Anastazja z Dalmacji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święta
Anastazja

Anastasia
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia połowa III wieku
Rzym
Data i miejsce śmierci ok. 304
Sirmium, Panonia
Czczona przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Patronka męczenników, wdów
Szczególne miejsca kultu 25 grudnia[a]

22 grudnia[b]
4 stycznia[c]

Anastazja z Dalmacji, Święta Anastazja, gr. Ἀναστασία, cs. Wielikomuczenica Anastasija Uzoreszitielnicamęczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Anastazja urodziła się w Rzymie w połowie III wieku, jako córka poganina i chrześcijanki. O jej życiu wiadomo niewiele. Została wydana za mąż za bogatego poganina, lecz pod pretekstem wymyślonej choroby zachowała dziewictwo. Jej mąż był okrutnikiem, który zamienił jej życie w piekło. Po jego śmierci zajęła się pomocą uwięzionym chrześcijanom.

Przewodnikiem duchowym Anastazji był św. Chryzogon, który z polecenia cesarza Dioklecjana został uwięziony i skazany na śmierć za wyznawanie wiary. Wyrok został wykonany w 303 roku, w Akwilei. Św. Anastazja towarzyszyła mu do ostatnich chwil, po czym została uwięziona i wtrącona do więzienia w Sirmium. Po wielu torturach, została skazana na śmierć przez spalenie w Sirmium, w 304 roku.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Imię Anastazji wymienia się w Kanonie Rzymskim.

W V wieku relikwie świętej przeniesiono do Konstantynopola i złożono w specjalnie dla niej dedykowanej świątyni. W okresie późniejszym, jej głowę oraz prawą rękę przeniesiono do Monasteru Świętej Anastazji, znajdującego się niedaleko Świętej Góry Atos (Athos).

Obecnie sarkofag świętej znajduje się w katedrze św. Anastazji w Zadarze[1]. Poświęcona jest jej także rzymska Bazylika Sant’Anastasia al Palatino.

W ikonografii Anastazja przedstawiana jest z palmą w ręku, z mieczem, nożycami (jako symbolem cenzury) lub naczyniem na maść, a także na stosie albo przywiązana do pala.

Jest patronką męczenników, wdów.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 grudnia, natomiast w Cerkwi prawosławnej 22 grudnia/4 stycznia[2], tj. 4 stycznia według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Gibas-Krzak: Dalmacja – kamienna oaza dla strudzonych. mowiawieki.pl. [dostęp 2014-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-10-05)].
  2. podwójne datowanie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]