William Henry Pickering

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
William Henry Pickering w 1909

William Henry Pickering (ur. 15 lutego 1858, zm. 17 stycznia 1938) – amerykański astronom, brat Edwarda Charlesa Pickeringa. Odkrywca księżyca Saturna Febe w 1899.

Prace[edytuj | edytuj kod]

Febe odkrył na podstawie zdjęć wykonanych w 1898. W 1905 ogłosił odkrycie 10. księżyca Saturna – Temidę, na podstawie zdjęć z poprzedniego roku. Jak się później okazało, pomylił się.

Opierając się na teorii George'a Darwina zasugerował w 1907, że Księżyc powstał z fragmentu oderwanego od naszej planety w rejonie Pacyfiku. Spekulował też, że niegdyś istniał na Ziemi jeden kontynent, który rozpadł się po powstaniu Księżyca.[1]

Obserwował całkowite zaćmienia słońca, oraz badał kratery na Księżycu. Obserwując kater o nazwie Eratostenes ogłosił, że nieregularne zmiany w jego wyglądzie, można wyjaśnić istnieniem tam niewielkich, przemieszczających się form życia.[2] Twierdził, że zaobserwował na Księżycu roślinność.[3]

W 1919 przewidział istnienie i orbitę nowej planety Układu Słonecznego opierając się na anomaliach ruchu orbitalnego Urana i Neptuna. Obserwacje prowadzone w Mount Wilson Observatory nie dowiodły jednak jej istnienia. Pluton został odkryty w 1930 przez Clyde'a Tombaugha. Jednakże wiadomo dziś, że masa tego obiektu jest zbyt mała aby znacząco zaburzyć ruch takich planet jak Uran i Neptun. Po odkryciu Plutona, Pickering zinterpretował symbol nadany planecie jako odniesienie do siebie (litera P) oraz Lowella (litera L).[4]

Pickering uczestniczył w konstrukcji i otwarciu kilku obserwatoriów w szczególności Lowell Observatory w Arizonie w USA. W późniejszym okresie spędził dużo czasu w swoim prywatnym obserwatorium na Jamajce. Wydał atlas fotograficzny Księżyca.

Jeden z kraterów na Księżycu nosi nazwę Pickering. Istnieje także planetoida Pickeringia, nazwana tak w uznaniu zasług braci Wiliama i Edwarda Pickeringów.

W 1909 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Przypisy

  1. Pickering, W.H. The Place of Origin of the Moon - The Volcani Problems. „Popular Astronomy”, s. 274–287, 1907.  (ang.)
  2. Recenzja książki The sea and sky w czasopiśmie Astronomy & Geophysics (ang.)
  3. Says 2 crops a day grow on the moom. „The New York Times”, 1921.  (ang.)
  4. The discovery of Pluto. „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”.  (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Nekrologi[edytuj | edytuj kod]