Córka Wercyngetoryksa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tom 38. serii Asteriks
Córka Wercyngetoryksa
La Fille de Vercingétorix
Ilustracja
Scenariusz Jean-Yves Ferri
Rysunki Didier Conrad
Kraj wydania Francja
Język francuski
Data pierwszego wydania 2019
Data pierwszego wydania polskiego 2019
Pierwszy wydawca polski Egmont Polska
Tłumaczenie Marek Puszczewicz

Córka Wercyngetoryksa (fr. La Fille de Vercingétorix) – trzydziesty ósmy album o przygodach Gala Asteriksa. Autorem scenariusza jest Jean-Yves Ferri, a za rysunki odpowiadał Didier Conrad.

Premiera albumu miała miejsce w październiku 2019 r.[1]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pewnej nocy w wiosce Galów zjawia się dwoje wodzów Arwernów, którym towarzyszy dziewczyna z torkwesem. Okazuje się, że jest to Adrenalina, jedyna córka Wercyngetoryksa.

Wodzowie proszą Asparanoiksa, by wsparł ich w ukryciu dziewczyny dopóty, dopóki nie zorganizują statku do Brytanii. Adrenalina jest bowiem ścigana przez Juliusza Cezara, który chce uczynić z córki pokonanego wroga prawdziwą Rzymiankę.

Asparanoiks zgadza się wesprzeć starych druhów i wtajemnicza w sprawę Panoramiksa, Asteriksa i Obeliksa. Wspólnie postanawiają dbać o bezpieczeństwo Adrenaliny. Nie jest to jednak proste, bo dziewczyna lubi swobodę, a jej marzeniem jest zamieszkać na wyspie Thule[2].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Asteriks,
  • Obeliks,
  • Panoramiks
  • Adrenalina (fr. Adrénaline) – córka Wercyngetoryksa. Ubiera się po męsku i zawsze nosi torkwes ojca, który opiekujący się nią Arwernowie uważają za symbol oporu przeciw Rzymianom. Jest zmęczona zamieszaniem, jakie wokół niej panuje i pragnie zamieszkać z dala od Rzymian,
  • Serialomaniks (fr. Adictosérix) – Gal walczący pod Alezją; zdradził sprawę Wercyngetoryksa i przeszedł na stronę Rzymian. Cezar obiecał mu, że jeśli schwyta Adrenalinę, powierzy mu ważne stanowisko.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Córka Wercyngetoryksa, Lubimyczytać.pl [dostęp 2021-07-21].
  2. Asteriks. Córka Wercyngetoryksa. Tom 38, Egmont Księgarnia Internetowa [dostęp 2021-07-21] (pol.).
  3. a b Le JDD, Nouvel album d’Astérix: „L’héroïne a des points communs avec Greta Thunberg, mais c’est un hasard”, lejdd.fr [dostęp 2021-07-21] (fr.).
  4. Centre France, Chauvinisme – „La fille de Vercingétorix”. Les Arvernes sont de retour dans l’univers d’Astérix et Obélix, www.lamontagne.fr, 23 października 2019 [dostęp 2021-07-21].
  5. Ludwikamadeus – Asterix Archiv – Lexikon -, www.comedix.de [dostęp 2021-07-21].