwa kampusy w Jerozolimie i rolniczy wydział w Rehovot).

W wyniku wojny sześciodniowej 1967 wojska izraelskie zajęły wschodnią część Jerozolimy i Uniwersytet mógł powrócić do swojego pierwotnego kampusu na Górze Skopus. Prace remontowe kampusu ukończono w 1981 i ponownie kampus na Górze Skopus stał się głównym kampusem Uniwersytetu Hebrajskiego.

31 lipca 2002 palestyński terrorysta odpalił bombę w stołówce kampusu na Górze Skopus. W wyniku wybuchu zginęło 9 osób – 5 obywateli Izraela, 3 obywateli USA i 1 obywatel Francji. Do zamachu przyznał się Hamas.

Polski wkład[edytuj | edytuj kod]

Józef Chazanowicz był jednym z założycieli biblioteki uniwersytetu. Samuel Goldflam zapisał swoją kolekcję sztuki (około dwustu dzieł) w testamencie Uniwersytetowi Hebrajskiemu; umieszczono ją najpierw w muzeum szkoły artystycznej Becalel, a potem w Muzeum Izraela[4]. Uniwersytetowi zapisał też swoją bibliotekę[5].

Kampusy[edytuj | edytuj kod]

Góra Scopus[edytuj | edytuj kod]

Widok na Górę Skopus

Kampus na Górze Scopus (hebr. הר הצופים, Har HaTzofim) jest położony we wschodniej części Jerozolimy. Jest siedzibą wydziałów: nauk humanistycznych, nauk o człowieku i prawa. Dodatkowo swoje siedziby mają tutaj: Międzynarodowa Szkoła Rothberga, Międzynarodowy Ośrodek Studencki Franka Sinatry, Instytut Badań nad Rozwojem Pokoju Harry’ego S. Trumana, Instytutu Studiów Żydowskich Mandela i Szkoła Polityki Społecznej.

Givat Ram[edytuj | edytuj kod]

Kampus Givat Ram

Kampus Givat Ram znajduje się w zachodniej części Jerozolimy. Znajdują się tutaj wydziały badawczo-naukowe oraz biblioteka uniwersytecka i Biblioteka Narodowa Izraela.

Ein Kerem[edytuj | edytuj kod]

Kampus Ein Kerem znajduje się w południowo-zachodniej części Jerozolimy, w tym samym kompleksie budynków co szpital Hadassah Ein Kerem. Znajdują się tutaj wydziały: medyczne, stomatologiczny i biologii molekularnej.

Rehovot[edytuj | edytuj kod]

Kampus Rehovot znajduje się w mieście Rehovot. Swoje siedziby mają tutaj wydziały rolnictwa i medycyny weterynaryjnej.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Z tym tematem związana jest kategoria: Absolwenci Uniwersytetu Hebrajskiego.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Welcome to The Hebrew University (ang.). [dostęp 2013-12-01].
  2. Uniwersytety świata (2010). Encyklopedia PWN. [dostęp 2014-08-18].
  3. Jerzy Duda, Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie, Alma Mater, miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, nr. 65, 2004.
  4. Jerozolima w kulturze europejskiej: materiały z konferencji zorganizowanej w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w dniach 14–17 maja 1996.. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 1997, s. 544-546. ISBN 83-85938-96-6.
  5. Proceedings of the general convention of the Constitution Grand Lodge, B’nai B’rith (1935) s. 755.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]