Blackburn Botha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Blackburn B.26 Botha
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Wielka Brytania

Producent

Blackburn Aircraft Limited

Typ

morski samolot bombowy i torpedowy

Konstrukcja

dwusilnikowy górnopłat o konstrukcji metalowej, podwozie – chowane w locie

Załoga

3 – 4 (pilot, nawigator-bombardier, radiooperator, strzelec)

Historia
Data oblotu

28 grudnia 1938

Lata produkcji

19381942

Wycofanie ze służby

1944

Dane techniczne
Napęd

2 silniki gwiazdowe 14-cylindrowe Bristol Perseus XA

Moc

930 KM (683 kW) każdy

Wymiary
Rozpiętość

17,98 m

Długość

15,58 m

Wysokość

4,46 m

Powierzchnia nośna

48,12 m²

Masa
Własna

5460 kg

Startowa

8369 kg

Osiągi
Prędkość maks.

401 km/h

Prędkość przelotowa

341 km/h

Prędkość wznoszenia

5,0 m/s

Pułap

5600 m

Zasięg

2044 km

Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 karabin maszynowy Vickers Mk V kal. 7,7 mm (stały z przodu kadłuba)
2 karabiny maszynowe Lewis Mk III (ruchome w górnej wieżyczce strzeleckiej na grzbiecie kadłuba)
907 kg bomb lub bomb głębinowych albo 1 torpeda typu Mk XII kal. 457 mm
Użytkownicy
Wielka Brytania
Rzuty
Rzuty samolotu

Blackburn B.26 Bothabrytyjski samolot bombowy i torpedowy z okresu II wojny światowej

Historia[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 30. XX wieku brytyjskie Ministerstwo Lotnicze w związku z potrzebą modernizacji swoich sił wydało szereg wymagań na nowe samoloty wojskowe, jedno z nich z 1936 roku dotyczyło morskiego samolotu bombowo-torpedowego przystosowanego do startu z baz lądowych.

Na podstawie tych wymagań wytwórnia lotnicza Blackburn Aircraft Limited z Brough opracowała samolot, który oznaczono fabrycznym kodem B.26. Projekt tego samolotu przedstawiono w Ministerstwie Lotniczym i spotkał się on z uznaniem. Podjęło ono decyzję o produkcji seryjnej tego samolotu, nawet bez budowy i sprawdzenia prototypu. Przed podjęciem jednak produkcji seryjnej zmieniono jeszcze parametry wymagane dla samolotu: m.in. zwiększono wymaganą prędkość, udźwig bomb.

Pomimo że projekt samolotu ze względu na silniki o zbyt małej mocy, nie spełniał wymogów, to w 1938 roku rozpoczęto ich produkcję seryjną. Samolot ten otrzymał nazwę Blackburn Botha, a pierwszy seryjny samolot został oblatany 28 grudnia 1938 i był to zarazem oblot pierwszego samolotu tego typu.

W trakcie prób w locie okazało się, że samolot ten ma sporo drobnych usterek konstrukcyjnych, które wyeliminowano w następnym egzemplarzu, na podstawie którego budowano pozostałe samoloty z zamówionej serii oznaczonej jako Mk I.

Po wybuchu II wojny światowej samolot ten okazał się już konstrukcją przestarzałą i w 1942 roku zakończono jego produkcję. Nie podjęto również nowej wersji tego samolotu oznaczonej jako Mk II, która miała mocniejsze silniki.

Ostatecznie w latach 1938–1942 wyprodukowano 580 samolotów Botha.

Służba[edytuj | edytuj kod]

Samoloty Blackburn Botha weszły w 1939 roku na wyposażenie jednostek treningowych, a w 1940 roku do jednostek bojowych lotnictwa obrony wybrzeża, gdzie miały zastąpić samoloty Avro Anson. W sierpniu 1940 roku rozpoczęły one loty patrolowe nad Morzem Północnym, lecz już w listopadzie 1940 roku wycofano je z lotów bojowych, gdyż nie spełniały swoich zadań.

Wycofane z jednostek bojowych oraz wyprodukowane samoloty kierowano już wyłącznie do szkół lotniczych i jednostek treningowych, gdzie użytkowano je do 1943 roku. Potem wykorzystywano je już wyłącznie na ziemi, do szkolenia strzelców pokładowych.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Samolot Blackburn Botha to dwusilnikowy górnopłat o konstrukcji metalowej, kabiny zakryte, podwozie wciągane w locie. Napęd: dwa silniki gwiazdowe umieszczone w gondolach na skrzydłach