Anastazja z Dalmacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Anastazja z Dalmacji
Anastasia
męczennica
Anastasia of Sirmium.jpg
Data urodzenia połowa III wieku
Rzym
Data śmierci ok. 304
Sirmium, Panonia
Czczona przez Kościół katolicki, prawosławny
Patronka męczenników, wdów
Szczególne miejsca kultu 25 grudnia[a]

22 grudnia[b]
4 stycznia[c]

Anastazja z Dalmacji, Święta Anastazja, gr. Ἀναστασία, cs. Wielikomuczenica Anastasija Uzoreszitielnicamęczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj]

Anastazja urodziła się w Rzymie w połowie III wieku, jako córka poganina i chrześcijanki. O jej życiu wiadomo niewiele. Została wydana za mąż za bogatego poganina, lecz pod pretekstem wymyślonej choroby zachowała dziewictwo. Miała męża okrutnika, który jej życie zamienił w piekło. Po jego śmierci zajęła się pomocą uwięzionym chrześcijanom.

Przewodnikiem duchowym Anastazji był św. Chryzogon, który z polecenia cesarza Dioklecjana został uwięziony i skazany na śmierć za wyznawanie wiary. Wyrok został wykonany w 303 roku, w Akwilei. Św. Anastazja towarzyszyła mu do ostatnich chwil, po czym została uwięziona i wtrącona do więzienia w Sirmium. Po wielu torturach, została skazana na śmierć przez spalenie w Sirmium, w 304 roku.

Imię Anastazji wymienia się w Kanonie Rzymskim.

W V wieku relikwie świętej przeniesiono do Konstantynopola i złożono w specjalnie dla niej dedykowanej świątyni. W okresie późniejszym, jej głowę oraz prawą rękę przeniesiono do Monasteru Świętej Anastazji, znajdującego się niedaleko Świętej Góry Atos (Athos).

Obecnie sarkofag świętej znajduje się w katedrze św. Anastazji w Zadarze[1].

W ikonografii Anastazja przedstawiana jest z palmą w ręku, z mieczem, nożycami (jako symbolem cenzury) lub naczyniem na maść, a także na stosie albo przywiązana do pala.

Jest patronką męczenników, wdów, cenzorów i tkaczy.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 grudnia, natomiast w Cerkwi prawosławnej 22 grudnia/4 stycznia[2], tj. 4 stycznia według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Danuta Gibas-Krzak: Dalmacja – kamienna oaza dla strudzonych. mowiawieki.pl. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-05)].
  2. podwójne datowanie

Bibliografia[edytuj]