Cecylia z Rzymu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Cecylia

Caecilia
dziewica
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia początek III wieku
Rzym
Data i miejsce śmierci ok. 230231
Sycylia
Czczona przez Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną
Wspomnienie 22 listopada[a]

22 listopada (razem ze św. Walerianem i jego towarzyszami)[b]
5 grudnia[c]

Atrybuty anioł, instrumenty muzyczne, róże, miecz
Patronka chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych

Święta Cecylia, Cecylia z Rzymu, łac. Caecilia (zm. ok. 230231) – dziewica i męczennica chrześcijańska, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Życiorys[edytuj]

Zasadniczym dokumentem o życiu Cecylii jest pochodzący z V wieku opis jej męczeńskiej śmierci.

Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.

Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do Bazyliki NMP na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej.

W 1600 Antonio Bosio wydał Historia passionis b. Caeciliae virginis.

Złota legenda[edytuj]

Jakub de Voragine w Złotej legendzie[1] opisuje historię nawrócenia męża Cecylii – św. Waleriana. Podczas nocy poślubnej święta wyznała mu, że towarzyszy jej anioł, który strzeże czystości jej ciała. Ujrzenie go przez Waleriana jest możliwe tylko wtedy, jeśli przyjmie on chrzest i „oczyści się”. Waleriana ochrzcił papież św. Urban. Po powrocie do Cecylii, Walerian znalazł ją w towarzystwie anioła trzymającego dwa wieńce z róż i lilii. Po wręczeniu wieńców Cecylii i Walerianowi anioł powiedział: „Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Wieńce te miały być niewidoczne dla osób nieczystych.

Patronat[edytuj]

Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Przez mylne odczytanie antyfony z jej Passiones przypisano św. Cecylii grę na organach[2]. Co roku w Salezjańskiej Szkole Organowej im. kard. Augusta Hlonda w Szczecinie, 22 listopada organizowany jest koncert ku czci patronki muzyki kościelnej[3]. Od imienia świętej Cecylii pochodzi nazwa Polickich Dni Muzyki "Cecyliada" odbywających się od 1994 roku w Policach[4].

Męczennica Cecylia uznawana jest za świętą, a jej imię wymieniane jest w Kanonie Rzymskim.

Ikonografia[edytuj]

Prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie, gdyż ówczesne kobiety rzymskie często kształciły się w grze na harfie. W ikonografii chrześcijańskiej św. Cecylia przedstawiana jest jako orantka, w późniejszych wizerunkach: w tunice, z palmą męczeńską w dłoni.

Atrybutami świętej są: anioł, instrumenty muzyczne (cytra, harfa, lutnia, organy), płonąca lampka, miecz), wieniec z białych i czerwonych róż (oznaczające niewinność i męczeństwo).

Święta Cecylia w malarstwie[edytuj]

Dzień obchodów[edytuj]

Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest w Kościele katolickim 22 listopada. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę Cecylię Rzymską i świętych męczenników: Waleriana i Towarzyszy, 22 listopada/5 grudnia[5], tj. 5 grudnia według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj]

Uwagi[edytuj]

Przypisy[edytuj]

Bibliografia[edytuj]