Black Red White

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Black Red White S.A.
Ilustracja
Główna siedziba Black Red White w Biłgoraju, ul. Krzeszowska 63
Państwo  Polska
Siedziba Biłgoraj
Adres ul. Krzeszowska 63
Data założenia 1991
Forma prawna Spółka akcyjna
Prezes Dariusz Formela
Nr KRS 0000089493
Zatrudnienie 7883 (2012)[1]
Dane finansowe
Przychody 1,630 mld PLN (2012)[1]
Kapitał zakładowy 176 359 520 PLN (2017)[2]
Położenie na mapie Biłgoraja
Mapa lokalizacyjna Biłgoraja
Black Red White S.A.
Black Red White S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Black Red White S.A.
Black Red White S.A.
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Black Red White S.A.
Black Red White S.A.
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu biłgorajskiego
Black Red White S.A.
Black Red White S.A.
Ziemia50°31′20,8682″N 22°41′50,1968″E/50,522463 22,697277
Strona internetowa

Black Red White (BRW) – polskie przedsiębiorstwo przemysłowe, zajmujące się produkcją mebli. Założone w Chmielku, w województwie lubelskim, powiecie biłgorajskim w 1991 roku. Zarząd spółki znajduje się w Biłgoraju, główne miejsca produkcji to, oprócz Biłgoraja, m.in. Mielec, Chmielek i Zamość.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fabryka założona została w 1991 r. przez Tadeusza Chmiela, powstała na bazie byłego Państwowego Ośrodka Maszynowego, który funkcjonował przez okres prawie 30 lat. Przedsiębiorstwo bardzo szybko rozwijało się m.in. dlatego, że zapotrzebowanie na meble w tych latach było ogromne.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie przedsiębiorstwo jest eksporterem mebli (i posiada salony) m.in. na Ukrainę, do USA i prawie czterdziestu innych krajów. Posiada trzynaście hurtowni oraz magazyny regionalne w Polsce, o łącznej powierzchni ok. 260 tys. m². Spośród około dwóch tysięcy trzystu salonów sprzedaży ponad połowa znajduje się poza granicami kraju (stan na drugą połowę 2011 r.)[2].

W skład Grupy Kapitałowej wchodzi BLACK RED WHITE S.A. i 22 spółki zależne, w tym 11 podmiotów zagranicznych zlokalizowanych na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, Węgrzech, w Rosji oraz Bośni i Hercegowinie. Działalność produkcyjna na rzecz Black Red White prowadzona jest w 21 zakładach produkcyjnych w Polsce i za granicą.

Grupa Black Red White realizuje sprzedaż detaliczną poprzez sieć dystrybucji, za pośrednictwem salonów własnych oraz partnerów handlowych.

W Polsce sprzedaż mebli i artykułów wyposażenia wnętrz – poza ok. 800 punktami partnerskimi – jest realizowana przez sieć 74 salonów własnych, w tym 12 sklepów wielkopowierzchniowych (o powierzchni 10–15 tys. m²) we Wrocławiu, Krakowie, Lublinie, Zabrzu, Będzinie, Chorzowie, Łodzi, Bydgoszczy, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Firma posiada również salony własne poza granicami kraju, zlokalizowane głównie na terenie Ukrainy, Białorusi, Słowacji i Węgrzech.

Grupa Black Red White lokuje ponad 40% swojej sprzedaży za granicą. Asortyment Grupy dostępny jest, poza rynkiem polskim, w ponad 40 krajach.

Krajowa sprzedaż hurtowa prowadzona jest w oparciu o centrum logistyczne w Mielcu oraz 6 hurtowni regionalnych. Podobna strategia w zakresie handlu hurtowego realizowana jest na rynkach zagranicznych. Grupa dysponuje hurtowniami własnymi na terenie Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Bośni i Hercegowiny.

Dominującą pozycję w Grupie Black Red White zajmuje spółka BLACK RED WHITE S.A. Pełni ona nadzór właścicielski nad podmiotami zależnymi oraz sprawuje funkcję koordynującą w zakresie zakupów, produkcji i sprzedaży prowadzonych przez spółki należące do Grupy.

Na rzecz Black Red White – w spółkach zależnych oraz współpracujących z Grupą – pracuje łącznie ponad 11 tys. pracowników.

[potrzebny przypis]

W rankingu najdroższych polskich marek BRW uplasowało się w 2004 roku na 21. pozycji – przychody ze sprzedaży 974 880 000 PLN, a wynik netto 53 527 000 PLN[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]