Chludowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Artykuł

52°33′26″N 16°50′45″E

- błąd

38 m

WD

52°33'N, 16°51'E, 52°33'25.38"N, 16°50'45.56"E

- błąd

2292 m

Odległość

899 m

Chludowo
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Powiat

poznański

Gmina

Suchy Las

Liczba ludności (2009)

1259 osób

Strefa numeracyjna

61

Kod pocztowy

62-001[1]

Tablice rejestracyjne

PZ

SIMC

0595358

Położenie na mapie gminy Suchy Las
Mapa konturowa gminy Suchy Las, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Chludowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Chludowo”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Chludowo”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Chludowo”
Ziemia52°33′26″N 16°50′45″E/52,557222 16,845833
Strona internetowa

Chludowowieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Suchy Las.

Wieś duchowna, własność Klasztoru Cysterek w Owińskach pod koniec XVI wieku leżała w powiecie poznańskim województwa poznańskiego[2].

W latach 1954-1971 wieś należała i była siedzibą władz gromady Chludowo, po jej zniesieniu w gromadzie Suchylas. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa poznańskiego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość położona w północnej części Gminy Suchy Las, 19 km od Poznania, która liczy 1259 mieszkańców.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość pod obecnie używaną nazwą Chludowo wymieniona jest w łacińskim dokumencie wydanym w Poznaniu w 1280 roku sygnowanym przez króla polskiego Przemysła II[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze ślady pobytu człowieka znaleziono tu z okresu wpływów rzymskich. W piśmiennictwie wspomnienia o Chludowie pojawiają się między XIII-XV wiekiem. W roku 1252 Chludowo zostało nadane klasztorowi Cysterek z Owińsk.

W Chludowie znajduje się modrzewiowy kościół pw. Wszystkich Świętych, który został zbudowany w 1736 po pożarze poprzedniego wzniesionego w 1710 roku, poświęcony w 1744 roku przez sufragana poznańskiego bpa Józefa Kierskiego we wspomnienie Mateusza Ewangelisty 21 września. Zbudowany jest na planie krzyża z dwoma bocznymi kaplicami. Pierwotny wystrój był barokowy z charakterystyczną dla ówczesnego budownictwa "tęczową belką". W ołtarzu znajduje się figura Matki Bożej Królowej Pokoju. Na szczycie dachu umieszczono tabliczkę z blaszanym hełmem i chorągiewką, na której wytłoczono rok powstania kościoła – 1736. Od 1945 roku kościołem opiekują się Misjonarze Werbiści, których nowicjat mieści się na terenie parafii.

W 1879 roku wybudowano i oddano do użytku linię kolejową nr 354 łączącą Poznań i Piłę oraz znajduje się przystanek kolejowy. Przez Chludowo przebiega droga krajowa nr 11, która prowadziła przez centrum wsi, w 1981 roku został oddany nowy szerszy odcinek tej drogi który omija najgęściej zabudowaną część miejscowości dzieląc w ten sposób Chludowo na dwie części.

Na przełomie wieków w Chludowie działała mleczarnia, która kilka lat temu została odnowiona; obecnie funkcjonuje w niej hotel i restauracja.

Chludowo od strony wschodniej otacza poligon wojskowy Biedrusko, który został utworzony na początku XX wieku przez armię pruską. 7500 hektarowy obszar podmiejski, o unikatowym i nieskażonym cywilizacją bogactwie flory i fauny. Niepowtarzalnie piękny krajobraz upodobali sobie filmowcy. W 1974 roku realizowano na poligonie sceny do filmu "Kazimierz Wielki" Ewy i Czesława Petelskich. Kręcono tu także w roku 1998 sceny do filmu Jerzego Hoffmana pt. "Ogniem i Mieczem", a w 2000 roku amerykańska ekipa filmowa realizowała tu niektóre sceny "Dowodu życia" Taylora Hackforda. Wieś graniczy z następującymi miejscowościami: Maniewo, Świerkówki, Wargowo, Zielątkowo i Golęczewo.

W Chludowie od 1934 roku istnieje Zgromadzenie Księży Werbistów. Zostało przeznaczone na pierwszy w Prowincji Polskiej nowicjat dla kleryków i braci. Wcześniej mieszkał tu przywódca Narodowej Demokracji, Roman Dmowski, który zakupił resztówkę w 1922. W 1940 roku Niemcy utworzyli w domu obóz przejściowy dla zakonników i księży z okolicy. Potem dom zamieniono na przychodnię i obiekt wojskowy. Po groźnym pożarze, w latach 1956-58 podjęto odbudowę domu. Od 1978 roku mieści się tutaj na powrót nowicjat dla kleryków i braci zakonnych. Dom Księży Werbistów otoczony jest parkiem, którego centralnym miejscem jest staw. Oprócz drzew m.in. buków, pnączy i krzewów, mieszkają tutaj gołębie hodowlane, przepiórki, łabędzie, kaczki, gęsi, bażanty, pawie, króliki miniaturowe. W budynkach Zgromadzenia znajduje się Muzeum Etnograficzne Misyjne, w którego zbiorach znajdują się przeróżne przedmioty z misji. Od 2009 roku przy klasztorze oo. Werbistów działa Werbistowskie Centrum Młodych, które organizuje coroczne Misyjne Święto Młodych.

Od roku 1946 istnieje orkiestra dęta[4]. W Chludowie znajduje się szkoła podstawowa im. Ojca Mariana Żelazka (werbisty, misjonarza; nadanie imienia odbyło się 15 czerwca 2002 roku) oraz przedszkole. Od 2000 roku przy szkole podstawowej istnieje Zespół Pieśni i Tańca Chludowianie. W 1988 roku oddano do użytku nowy Ośrodek Zdrowia, a w 2021 ośrodek kultury w budynku tzw. Starego Baru z początku XX wieku[5].

Ulice w Chludowie[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ulicy Pochodzenie nazwy Ważne obiekty
Biedruszczana Prowadzi przez poligon w kierunku Biedruska Brak
Chojnicka Prowadzi w kierunku nieistniejącej już Chojnicy Brak
Cmentarna Prowadzi wzdłuż cmentarza Cmentarz Chludowa
Czereśniowa Dawniej na całej długości rosły czereśnie Brak
Dworcowa Przy tej ulicy znajduje się dworzec kolejowy Dworzec kolejowy, budynek starej mleczarni przerobiony na hotel i restaurację
Ekologiczna Powstała na Gruncie Ekologa Brak
Golęczewska Prowadzi w kierunku Golęczewa Oczyszczalnia ścieków, sklep sieci Dino
Kościelna Przy tej ulicy znajduje się kościół Kościół parafialny, Zgromadzenie Księży Werbistów w byłym pałacu otoczonym parkiem, mur dzielący niegdyś wieś na część niemiecką i polską
Leśna Pod lasem Brak
Łagiewnicka Prowadzi w kierunku nieistniejących Łagiewnik Brak
Łąkowa Nieznane Jedna z najstarszych ulic we wsi otaczająca od północy i wschodu tereny przykościelne
Maniewska Prowadzi w kierunku Maniewa Brak
Medyczna Za ośrodkiem zdrowia Brak
Nad Torem Prowadzi na nasypie wzdłuż toru kolejowego Brak
Obornicka Prowadzi w kierunku Obornik Poczta, cmentarz parafialny, sklep
Ojca Mariana Żelazka Odnoga od ulicy Poznańskiej łącząca się z ulicą Szkolną Brak
Polna Nieznane Brak
Poznańska Prowadzi w kierunku Poznania Ośrodek zdrowia
Romana Dmowskiego Na cześć mieszkającego ówcześnie w Chludowie Romana Dmowskiego Brak
Rynek Tak nazywano miejsce, wokół którego znajdowały się przypałacowe budynki gospodarskie ponad stuletnie domy o oryginalnym kształcie i stary młyn
Sosnowa Nieznane Brak
Słoneczna Nieznane Brak
Strumykowa Prowadzi wzdłuż strumienia. Brak
Szkolna Przy tej ulicy znajduje się Szkoła Zespół szkół im. Ojca Mariana Żelazka, biblioteka, sklep
Szosa Poznańska Fragment DK11, obwodnica Chludowa Stacja benzynowa grupy Lotos
Tysiąclecia Nazwa nadana w tysiąclecie Państwa polskiego Ochotnicza Straż Pożarna w Chludowie, Zajezdnia autobusowa ZKP Plac zabaw
Wargowska Prowadzi w kierunku Wargowa Brak
Wodna Przy tej ulicy znajduje się staw Brak
Za Parkiem Prowadzi wzdłuż tylnej części parku Stary, metalowy, kuty płot, otaczający park von Treskowów
Zapłocie Nieznane Brak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 144 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  2. Atlas historyczny Polski. Wielkopolska w drugiej połowie XVI wieku. Część II. Komentarz. Indeksy, Warszawa 2017, s. 247.
  3. "Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski", tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, str.465-66.
  4. Orkiestra Dęta Chludowo
  5. MARK, Fundusze europejskie na skróty. Chludowo, w: Monitor Wielkopolski, 12/2021, s. 15, ISSN 1642-0918

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]