Linus (papież)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Linus
Linus z Etrurii
Papież
Biskup Rzymu
Linus
Data śmierci ok. 79
papież
Okres sprawowania 64–76/79
Wyznanie wczesne chrześcijaństwo
Kościół rzymskokatolicki
Pontyfikat ok. 64
Święty
Linus
Święty Kościoła katolickiego
męczennik
ilustracja
Miejsce śmierci według tradycji Rzym
Czczony przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 23 września
Atrybuty mitra, pastorał, palma, krzyż

Linus (Linus z Etrurii) – święty Kościoła katolickiego, papież w okresie najprawdopodobniej od ok. 64 do 23 września 79[1].

Linus był drugim, po św. Piotrze Apostole, biskupem Rzymu czyli według tradycji katolickiej drugim papieżem. Do przełomu II i III wieku był jednak uważany za pierwszego papieża. Jest wymieniany w Kanonie rzymskim mszy św. (w I Modlitwie Eucharystycznej w zreformowanej mszy posoborowej) zaraz po wspomnieniu świętych apostołów Piotra i Pawła[2].

Wspominają o nim również najstarsze katalogi papieskie. Św. Ireneusz napisał:

Quote-alpha.png
Błogosławieni apostołowie, po założeniu i urządzeniu Kościoła, przekazali jego rządy i episkopat Linusowi.

O Linusie wspomina Paweł w swym 2. Liście do Tymoteusza (2Tm 4, 21)[1].

Życiorys[edytuj]

Zachowało się o nim mało informacji. Pochodził z Etrurii, być może z Tuscji, gdzie miał przyjść na świat w miasteczku Volterra, jako syn Herkulanusa. Jako następca św. Piotra wsławił się napomnieniem adresowanym do kobiet, aby w świątyni nakrywały głowy welonem, czego zresztą wymagał już św. Paweł apostoł. Chodziło mu zapewne o to, by ich fryzury i ozdoby do włosów nie stawały się przyczyną roztargnienia mężczyzn. Linus miał być według Ireneusza i Euzebiusza towarzyszem św. Pawła, który przesłał z Rzymu pozdrowienia Tymoteuszowi w Efezie[2].

Po kilkunastu latach rządzenia Kościołem w Rzymie zmarł, jak głosi legenda, śmiercią męczeńską i został pochowany obok św. Piotra[2].

Natomiast w VI wieku pojawiło się pismo apokryficzne, sygnowane jego imieniem pt. Martyrium beati Petri Apostoli a Lino conscriptum. Kościół wspomina go 23 września[1].

Przypisy

  1. a b c Rudolf Fischer-Wollpert: Leksykon papieży. Kraków: Znak, 1996, s. 15. ISBN 83-7006-437-X.
  2. a b c John N. D. Kelly: Encyklopedia papieży. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1997, s. 17. ISBN 83-06-02633-0.

Bibliografia[edytuj]