Castorama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Castorama w Bydgoszczy
Castorama w Głogowie
Castorama w Toruniu
Reklama jednego ze szczecińskich sklepów Castorama przy drodze krajowej nr 13 w Przecławiu, (powiat policki)

Castorama – największa w Polsce sieć sklepów DIY[1] (ang. „do it yourself”, w branży handlu detalicznego określenie sklepów z artykułami do majsterkowania, budowy, remontu, urządzania domu, pielęgnowania ogrodu). Castorama prowadzi politykę sprzedaży w jednym miejscu wszystkiego, co potrzebne dla domu, jego budowy i ogrodu. W chwili obecnej w Polsce znajduje się 69 sklepów sieci[2]. Castorama należy do spółki Kingfisher, która jest również właścicielem, działającej w Polsce od 2006 roku, sieci sklepów Brico Dépôt[3].

Historia[edytuj]

Za początek Castoramy uważa się rok 1969, w którym Christian Dubois założył w Englos niedaleko Lille pierwszy we Francji wielkopowierzchniowy (5000 m2) sklep z artykułami do majsterkowania. Szybki rozwój sieci sprawił, że dwadzieścia lat później Castorama miała we Francji 80 sklepów. Rozpoczęła się również ekspansja za granicę – w 1988 roku powstał pierwszy sklep we Włoszech. Pierwszy sklep w Polsce otwarto w 1997 roku[4]. W roku 1998 w wyniku porozumienia z angielską siecią B&Q Castorama stała się trzecim co do wielkości światowym dystrybutorem artykułów do majsterkowania. W 2002 Brytyjska Grupa Kingfisher plc przejęła 100 proc. udziałów w Castoramie. Obecnie Castorama jest obecna na rynku brytyjskim, francuskim, polskim, chińskim, hiszpańskim, tureckim i rosyjskim. Zarządza ponad 800 sklepami w 11 krajach Europy i Azji.

Castorama w Polsce[edytuj]

W 1994 roku do Polski przyjechał założyciel firmy – Claude Acquart, który razem z ekipą pionierów rozpoczął pracę nad analizą rynku i selekcją pierwszych lokalizacji. Spółkę Castorama Polska zarejestrowano zimą 1994 roku. Pierwszą Castoramę otwarto przy ulicy Popularnej w Warszawie.

W następnych latach powstawały sklepy w: Poznaniu i Krakowie (1998), Bielanach Wrocławskich i Wrocławiu Sołtysowicach, Katowicach, Warszawie Targówku, Szczecinie (1999). Od 1999 roku Castorama otwiera około 4 sklepów rocznie. Poza tym w Polsce znajdują się trzy sklepy sieci Brico Depot.

Lista sklepów w Polsce[edytuj]

Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Bytom, Chorzów, Cieszyn, Częstochowa, Ełk, Gdańsk (2 sklepy), Głogów, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Kielce, Konin, Koszalin, Kraków (4 sklepy), Legnica, Leszno, Lubin, Łódź (3 sklepy), Mińsk Mazowiecki (Stojadła), Nowy Targ (2 sklepy), Nysa, Opole, Ostrowiec Świętokrzyski, Oświęcim, Poznań (2 sklepy, w tym 1 rebranding z Brico Dépôt), Przemyśl, Racibórz, Radom, Rumia, Rybnik, Rzeszów,Skarżysko-Kamienna, Skierniewice, Słupsk, Sosnowiec, Stargard (rebranding z Brico Dépôt), Swarzędz, Szczecin (3 sklepy), Tarnowskie Góry, Tarnów, Toruń, Wałbrzych, Warszawa (6 sklepów), Wrocław (4 sklepy), Zamość, Zgorzelec, Zielona Góra, Żory.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]