Córka Wercyngetoryksa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Córka Wercyngetoryksa
La Fille de Vercingétorix
Tom 38. serii Asteriks
Ilustracja
Scenariusz

Jean-Yves Ferri

Rysunki

Didier Conrad

Kraj wydania

Francja

Język

francuski

Data pierwszego wydania

2019

Data pierwszego wydania polskiego

2019

Pierwszy wydawca polski

Egmont Polska

Tłumaczenie

Marek Puszczewicz

poprzedni
Asteriks w Italii
następny
Asteriks i Gryf

Córka Wercyngetoryksa (fr. La Fille de Vercingétorix) – trzydziesty ósmy album o przygodach Gala Asteriksa. Autorem scenariusza jest Jean-Yves Ferri, a za rysunki odpowiadał Didier Conrad.

Premiera albumu miała miejsce w październiku 2019 r.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pewnej nocy w wiosce Galów zjawia się dwoje wodzów Arwernów, którym towarzyszy dziewczyna z torkwesem. Okazuje się, że jest to Adrenalina, jedyna córka Wercyngetoryksa.

Wodzowie proszą Asparanoiksa, by wsparł ich w ukryciu dziewczyny dopóty, dopóki nie zorganizują statku do Brytanii. Adrenalina jest bowiem ścigana przez Juliusza Cezara, który chce uczynić z córki pokonanego wroga prawdziwą Rzymiankę.

Asparanoiks zgadza się wesprzeć starych druhów i wtajemnicza w sprawę Panoramiksa, Asteriksa i Obeliksa. Wspólnie postanawiają dbać o bezpieczeństwo Adrenaliny. Nie jest to jednak proste, bo dziewczyna lubi swobodę, a jej marzeniem jest zamieszkać na wyspie Thule[2].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Asteriks,
  • Obeliks,
  • Panoramiks
  • Adrenalina (fr. Adrénaline) – córka Wercyngetoryksa. Ubiera się po męsku i zawsze nosi torkwes ojca, który opiekujący się nią Arwernowie uważają za symbol oporu przeciw Rzymianom. Jest zmęczona zamieszaniem, jakie wokół niej panuje i pragnie zamieszkać z dala od Rzymian,
  • Serialomaniks (fr. Adictosérix) – Gal walczący pod Alezją; zdradził sprawę Wercyngetoryksa i przeszedł na stronę Rzymian. Cezar obiecał mu, że jeśli schwyta Adrenalinę, powierzy mu ważne stanowisko.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Córka Wercyngetoryksa, Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-07-21].
  2. Asteriks. Córka Wercyngetoryksa. Tom 38, Egmont Księgarnia Internetowa [dostęp 2021-07-21] (pol.).
  3. a b Le JDD, Nouvel album d’Astérix: „L’héroïne a des points communs avec Greta Thunberg, mais c’est un hasard”, lejdd.fr [dostęp 2021-07-21] (fr.).
  4. Centre France, Chauvinisme – „La fille de Vercingétorix”. Les Arvernes sont de retour dans l’univers d’Astérix et Obélix, www.lamontagne.fr, 23 października 2019 [dostęp 2021-07-21].
  5. Ludwikamadeus – Asterix Archiv – Lexikon –, www.comedix.de [dostęp 2021-07-21].