Asterix & Obelix XXL

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asterix & Obelix XXL
Producent

Étranges Libellules

Wydawca

Atari

Dystrybutor

Licomp Empik Multimedia

Data wydania

EU: 18 czerwca 2004
PL: 8 lipca 2005

Gatunek

przygodowa gra akcji

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Microsoft Windows, Game Boy Advance, GameCube, PlayStation 2

Kontrolery

mysz, klawiatura

Asterix & Obelix XXL – komputerowa przygodowa gra akcji opracowana przez Étranges Libellules i wydana przez Atari w 2004 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozpoczyna się w galijskiej wiosce znanej z komiksów Asteriks. Asterix i Obelix idą do lasu polować na dziki, gdy nagle rozpętana zostaje burza. Piorun powala drzewo. Przestraszony pies Idefiks ucieka. Gdy Obelix idzie go szukać, Asterix zauważa płomienie w wiosce. Kiedy mniejszy z Gallów przybywa na miejsce, spotyka rzymskiego szpiega, który chce zemścić się na swoim pracodawcy za to, że tamten go oszukał. Szpieg deklaruje pomoc Asteriksowi i Obeliksowi. W wiosce Asterix znajduje grupę Rzymian, którą pokonuje. Gdy idzie dalej, dołącza do niego Obelix, a później odnajduje się Idefiks. Następnie dowiadują się od byłego szpiega, że mieszkańcy wioski zostali porwani przez Rzymian. Dalej wędrują przez las i pokonują następne grupy rzymskich żołnierzy. W końcu znajdują uwięzionego druida Panoramiksa i uwalniają go. Ten mówi im, że gdy był uwięziony, podsłuchał plany Cezara, który wysłał pozostałych mieszkańców do różnych części Imperium Rzymskiego. Wówczas Panoramiks wraca do wioski, a Asterix i Obelix wyruszają na ratunek porwanym przyjaciołom.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jest podzielona na sześć etapów, rozgrywających się w 5 prowincjach rzymskich: Galii, Normandii, Grecji, Helwecji, Egipcie, a kończy się w Rzymie.

W każdym etapie celem gracza jest uwolnienie uwięzionych mieszkańców wioski; gracz po drodze pokonuje wrogów i korzysta z pomocnych rad zaprzyjaźnionego szpiega. Najczęściej sterować przyjdzie nam Asteriksem. Są jednak sytuacje, kiedy pokierować trzeba Obeliksem (np. przy przeciąganiu dużych ciężarów czy rozbijaniu metalowych skrzyń). Podczas walki z wrogami można także skorzystać z pomocy Idefiksa, który ugryzie wroga. Wówczas traci on broń, przez co łatwiej można go pokonać. Na koniec każdego etapu uwolnieni mieszkańcy odkrywają graczowi fragment mapy, gdzie zostali uwięzieni pozostali mieszkańcy.

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Gry-Online PC: 6,5/10[1]
GameSpot PS2: 5,4/10[2]
IGN PS2: 6,7/10[3]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Asterix & Obelix XXL - recenzja gry (pol.). Gry-Online, 2005-08-03. [dostęp 2013-08-21].
  2. Steve Palley: Asterix & Obelix XXL Review (ang.). GameSpot, 2004-10-07. [dostęp 2013-08-21].
  3. Ed Lewis: Asterix & Obelix: Kick Buttix (ang.). IGN, 2004-09-09. [dostęp 2013-08-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]